Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aj týmto vás môže nakaziť váš domáci miláčik. Viete o aké choroby ide?

reklama:
Aj týmto vás môže nakaziť váš domáci miláčik. Viete o aké choroby ide?
Aj týmto vás môže nakaziť váš domáci miláčik. Viete o aké choroby ide? Foto: www.freepik.com

Máte domáceho maznáčika, s ktorým sa dennodenne „mojkáte“? Nechávate ho, aby vás olizoval, a spíte s ním v jednej posteli? Máme pre vás zlú správu, môžete od neho chytiť aj pomerne závažné choroby. Toto sú tie najčastejšie.

Toxoplazmóza

Počuli ste už niekedy o toxoplazmóze? Ide o veľmi častý typ infekcie, ktorú spôsobujú parazity. Bohužiaľ sklameme milovníkov mačiek – jej najčastejším prenášačom sú práve ony. „Výhodou je, že ľudia, ktorí majú veľmi silnú imunitu, si túto chorobu pri sebe nemusia za celý život všimnúť. U tých, ktorí ju majú slabšie, môže mať ale veľmi škaredý priebeh,“ uvádza pre Moje zdravie lekárka Lucie Nováková s tým, že parazity sa šíria z trusu mačky domácej, ale nebezpečné parazity spôsobujúce toxoplazmózu nájdeme aj u domácich zvierat, ako sú napríklad králiky.

Takže ak máte doma mačaciu toaletu, mali by ste ju umývať len s ochrannými rukavicami. „Problémom ale je, že nakaziť sa môžete aj z kontaminovanej vody či zeleniny, do ktorej túlavé mačky močia. Nakaziť sa môžeme aj prácou so surovým mäsom hospodárskych zvierat,“ upozorňuje lekárka.

A ako sa táto choroba prejavuje? Jedinec sa celkovo cíti veľmi zoslabnutý – bolí ho celé telo, cíti bolesti svalov, celkovú únavu a trpí bolesťami hlavy. „Bohužiaľ môže byť aj spúšťačom závažnejších a trvalých chorôb, ako je napríklad epilepsia či hluchota,“ hovorí Nováková. A aká je prevencia? Ako sme už uvádzali – pri vyššie uvedených činnostiach si vždy poriadne umyte ruky a po ruke vždy majte nejakú dezinfekciu, ktorú v malých fľaštičkách kúpite v každej drogérii. Rozhodne potom nenechajte svoje deti mačku „pusinkovať“. Náhoda je „blbec“ a nikdy neviete, čo sa môže stať.

Besnota

Besnotou sa síce len tak nenakazíte, pretože v SR by mali byť všetci domáci miláčikovia povinne očkovaní a jej výskyt je veľmi vzácny, ale určité riziko tu napriek tomu je. Jedná sa o nebezpečné a akútne vírusové ochorenie centrálneho nervového systému – postihuje ako človeka, tak zvieratá. Pozor, ochorenie touto chorobou môže byť smrteľné. „Vírus je obvykle prenášaný slinami zvierat – najčastejšie ju môžete chytiť od psov, netopierov, ale aj od opíc a iných takzvane teplokrvných cicavcov, medzi ktoré patrí napríklad aj líška,“ oznamuje doktorka.

Príznaky sa môžu objaviť individuálne už po jednom týždni, niekedy to ale trvá trebárs aj rok. Zo začiatku vás bude bolieť hlava, v poranenom mieste budete cítiť divné pálenie a brnenie. Choroba môže mať rýchly priebeh a počas pár dní môže nasledovať smrť. „Jedná sa o takzvanú hyperaktívnu formu, keď jedinec stráca strach a trpí hydrofóbiou. Pri druhej forme, ktorá je označovaná ako paralytická, nastáva smrť pomalšie a je spôsobená ochrnutím svalov a nervového systému.“

A ako sa besnote brániť? Je jednoduché vám povedať, nech sa vyhnete nakazeným zvieratám, ide o to, ako také zviera spoznáte. Väčšinou je nezvyčajne krotké, má zmeny v správaní a odmieta sa napiť. U nás bola táto choroba takmer odstránená. Pozor by si ale mali dať ľudia, ktorí cestujú napríklad do Južnej Ameriky, Ázie, Afriky, ale aj do kútov východnej Európy. Ešte pripomeňme, že častým prenášačom boli v tuzemsku líšky, vďaka ich vakcinácii ale počet nakazených jedincov výrazne klesol.

Lymská borelióza

Pozor by ste si samozrejme mali dať aj na lymeskú boreliózu, ktorú prenášajú kliešte. Toto infekčné ochorenie vám môže poriadne znepríjemniť život. Medzi príznaky tejto choroby patrí bolenie hlavy, bolesti svalov, kĺbov, celková únava. Objavujú sa aj horúčky. Pokiaľ pacient neberie antibiotiká, dochádza k nebezpečnej artritíde a pacient často končí v nemocnici čiastočne nehybný. Bohužiaľ u pätiny pacientov táto nehybnosť trvá aj po odznení choroby.

Borelióza môže navyše postihnúť aj centrálny nervový systém človeka. Môže spôsobiť aj stuhnutý krk a silné bolesti hlavy. Môže sa ale prejavovať aj problémy so srdcom.

Hantavírus

Teraz sa pozrieme na hantavírus. Ide o nervové ochorenie, ktoré prenášajú napríklad potkany, krysy či myši, môžeme sa s ním tak stretnúť aj v mestách. Nákaza môže byť spôsobená požitím zvyškov výkalov týchto zvierat. „Tento vírus napadá najmä obličky – takzvaná hemoragická horúčka sa potom lieči antivirotikami a pacientom sa podávajú aj antibiotiká. V ďalších prípadoch potom hantavírus môže napadnúť aj naše pľúca,“ informuje doktorka Nováková.

Salmonelóza

V našom zozname by nemala chýbať ani známa salmonelóza – teda ochorenie, ktoré postihuje naše črevá. Možno vás prekvapí, že túto chorobu nemusíte dostať len napríklad z majonézy. Prenášačom totiž môžu byť napríklad hady, korytnačky či žaby – teda obojživelníky a plazy. Ak teda máte doma napríklad hada, znova by ste si po manipulácii či „maznaní“ s ním mali vždy umyť ruky a najlepšie použiť aj dezinfekciu. Príznaky pozná asi každý, pacient trpí silnými črevnými problémami. Tie sa liečia dezinfekciou čriev alebo živočíšnym uhlím.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 2. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.