Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 zvláštností, ktoré sa dejú počas spánku: poďme si ich objasniť

reklama:
5 zvláštností, ktoré sa dejú počas spánku: poďme si ich objasniť
5 zvláštností, ktoré sa dejú počas spánku: poďme si ich objasniť Foto: www.gettyimages.com

Iste sa vám tiež niekedy stalo počas spánku niečo podivné. Ako to, že ste sa prebudili uprostred rozprávania príbehu, trhnutím, pretože ste mali pocit, že niekam padáte, alebo ste sa jednoducho nemohli hýbať. My sme sa na tieto a ďalšie podivnosti pozreli a prinášame vám ich vysvetlenie.

Nie je spánok ako spánok. Niektorí ľudia sa nemôžu dočkať, až prídu po celom dni domov a zaľahnú do postele. Iní majú nočné mory. A potom tu sú takí, ktorým sa bežne dejú v noci rôznorodé zvláštnosti. Niekomu pravidelne, niekto ich zažil iba jedinkrát. V každom prípade máme pocit, že medzinárodný deň spánku, ktorý pripadá na dnešok, 17. marca, je skvelou príležitosťou na ich rozkľúčovanie. Tu je päť z nich.

1. Pocit padania

Stalo sa vám niekedy vo sne, že ste mali pocit, že padáte zo skaly, a potom ste so sebou prudko šklbli a prebudili sa? Potom nie ste jediní. Podľa stránky Sleep.org sa s padaním vo sne niekedy stretlo až 70 % ľudí. Vedci na to ale nemajú jasné vysvetlenie. Podľa odborníka na spánok – doktora Christophera Wintera, ktorý pôsobí ako lekársky riaditeľ spánkového centra v nemocnici Martha Jefferson vo Virgínii – môže byť spôsobené tým, že mozog vstupuje do spánkových cyklov agresívnejšie, ale vaše telo to nestihlo. K tomu môže dôjsť, keď ste preťažení, nevyspalí alebo v strese. Ako povedal serveru ABC News.

2. Spánková paralýza

Potom je tu druhý extrém. Stalo sa vám niekedy, že ste sa prebudili a zistili, že sa nemôžete hýbať? Mali pocit, že ste uviaznutí vo vlastnom tele a dokážete pohnúť len očami? Tomu sa hovorí spánková paralýza a je pekne desivá. Zvyčajne trvá niekoľko sekúnd alebo minút. Objavuje sa často u ľudí, ktorí majú nedostatok spánku a sú tak veľmi unavení. Ich telu jednoducho chvíľu trvá, kým sa preberie, zatiaľ čo mozog je už nahor.

3. Námesačnosť

Námesačnosť je pravdepodobne najväčšou zvláštnosťou, s ktorou sa počas spánku môžete stretnúť. To, že človek dokáže hovoriť, chodiť, jesť, variť a robiť ďalšie veci počas spánku, je skrátka podivné. A ešte podivnejšie, keď nemá úplne jasné vysvetlenie. U niekoho je geneticky daná, rolu tu ale zohráva aj stres, spánková deprivácia, migrény, horúčky, ale spustiť ju môžu aj určité lieky. Zároveň je oveľa častejšia u detí ako u dospelých. Čo je dobré, pretože z nej obvykle vyrastú počas puberty. Pokiaľ sa u vás ale objavila v dospelosti, alebo pretrváva, je dobrý nápad porozprávať sa s odborníkom. Počas námesačnosti totiž človek robí veci automaticky a môže sa ľahko zraniť.

4. Škrípanie zubov

U niektorých ľudí sa počas spánku tiež objavuje takzvaný bruxizmus, čiže škrípanie zubov. Ide o opakujúcu sa aktivitu žuvacích svalov, ktorá je charakterizovaná pohybom zubov po sebe, teda obrusovaním, tlakom na zuby alebo tlačením čeľustí k sebe. Objavuje sa najmä pri prechodoch medzi jednotlivými fázami spánku, môže ale súvisieť aj so spánkovými poruchami dýchania. Vyskytuje sa najčastejšie u ľudí, ktorí na to majú fyzické predpoklady – teda u tých, čo majú problémy s čeľustným kĺbom. Ovplyvniť ho môže však aj stres.

5. Schopnosť ovládania snov

Počuli ste niekedy o lucidnom snívaní? To je označenie pre stav, keď človek dokáže ovládať svoje sny. Ide teda o akési prebudenie vo sne, pretože si daný človek uvedomí, že spí a sníva, a následne dokáže svoj sen kontrolovať podľa seba. Môže sa tak vidieť napríklad bez končatiny. Zároveň sa to ale vzťahuje aj na tie pekné sny. Možno ste to niekedy náhodne zažili, ale obvykle ľudia vedome pracujú na tom, aby k tomu dospeli. Pomáha s tým testovanie reality – uvedomovanie si, že nespíte, počas dňa – či denník snov.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.