Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 faktov o užitočnosti a škodlivosti žuvačky

reklama:
10 faktov o užitočnosti a škodlivosti žuvačky
10 faktov o užitočnosti a škodlivosti žuvačky Foto: www.gettyimages.com

Žuvačku kupujeme veľmi často. Podľa štatistík spoločnosti Wrigley spotrebuje každý obyvateľ 128 žuvačiek za rok. V ich spotrebe sme v Európe na treťom mieste.

Žuvačka pomáha odstrániť nepríjemný ústny odér – to je väčšinou tá základná príčina, pre ktorú si žuvačku kupujú dospelí. Osobitnej obľube sa preto žuvačky tešia u fajčiarov. Od doby, kedy sa žuvačky objavili, trvajú spory ohľadom ich užitočnosti a škodlivosti. Rozhodli sme sa vám poskytnúť niekoľko faktov o týchto dvoch možných pohľadoch.

23.9. 1848 sa objavil prvý závod produkujúci žuvačku. Vyrábal ju vtedy so svojim bratom istý John B. Curtis. Prvý stroj na výrobu žuvačky si patentoval Thomas Adams v roku 1871. A to bol ten pravý zlom. Skutočný potenciál v žuvačke skrytý potom na konci 19. storočia rozpoznal William Wrigley.

Žuť, alebo nežuť?

Je fakt, že ľudia niečo žuvali už oddávna. Šťavu gumovníka, smrekovú miazgu, starí Gréci mastixovú gumu (živicu Rečíka lentišku), neskôr prišli rôzne semienka a korenia, ako napríklad klinček. Takže buď ako buď, žuvanie má dávne a pevné korene. Možno preto je také ťažké rozhodnúť, ako je to s jeho užitočnosťou.

V čom je žuvačka užitočná?

• Povzbudzuje produkciu slín, čo obmedzuje usadzovanie zubného povlaku.

• Povzbudzuje tvorbu žalúdočných štiav, takže žuvaním po jedle nielen pomáhate ústnej hygiene, ale aj žalúdku s trávením.

• Žuvačka pomáha zbaviť sa nadbytočných kalórií! K tomuto ohromujúcemu záveru došli americkí vedci.

• Žuvanie urýchľuje látkovú výmenu o 19 %. Navyše žuvačka znižuje pocit hladu.

• Žuvanie aktivuje sekréciu tráviacich hormónov v čreve, čo napomáha jeho rýchlejšej obnove. Anglickí vedci pokladajú žuvačku za dobré antidepresívum. Pri žuvaní opakujeme pohyby pier, ktoré sme robili v dojčenskom veku. Čo priamo napomáha upokojeniu a pocitu bezpečia.

V čom je žuvačka škodlivá?

• Pri dlhodobom žuvaní dochádza k opotrebovaniu zubov, poškodeniu koruniek a zubných mostíkov.

• Slinenie vyvolané žuvaním síce obmedzuje usadzovanie povlaku, zároveň sa však podieľa na vzniku acidobázickej nerovnováhy. Ak často žujete s prázdnym žalúdkom, môžete si tak zaobstarať žalúdočný vred alebo zápal žalúdka.

• Žuvanie vedie k zábudlivosti. To je ďalší z nečakaných vlastností žuvačky, ktorú odhalil anglický výskum. Mozog sa vraj natoľko sústredí na vykonávanie žuvacích pohybov, že to ovplyvňuje krátkodobú pamäť. Môžete zabudnúť, kam ste položili kľúče, alebo koľko ste zaplatili práve za tú žuvačku, čo máte v ústach. V rámci objektivity uvádzame, že existujú iné výsledky iných výskumov, ktoré tvrdia pravý opak: pamäť sa vraj zlepšuje, pretože žuvanie posilňuje zásobenie mozgu kyslíkom.

• Žuvačka môže vyvolať alergiu. Pozrite sa na jej zloženie a objavíte celú záplavu éčok. Žuvačky bez cukru, ktoré sú zdanlivo zdravšie a určite šetrnejšie k zubom, obsahujú v skutočnosti umelé sladidlá s trochu pochybnou povesťou: aspartám, sorbitol a glutamát. Negatívne pôsobenie glutamátu a farbív v žuvačkách obsiahnutých na nervové bunky ľudského organizmu už bolo preukázané. Zvlášť silné je ich pôsobenie na rozvíjajúci sa organizmus. Žuvačky nemožno preto odporučiť tehotným mamičkám ani deťom.
Poučení argumenty môžete sa teraz fundovane rozhodnúť, kedy žuvačku áno a kedy nie. A či ju vôbec chcete používať.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.