Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 dôvodov, prečo naši starí rodičia nemali potravinové alergie, ale my ich máme

reklama:
5 dôvodov, prečo naši starí rodičia nemali potravinové alergie, ale my ich máme

Keď sa zamyslíte, trpeli vaši starí rodičia alebo starí rodičia nejakou potravinovou alergiou? Vaša odpoveď bude s najväčšou pravdepodobnosťou záporná. V súčasnej dobe zdravotníci zaznamenávajú doslova epidémiu potravinových alergií, čo potvrdzujú aj niektoré vedecké štúdie. Aké sú hlavné dôvody, prečo naši predkovia nemali potravinové alergie?

V roku 2013 vydalo americké Centers for Disease Control and Prevention (Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb) vedeckú štúdiu, v ktorej poukázalo, že sa potravinové alergie u detí zvýšili v rokoch 1997 až 2011 zhruba o 50 percent.

Aj keď oponenti môžu tvrdiť, že výsledky vyšli také preto, že sa touto problematikou v minulosti nikto intenzívne nezaoberal, rozhodne to tak byť nemusí. Z akých hlavných dôvodov naši starí rodičia a rodičia netrpeli potravinovými alergiami v takej miere, ako je tomu u súčasnej generácie?

Jedli sezónne potraviny bez konzervantov

Naši starí rodičia a rodičia mali v prvom rade prístup k skutočným sezónnym potravinám, ktoré sa vyrábali v poľnohospodárskych podnikoch alebo ktoré boli dostupné na menších trhoch. V týchto potravinách neboli konzervanty tak široko používané a jedlo bolo čerstvé. Navyše tieto sezónne potraviny boli bohaté na živiny, vďaka čomu telo dostalo potrebnú výživu.

Varili jedlá doma s využitím iba minima polotovarov

Predchádzajúce generácie inklinovali k tradičnému spôsobu varenia. Z poctivých, spravidla čerstvých surovín si varili jedlá doma. Polotovary boli menej dostupné a nákup spracovaných jedál pre nich bol teda veľkým luxusom.

V strave nemali prídavné látky, antibiotiká ani hormóny

V minulosti neboli potraviny ošetrené prídavnými látkami, ako sú potravinárske prísady, stabilizátory a zahusťovadlá. Tiež by ste v nich nenašli antibiotiká a hormóny. Všetky tieto látky, ktoré majú okrem iného pomôcť zachovať dlhšiu trvanlivosť, začali byť do potravín postupne pridávané začiatkom 20. storočia na úkor zdravia spotrebiteľa.

Jedli celé zvieratá, spracovávali kosti i vnútornosti

Naši predkovia spracovávali zabité zvieratá na maximum. Okrem chudého mäsa by ste v ich jedálničku našli aj pokrmy z vnútorností. Kosti a mäsové orezy zase spracovávali na výživné vývary.

Trávili veľa času vonku

V porovnaní s dnešnými deťmi trávili naši starí rodičia a rodičia viac času na čerstvom vzduchu. Nevysedávali na telefónoch a počítačoch, naopak mali veľa zdravého pohybu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 11. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.