Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako na starostlivý prístup k správnej výžive

reklama:
Ako na starostlivý prístup k správnej výžive
Ako na starostlivý prístup k správnej výžive Foto: www.freepik.com

Ani množstvo jedla, ani jeho delenie do malých dávok a koniec koncov ani jeho zloženie nemôže byť cieľom», tvrdí autor «Systému riadeniu zdravia» doktor Dmitrij Šamenkov. «To sú iba stravovacie indikátory. Cieľ znamená optimálnu životnú činnosť s kladným emočným tonusom, to znamená – zdravie. Uvádzame úryvky z kapitoly venovanej výžive z knihy o riadení zdravia, ktorej vydanie sa pripravuje.

Prečo diéty nefungujú

Spúšťacím stimulom jedla je zníženie koncentrácie živín v krvi. Informácie o tomto fakte dorazia do laterálneho jadra hypotalamu a vzniká impulz bezprostredne nasledovaný správaním smerujúcim k získaniu potravy, respektíve materializáciou pocitov hladu.

Vstrebávanie je najdôležitejším prvkom tohto procesu. Jeho intenzita závisí v značnej miere od toho, aká je v krvi koncentrácia živín.

Aj keď sa človek uchyľuje k diétnym obmedzeniam, organizmus rovnako tak či onak využije svoje vstrebávacie schopnosti a doplní zo skonzumovanej potravy všetko, čo potrebuje. Preto diéty nefungujú a preto sú také časté zlyhania pri pokusoch o nastolenie takzvaného správneho stravovacieho režimu.

Organizmus si vyberá sám

Ľudský organizmus si samostatne vyberá tie živiny, ktoré uspokojujú jeho metabolické potreby – v opačnom prípade by mu hrozil zánik.

Uvedomte si, že ak máte doma napchanú chladničku, nebude organizmus inklinovať k hľadaniu potravy, ktorá je optimálna pre vaše zdravie, ale takej, na získanie ktorej bude nútený vydať najmenšie množstvo energie. To je samozrejme zle. A to ešte nespomínam skutočnosť, že dlhodobým skladovaním strácajú potraviny svoju výživovú hodnotu.

Úplný ideál znamená získavať jedlo fyzickou aktivitou, to znamená uloviť rybu alebo niečo vypestovať. Ale ani chôdza do obchodu alebo na trh nie je o nič menej fyziologická, pretože k tomu buď ako buď musíme vyvinúť istú silu, nehľadiac na to, že peniaze sú pre nás ekvivalentom našej vlastnej duševnej či inej práce. Mozog toto berie do úvahy, o tom nepochybujte.

Než sa vydáte do obchodu alebo napríklad do reštaurácie, napíšte si zoznam toho, čo potrebujete, respektíve čo chcete zjesť. Bude vami totiž zmietať túžba kúpiť a zjesť nielen všetko, čo váš organizmus potrebuje, ale aj to, čo je z hľadiska jeho potrieb úplne zbytočné.

Napriek všetkému nutkaniu sa držte zoznamu a kúpte alebo zjedzte presne to, čo na ňom máte, nič viac a nič menej.

Ako zistiť, aký komplex potravín organizmus potrebuje

Musíte sa posadiť a sformulovať, čo by ste vlastne chceli jesť. Pokúste sa zbaviť spoločenských dogmy a rôznych šikovných myšlienok, ktoré vás budú orientovať na to, čo údajne je prospešné a čo nie. Keď budete presní, dokáže organizmus na základe týchto údajov ideálne sformovať náležitý komplex potravín. A viac ako to, on totiž veľmi dobre vie, čo ktorá potravina obsahuje a automaticky vám ju bude napovedať. Dôležité je, aby ste pritom pociťovali uspokojenie.

