Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aké choroby ste zdedili? 8 otázok, na ktoré sa musíte opýtať rodičov

reklama:
Aké choroby ste zdedili? 8 otázok, na ktoré sa musíte opýtať rodičov
Aké choroby ste zdedili? 8 otázok, na ktoré sa musíte opýtať rodičov Foto: www.gettyimages.com

Choroby srdca a ciev sa zhruba zo 70 percent dedia. Len časť faktorov určujúcich to, či budete mať vysoký krvný tlak alebo cholesterol, je možné ovplyvniť. Preto je dobré zistiť, na aké choroby sú vaši predkovia náchylní.

Cukrovka, ochorenie srdca, vysoká hladina cholesterolu, asthma bronchiale. To je len čiastočný zoznam ochorení, ktoré nás môžu v našom živote nepríjemne prekvapiť. Na prípadné riziká síce môže upozorniť praktický lekár, ani ten však nie je vševediaci. Ak mu nepovieme v rámci rodinnej anamnézy, čo trápilo našich predkov, prípadne na čo zomreli, tak logicky nebude vedieť, pred akou konkrétnou chorobou nás má varovať.

1. Problémy so srdcom

„Ak sa srdcovo-cievne ochorenie (infarkt alebo mŕtvica) vyskytlo u príbuzného v 1. stupni – u otca, brata, syna do 55 rokov alebo u matky, sestry či dcéry do 65 rokov, môže sa zvýšiť riziko, že vás postihne to isté, až o 30 percent. Častejšie býva postihnutý niekto z mužskej línie rodiny,“ vysvetľuje internistka a kardiologička MUDr. Mária Skalská z Pre Fit Inštitútu. Podľa jej slov sa na vzniku ochorenia podieľa mnoho ďalších faktorov, napríklad nezdravý životný štýl, konzumácia alkoholu, málo pohybu.

Nechajte si pravidelne kontrolovať hladinu cholesterolu a krvného tlaku. Ak máte nadváhu, snažte sa jej zbaviť. Nefajčite, a ak fajčíte, cigariet sa vzdajte. Skvelou prevenciou srdcovo-cievneho ochorenia je pohybová aktivita.

2. Cukrovka

Cukrovkou 1. typu trpí v našej populácii necelých 7 percent diabetikov. Ide o dedičnú chorobu, napriek tomu však riziko, že dieťa bude mať tento typ cukrovky, je 2 až 3 percentá. Riziko postihnutia potomkov vzrastá (až na 13 percent) u matiek diabetičiek, ktoré samy ochoreli pred 8. rokom svojho veku. Ak je otcom diabetik, je pravdepodobnosť vzniku diabetu u jeho detí 7 až 9 percent. Ak sú obaja rodičia diabetici 1. typu, riziko ochorenia u dieťaťa je až 30 percent.

Ako je to s cukrovkou 2. typu? Z takzvanej Framinghamskej štúdie vyšlo, že riziko ochorenia u potomka jedného diabetického rodiča je 3,5-krát vyššie. Častejšie sa podľa slov MUDr. Skalské dedí diabetes so skorším nástupom. Horšie vyhliadky má ten, ktorého rodičia alebo súrodenci ochoreli v mladšom veku. Zo strany babičky a deda je táto väzba o niečo slabšia, ale stále existuje.

Aj na cukrovku je dobré byť pripravený. Pokiaľ viete, že trápila iných členov rodiny, nechajte si u svojho praktika čo najskôr overiť svoju hladinu krvného cukru a začnite s vhodnou prevenciou v podobe zdravšieho režimu. Nezabudnite, čím horšie kompenzovaná je cukrovka, tým vyššie je riziko ďalších komplikácií!

3. Alergia a astma

Rovnako sklon k alergiám je zakódovaný do génov, ktoré sa prenášajú z rodičov na deti. Ak sú obaja rodičia alergickí, ocitáte sa vy sami až v 80 percent riziku, že sa prekýchate a preškriabete životom. Ak je alergikom iba jeden rodič, máte „nádej“ na rovnaké ochorenie z 20 až 50 percent.

