Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 spôsobov ako prestať sami seba stresovať

reklama:
5 spôsobov ako prestať sami seba stresovať
5 spôsobov ako prestať sami seba stresovať Foto: www.gettyimages.com

Pocity strachu a úzkosti bývajú jednou z hlavných príčin ľudského nešťastia. Negatívne myšlienky a obavy môžu založiť problémy, ktoré človek nikdy predtým nemal. Väčšina pochmúrnych scén, ktoré si vyvoláva naše podvedomie, je založená na strachu a obavách a nijako nám nepomáhajú, aj keď sa napríklad domnievame, že dôkladné premyslenie možných nebezpečenstiev je nám na úžitok.

V skutočnosti ide však o sebaklam. Stačí začať reálne uvažovať. Ustavičné premýšľanie všetkých možných negatívnych scenárov a ich prehrávanie stále dookola nás môže priviesť do stavu, keď zastaviť tento proces už bez pomoci nezvládneme.

Pozrite sa s nami na päť možných spôsobov, ako prestať sami seba týmto spôsobom ničiť a zbytočne sa nervovať:

1. Stopnite svoje negatívne uvažovanie a sústreďte sa na pozitívne myšlienky – hneď!

Všeobecne v spoločnosti negatívne myslenie bohužiaľ už dlho prevláda. Ľudia vypichujú to zlé, to, čo sa nepodarilo, čo sa im nepáči, čo ich trápi, pre čo sú nešťastní. A nič iné ako by neexistovalo. Navyše zo všetkých strán sú ustavične doslova zaplavovaní negatívnymi správami – médiá sa priamo vyžívajú v krikľavom podaní katastrof, zločinov, nehôd a nešťastných náhod. Je čas začať tomuto vplyvu aktívne čeliť, prepnúť sa do opačného módu. Cielene vyhľadávajte pekné myšlienky na dobré veci. Myslite na to, čo vám prináša pocit šťastia alebo za čo ste vďační. Pozerajte sa okolo seba a vnímajte krásu všedného dňa, ľudských úsmevov, zelenej trávy, rozkvitnutých stromov, natretých lavičiek, veselých detí i naleštených áut. Stačí malá snaha a uvedomíte si, že toho pozitívneho je stále viac. Samozrejme, že je to proces, nejde o nejaké jednorazové „lusknutie prstov“. Nesmiete sa však zastaviť.

Postupne budete pociťovať oveľa viac pokoja. A časom tiež prestanete sami seba trápiť predstavami možných nešťastí a strát, pretože všeobecne budete naladení na pozitivitu.

2. V priebehu celého dňa si opakujte pozitívne slová.

Schválne si hneď teraz podrobne všimnite, čo máte práve v hlave. Väčšina vašich mozgových závitov sa najskôr zaoberá tým, čo ešte dnes musíte urobiť, prípadne myšlienkami na niekoho, kto vás nahneval. Možno vás dusí ponižujúce sebakritické myšlienky, nech už je ich príčinou čokoľvek. Vyčítate si niečo, hanbíte sa, radšej by ste sa nevideli…

Také myšlienky musíte rázne zahnať. Nie je vždy ľahké udržať sa na pozitívnej vlne so všetkou spomínanou negativitou okolo seba – to pripúšťame. Vyskúšajte čeliť stresujúcim úvahám jednoduchými, obyčajnými a náladu zdvíhajúcimi slovami.

Zakaždým, keď sa vám začnú vnucovať úzkostné, znervózňujúce alebo trápne predstavy, reagujte v duchu upokojujúcimi slovami. Napríklad: „Len pokoj, nič sa nedeje, všetko je OK“. Môžete si predstavovať, že stojíte na brehu mora, okolo nikde nikto, pokoj a mier. Slová majú veľkú silu a neváhajte ju využiť kedykoľvek sa vám bude zdať, že potrebujete pomoc.

3. Meditujte.

Meditácia zastaví búrlivý, neprestajný a každú sekundu na podvedomí dorážajúce prúd myšlienok. Zavádza vás do priestoru, kde panuje pokoj, harmónia a pohoda. Hoci mozog neprestáva pracovať ani v priebehu meditácie, mnoho ľudí doslova cíti, že ich myslenie sa počas nej spomaľuje. V ľahu, so zavretými očami sa cítia ľahšie a uvoľnene vďaka obyčajnému sústredeniu na vlastný dych. Meditácia skrátka uvoľňuje telo a spolu s ním aj myseľ. Je veľkou pomocou pri zvládaní každodenných problémov.

Pokiaľ chcete v živote mať viac pokoja, ak túžite po vyrovnanom myslení bez kŕča a prudkých zvratov, začnite s meditáciou. Základom je pohodlná poloha v sede či v ľahu a sústredenie na vlastný dych. Venujte meditácii aspoň desať minút každý deň. Zistíte, že ste si na ňu zvykli. A že pozitívne myslenie je vašim štýlom uvažovania.

4. Žite tu a teraz.

Áno, už je to otrepané, ale zamyslite sa nad tým, čo tieto slová vlastne znamenajú. Znamenajú naučiť sa vypustiť z hlavy minuloročné trapasy, príkazy na zajtrajší deň, starosti spojené s prácou, myšlienky na účty, ktoré treba zaplatiť budúci týždeň, obavy z neistej budúcnosti, ktorá sa nejasne rysuje kdesi vpredu. Ak totiž dovolíte podobným úvahám, aby opanovali vaše myslenie, môže vás to viesť od stresu k úzkostiam a depresiám, k ochoreniam telesného rázu a ďalším závažným problémom. Veľmi často sa nezmyselne trápime chybami minulosti či obavami z budúcnosti, teda niečím už alebo ešte nereálnym. Pokiaľ sa vám začnú vnucovať myšlienky tohto rázu, postavte sa im a myslite na dnešok, na chvíľu, v ktorej sa práve nachádzate. Keď človek sám sebe povolí len pozorovať a „plynúť od jednej chvíle k druhej“ ako to robieval v detstve, uvedomí si až, čo je to dokonalý pokoj.

5. Zverte sa prírode.

Príroda nikdy nesklame. Je to úplne ideálny prostriedok na upokojenie mysle. Hľadajte každú možnosť kontaktu s ňou, aj keby to bola len malá prechádzka o obedňajšej pauze. Choďte von večer, pol hodiny sa prechádzajte v parku, plánujte dovolenku tak, aby bola spojená s pobytom v zeleni, vo voľnom priestore, pri vodnej ploche. Čo najďalej od hluku miest a povrchného cvrkotu obchodných centier.

Príroda so životom nebojuje. Ani vy sa nestavajte proti jeho prúdu. A nenechajte sa strhnúť pozlátky materiálnych hodnôt, neprinesú vám ani pokoj, ani šťastie.

Zdroj: www.pronaladu.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.