Ako správne jesť

  • Dôležité je sústrediť pozornosť na všetky pocity spojené s procesom trávenia, aby sa vytvorila spätná väzba.
    Jesť máte začínať v okamihu, keď sa v bruchu dostaví fyziologický pocit hladu. .
    Pri príprave jedla môžete mať pocit, že vlastne nemáte hlad. Počkajte, kým sa pocit hladu objaví. Poseďte, sledujte svoje pocity a akonáhle začne pocit hladu silnieť, dajte sa do jedla.
    Musíte si uvedomiť, že z jedla organizmus dostane iba to, čo skutočne potrebuje, a to iba vtedy, keď mu v tom nezabránite pod vplyvom falošných predstáv o vlastnej nedokonalosti.
    Akákoľvek predchádzajúca činnosť musí byť pred jedlom dokončená — či je to fyzická aktivita, myšlienkový proces nesúvisiaci s jedlom alebo sledovanie televízie. Normou je rozdeliť akúkoľvek prácu na menšie jednotlivé a ukončené úseky.
    Je nevyhnutné dopriať si na jedlo dostatok času a nejesť v zhone. Koľko konkrétne potrebujete času si stanovíte sami.
    Jedlo začína už v okamihu, keď cítime jeho vôňu. Ďalším vnemom je farba jedla. Cítili ste vôňu jedla, videli jeho farbu, vložili ste kúsok do úst a cítite jeho chuť. Venujte pozornosť všetkým týmto jeho komponentom: farbe, vôni i chuti. To je veľmi dôležité na vytvorenie zdravých spätných väzieb. Bez nich nie je možné zdravé stravovacie správanie.
    Žuvanie je najdôležitejšia etapa. Norma predpokladá, že ak chceme spustiť normálny tráviaci proces, jedlo žujeme čo najstarostlivejšie.
    Nejedzte pri jednom jedle veci, ktoré by ste nepoložili vedľa seba na tanier. Ak máte chuť na tortu aj na polievku, budete si musieť vybrať iba jedno z toho.
    Keď ste jedlo starostlivo prežúvali, precítili dokonale všetky nuansy jeho chuti, vône i farby a pociťujete prvé príznaky sýtosti, prestaňte jesť.
    Normálne je jesť päťkrát až sedemkrát denne. Niektoré jedlo bude väčšie, iné menšie, to sa usporiada fyziologicky.
    Spotrebu soli a cukru je potrebné obmedziť, najlepšie ich vôbec ich vyradiť z jedálnička. Cukor je rýchly sacharid a sladkého je v prírode dosť aj tak: med, ovocie čerstvé aj sušené. Ako budete znižovať množstvo soli v jedle, uvedomíte si, že ste o ňu vlastne ani veľmi nestáli. Používajte hrubú soľ. Napríklad morskú.
    Nezapíjajte jedlo vodou ani žiadnymi inými nápojmi. Nechajte po dojedení uplynúť nejaký čas. Pitie čaju alebo iného nápoja je samostatným príjmom potravy a je potrebné vykonávať ho podľa rovnakých zásad, ako akýkoľvek iný kalorický príjem. Maximum, čo si môžete dovoliť, sú jeden alebo dva hlty vlažnej vody, nič viac.
    Potom, čo prijmete potravu, sa rozhodne nedávajte ihneď znova «do boja». Je zásadne dôležité udržať aspoň hodinku emocionálny pokoj, inak nemôže prebehnúť plnohodnotné trávenie. Organizmus pracuje integrálne. Ak sa ihneď po dokončení jedla ocitnete v nejakom silnom strese, bude sa telo chcieť jedla zbaviť. Po 5-10 minútach krátkeho odpočinku v sede či postojačky sa venujte niečomu, čo vám pôsobí potešenie.
    Jedlo, ktoré vám zostane potom, čo sa dostaví prvý pocit sýtosti, musíte vyhodiť. Nenechávajte ho na niekedy neskôr. Postupne sa naučíte variť aj odhadovať porcie tak, že vám žiadne zbytočné jedlo zostávať nebude.
    Samozrejme, že po jedle si nechoďte ľahnúť, narušili by ste tým všetku fyziológiu tráviaceho traktu.
    Odľahčovacie časové úseky vášmu stravovaniu iba prospejú. Minimálne raz do týždňa je krajne prospešné jesť len jednoduché jedlá. Môže sa vám to stať samostatnou pravidelnou metódou zlepšenia systému výživy.

Faktory napomáhajúce účinnejšiemu tráveniu

Dýchanie má pre zdravú výživu veľký význam. Dýchanie z brucha, čerstvý vzduch, pravidelné prechádzky a fyzická aktivita sú pre správny priebeh tráviaceho procesu nevyhnutné.

Pri jedle neprijímajte žiadne informácie

Nepúšťajte sa do jedla, ak ste v strese, a už vôbec sa nesnažte stres zajedať. Založte si denník svojej výživy, veďte si záznamy o úrovni stresu, zapisujte, čo kedy jete.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 2. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.