Toto ochorenie je dobré podchytiť čo najskôr. Nechajte si urobiť testy na alergológiu a dohodnite sa na optimálnej liečbe, ktorá je dlhodobá, dávky liekov sa však môžu meniť podľa závažnosti príznakov. Účinnú pomoc prináša špecifická alergénová imunoterapia. Používa sa u bežne sa vyskytujúcich alergií, ako je senná nádcha, alergická astma a precitlivenosť na hmyzí jed. „V súčasnej dobe je to jediný liečebný postup, ktorý pozitívne zmení priebeh alergického ochorenia,“ vysvetľuje MUDr. Ester Seberová z alergologickej ambulancie v Plzni.

4. Depresia a ďalšie psychické problémy?

Podľa správy českej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zažíva každý 20. obyvateľov SR depresívne stavy, ktoré sa týkajú viac žien ako mužov. „Na depresii má dedičnosť aj čiastočný podiel,“ hovorí prednostka Psychiatrickej kliniky LF MU a FN v Brne MUDr. Eva Češková. „Človek musí byť pre depresiu určitým spôsobom zraniteľný, pripravený, už keď sa narodí. V biochémii mozgu sú isté zmeny. K vzniku depresie potom prispievajú aj psychosociálne faktory – to, v čom človek vyrastal, v čom žije, s čím sa stretáva, aké závažné životné udalosti ho stretnú – to všetko keď do seba zapadne, môže prispieť k tomu, aby človek ochorel na depresiu,“ dodáva lekárka.

Ak sa depresia objavila aj vo vašej rodine, zvýšte aj vy sami pozornosť a pri prvých prejavoch tohto ochorenia vyhľadajte odbornú pomoc. Choroba síce nebolí po fyzickej stránke, po tej psychickej sa však môže stať úplným peklom.

5. Nádorové ochorenie

Nie každé onkologické ochorenie je dedičné. Okrem iného sa možnosť, že ochoriete na rakovinu, odvíja od štýlu života, miesta pobytu či práce v nevhodnom prostredí a tak ďalej.

Ak sa rakovina rovnakého typu vo vašej rodine vyskytla viackrát, poraďte sa čo najskôr so svojím lekárom, akým príznakom venovať pozornosť a čomu sa vyvarovať.

6. Pevnosť kostí

Podľa nových výskumov trpí u nás každá tretia žena rednutím kostí. Na ich krehkosť mnohokrát upozorní až „náhla“ zlomenina. Podľa profesora Paličky je však známe, že osteoporóza v rodine, predovšetkým v ženskej vetve, signalizuje, že riziko jej vzniku je pre daného pacienta či pacientku vysoké, predovšetkým v čase po prechode.

7. Kŕčové žily

„Kŕčovky“ sú vidieť. Estetický problém však nie je ten najdôležitejší. Problémy so žilami sú dedičné a môžu viesť až k trombóze a ďalším komplikáciám. Ak ich má jeden rodič, zdedíte ich až z 80 percent aj vy, po oboch rodičoch je riziko až 90 percent! Sú kŕčové žily problémom aj vašich príbuzných? Objavili sa na vašich nohách výraznejšie „metličky“? Nechajte si ich čo najskôr skontrolovať. Praktický lekár či odborník v niektorej zo žilových kliník vám poradí a pomôže. Problémom možno do veľkej miery predísť zmenou životosprávy a voľbou vhodného povolania.

8. Klimaktérium

Menopauza prichádza u väčšiny žien medzi 45. a 55. rokom. Spýtajte sa svojej matky, kedy a ako táto fáza života prebiehala u nej. Urobíte si predstavu, kedy môžete očakávať problémy spojené s poklesom ženských hormónov. V menopauze sa u žien výrazne zvýši riziko infarktu, mŕtvice a osteoporózy. Mnoho žien v prechode sa začne vyhýbať preventívnym prehliadkam u gynekológov. Tým samy prichádzajú príležitosť prebrať s nimi problémy, ktoré ich vo väčšom či menšom meradle obťažujú.

„Prečo je dôležité, aby sme poznali rodinnú históriu aj po zdravotnej stránke? Pretože môžeme mnohému nepríjemnému problému predísť. Významnú úlohu zohráva ale aj množstvo ďalších faktorov, ako je dostatok pohybu a zdravá životospráva bohatá na vápnik, vitamín D a kostné minerály,“ vysvetľuje prof MUDr Vladimír Palička, predseda Spoločnosti pre metabolické ochorenia skeletu.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 15. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.