Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako môže prospieť hudba v tehotenstve? Ako to vníma bábätko v brušku?

reklama:
Ako môže prospieť hudba v tehotenstve? Ako to vníma bábätko v brušku?
Ako môže prospieť hudba v tehotenstve? Ako to vníma bábätko v brušku? Foto: www.freepik.com

Tehotenstvo je pre mnoho žien tým najkrajším obdobím, a to z rôznych dôvodov. Ak rady počúvate hudbu, tak vedzte, že aj bábätko v bruchu na ňu reaguje. Ktoré zvuky dokáže rozoznať? To nám vysvetlila MUDr. Nikol Janovská. A práve na hudbu pre tehotné ženy sa zameral aj hudobný skladateľ Karel Havlíček, ktorý nám prezradil, aké tóny a melódie sú pre tehotné ženy ideálne.

Ako hudba a ďalšie zvuky pôsobia na bábätko v brušku

Každá žena, ktorá je tehotná, určite niekedy premýšľala nad tým, v akom období a do akej miery začína bábätko v brušku vnímať okolité vnemy a zvuky. Oteckovia sa s bábätkom v brušku často rozprávajú, mamičky mu spievajú. Koľko toho ale bábätko v skutočnosti počuje? „Sluchový aparát sa začína vyvíjať už asi v 4. týždni tehotenstva. Avšak jeho vývoj trvá mnoho ďalších týždňov. Prvýkrát sú plody schopné počuť zvuky okolo 20. týždňa, kedy sa jedná najmä o zvuky zo samotného tela mamičky. Ide napríklad o zvuky gastrointestinálneho traktu či tlkot srdca. Predpokladá sa, že preto majú novorodenci radi biely šum, pripomína im práve zvuky z tela matky. Všetky zvukové vnemy, ktoré plod počujú, sú samozrejme kvôli maternici a plodovej vode veľmi zoslabené,“ hovorí MUDr. Nikol Janovská pôsobiaci na Gynekologicko-pôrodníckej klinike v Prahe.

Cca okolo 26. týždňa je už plod schopný počuť zvuky zvonku. Najlepšie počuje hlas mamičky, a to aj oproti hlasom iných ľudí v rovnakej intenzite. Oveľa lepšie počujú zvuky s nízkou frekvenciou. Predpokladá sa, že plod potrebuje počuť zvuky a najmä hlas matky k správnemu vývoju sluchového ústrojenstva,“ hovorí MUDr. Janovská a dodáva, že je dôležité si uvedomiť, že vyvíjajúce sa vláskové bunky ucha môžu byť zničené už v maternici.

„Veľmi hlasné zvuky, ešte horšie s nízkou frekvenciou, môžu sluch plodu poničiť. Rovnako výrazný ruch v pozadí, ktorý má typicky nízku frekvenciu. Nikdy tiež neprikladajte slúchadlá priamo na tehotné brucho,“ varuje Janovská a dodáva, že ak sa dodržiavajú určité podmienky, môže byť hudba a ďalšie zvuky pre deti v brušku prínosná. „Oblasť intrauterinného vplyvu zvuku na plod samozrejme vyžaduje ďalšie skúmanie, ale predpokladá sa kladný vplyv na vývoj nervovej sústavy plodu, pokiaľ sú limitované extrémne podmienky.”

Hudba pre nastávajúce mamičky a bábätká, ale nielen pre nich

Český hudobný skladateľ a producent Karel Havlíček práve pre nastávajúce mamičky a bábätká v brušku vytvoril album s názvom Pregnancy Music. „Na vytvorenie tohto albumu ma inšpiroval môj život. Moja žena bola tehotná a ja sám som dlho túžil po tom si zložiť nejakú vlastnú meditačnú hudbu. Tak som to raz povedal mojej vtedy tehotnej žene a tá mi odpovedala: „Tak niečo zlož pre mňa a pre bábätko!“ A tam mi to seplo. Niekedy človek nosí množstvo nápadov v hlave a potom zrazu príde ten deň, keď si to uvedomí a povie si, že teraz to urobí. A tak vznikla myšlienka k tomu vytvoriť Pregnancy music,“ rozpráva skladateľ.

Aká hudba je pre tehotné ženy a bábätká vhodná?

Sám Havlíček tvrdí, že hudbu testoval práve hlavne na svojej tehotnej žene. „Myslím si, že počúvanie takej hudby má dopad skôr na mentálnej báze. Je to veľa o tom, ako sa žena cíti a to posiela k tomu bábätku. V tomto ohľade je ohromne dôležitý pokoj. Hudba vás vždy niekam dokáže. Ale keď vás tam vedie, tak sa občas stane, že vás po ceste stratí tým, že svojou jemnosťou nemá taký ťah. Keď sa ale ťah urobí naopak veľmi veľký, aby si vašu pozornosť udržal, tak vás tie tóny zase môžu vyrušiť. Pohyboval som sa tak vo veľmi úzkom prostredí, keď som s tou hudbou pracoval tak, aby stále mala ťah toho sústredenia, ale zároveň, aby sa to neprehnalo,“ vysvetľuje skladateľ a dodáva, že práve v tomto ohľade testoval senzitivitu svojej ženy, pretože on sám je podľa svojich slov už profesne deformovaný.

K tvorbe albumu mu samozrejme napomáhali aj profesionáli z lekárskeho odvetvia. „Nechcel som to robiť len tak, chcel som to pojať vo veľkom a hlavne skúmať, ako to všetko funguje. Práve preto som sa spojil s pôrodnicou v Podolí, kde mi s tým pomáhali a kde tá muzika aj hrá.” Spolu so svojou ženou môžu dokázať, že hudba má naozaj na mamičku, poťažmo aj na bábätko upokojujúci efekt. „My sami so ženou to máme vyskúšané. Keď sme išli v deň pôrodu do pôrodnice, tak sme si to pustili v aute a bolo to hrozne príjemné, obaja sme boli veľmi upokojení.”

Hudbu Havlíček tvoril tak, že takmer zastavil orchester. „Keď to poviem laicky, tak ako pracujem s orchestrom, tak som ho jednoducho vzal a zastavil ho. A tesne pred tým, než sa zastavil a hral hrozne pomaly, tak to bol môj odrazový mostík. Sú tam tie malé tóny, nie je to ťažká hudba, naopak je taká, aby bola príjemná ako pre mamičky, tak aj pre bábätká, hovorí Havlíček.

„Urobil som to ako jeden dlhý track, ktorý má 45 minút a vyvíja sa od začiatku až do konca. Je tam synchronizácia, meditácia aj uvoľnenie. Je to síce primárne určené pre nastávajúce mamičky, ale môže to počúvať ktokoľvek, kto chce vypnúť. Hudba je v podstate skratka na to, aby sa človek dostal do meditácie.”

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.