Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aj v zime potrebujú nohy špeciálnu starostlivosť. Je veľká chyba, že na to zabúdame

reklama:
Aj v zime potrebujú nohy špeciálnu starostlivosť. Je veľká chyba, že na to zabúdame
Aj v zime potrebujú nohy špeciálnu starostlivosť. Je veľká chyba, že na to zabúdame Foto: freepik.com

Starostlivosť o chodidlá mnohí ľudia nevenujú toľko pozornosti, koľko by mali. Často riešia až akútne problémy, ale chodidlá v skutočnosti potrebujú rovnako pravidelnú starostlivosť ako naša pleť a zvyšok tela.

Suchá koža na chodidlách je v zime ešte väčším problémom ako vo zvyšných častiach roka. A mnoho ľudí tento problém rieši až vo chvíli, keď suchá koža popraská a chodidlá začnú byť bolestivé.

Čo sa deje s chodidlami v zime

Suchá a popraskaná koža sú dva stavy, ktoré sa zhoršia vo chvíli, keď sa začne ochladzovať. Suchá koža sa navyše dostavuje častejšie vďaka starnutiu, kedy sa znižuje prirodzená produkcia mazu a pokožka sa stáva tenšou, takže pri poklese teplôt je ešte náchylnejšia na vysušenie. Popraskaná koža na chodidlách je potom výsledkom silne suchej kože. Chodidlá zosilnia a stvrdnú a potom začnú praskať a krvácať, čo môže viesť až k infekcii. Zvýšený tlak z chôdze v zimných topánkach je potom takým tretím dôvodom, prečo sú v zime chodidlá obzvlášť náchylné na poškodenie.

V zime je potrebné chodidlám venovať viac starostlivosti ako inokedy. Je nutné ich udržiavať nielen čisté, ale aj hydratované a domáci peeling chodidiel by mal byť na programe častejšie ako napríklad na jar a v lete.

Ako v zime udržať chodidlá zdravé

Ako už bolo povedané, v zime je chodidlá nutné maximálne hydratovať. Domáca starostlivosť by teda mala zahŕňať každodenné používanie topických balzamov alebo krémov, ktoré sú vytvorené špeciálne pre nohy, ktoré sú jemné, ale vyrobené s účinnými kyselinami, ktoré odlupujú pokožku a rozkladajú mozole a zároveň poskytujú chodidlám dostatočnú vlhkosť.

Pokiaľ ste už starostlivosť o svoje chodidlá zanedbali, potom by ste mali rýchlo pristúpiť k ručnému odstráneniu stvrdnutej kože pomocou pemzy, pilníkov a ďalších prostriedkov určených na odstránenie suchej a stvrdnutej pokožky z chodidiel. To by ste mali ideálne vykonávať dvakrát týždenne a následne samozrejme chodidlá poriadne hydratovať. Tak by ste postupne mali byť schopní svoje chodidlá zase dostať do formy.

Pokiaľ sa to ale nedarí alebo pokiaľ praskliny vo vašej stvrdnutej koži krvácajú, alebo už dokonca máte infekciu, potom už vám nezostáva nič iné, než vyhľadať pomoc lekára.

Zdroj: Martha Stewart, All Care Foot., styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 1. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.