Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako pomôcť vašim deťom vybrať prácu ich snov, teda aj školu

reklama:
Ako pomôcť vašim deťom vybrať prácu ich snov, teda aj školu
Ako pomôcť vašim deťom vybrať prácu ich snov, teda aj školu Foto: www.gettyimages.com

Keď vaše deti ako malé boli natešené, že budú doktormi, predavačkami či princeznami, pohladili ste ich po vlasoch a povedali, „to vieš že áno, zlatíčko“. Ale teraz sú už naozaj v tom veku, kedy sa musí rozhodnúť, na ktorú z týchto dráh sa vydať (dobre, princeznú škrtáme). A potrebujú vašu pomoc.

Vaše deti vyrástli ako z vody a už si vyberajú, čo vo svojom živote skutočne chcú robiť – či už ide o voľbu strednej školy, alebo vysokej. Momentálne majú pocit (a najskôr aj vy), že sa jedná o najdôležitejšie rozhodnutie v ich živote. Prácou ľudia trávia mnoho hodín každý týždeň, rokov aj desaťročia. Keď má človek prácu, ktorú miluje, je život oveľa viac naplňujúci. Navyše nikto nechce, aby vaše ratolesti nastúpili do školy, kde budú roky študovať a potom si uvedomia, že ich tento odbor vlastne nebaví. Chcete, aby si vybrali takú prácu, ktorá ich bude baviť a zároveň ich uživí. Preto je nevyhnutné, aby ste ich dokázali správne povzbudiť v ich snahe nájsť a robiť prácu, ktorú budú milovať.

Tu príde tá ťažšia fáza. Možno totiž máte vy aj vaše deti odlišné predstavy o ich budúcnosti. Vy chcete doktora, ale ich hrozne fascinuje svet make-up influencerov. A teraz je potrebné nájsť nejaký priesečník.

Tu je 7 tipov, ako na to.

1. Prediskutujte s nimi, čo ich baví

Záujmy sú tým prvým, od čoho sa pri voľbe povolania vášho potomka môžete odraziť. Iste, make-up je jedna možnosť, ale ako by sa tým chcel uživiť? Chce profesionálne niekoho líčiť? Na toto úplne nie je škola, takže sa spoločne pozrite na ďalšie odvetvia, ktoré si vaše deti užívajú. Preberte s nimi napríklad, aké predmety ich najviac baví v škole, čo konkrétneho z tých predmetov a ako sa to dá zužitkovať. Napríklad ak ich baví český jazyk, telocvik a majú rady starostlivosť o mladšie deti, môžu zvoliť pedagogickú školu.

2. Dajte im možnosť vyskúšať si viac vecí

Niekedy samé deti nevedia, čo ich úplne baví, alebo si to nedokážu prepojiť so žiadnou školou. Vystavte ich tak prírode, umeniu, vede, múzeám, zvieratám, cestovaniu, ľuďom… je toľko príležitostí, ako si to spoločne užiť. Venujte pozornosť tomu, čo vzbudzuje ich záujem. Ak ich nejaká téma zaujíma alebo k nej prejavujú nadšenie, povzbuďte ich, aby sa o tejto téme dozvedeli viac.

3. Neprenášajte na nich, čo chcete vy, alebo čo vám nevyšlo

Niektorí rodičia majú tendencie do svojich detí projektovať, čo predtým chceli oni. Napríklad ak ste chceli byť právnikom a nevyšlo to, možno ich teraz k tomu podvedome tlačíte. Vaše dieťa je ale jedinečnou osobnosťou. Veci, ktoré vás môžu privádzať k úplnému šialenstvu, môžu byť veci, ktoré vaše deti robia rady. Odolajte tak nutkaniu povedať im, aby sa vyhýbali určitej ceste len preto, že je to niečo, čo vás nezaujíma.

4. Prioritizujte ich šťastie nad úspechom

Spoločnosť definuje ako úspech, keď máte titul (najlepšie viac), majetok a rodinu. Ale svet je oveľa variabilnejší. Pokiaľ váš potomok napríklad rád opravuje autá, titul mu k ničomu nebude a on môže robiť, čo ho baví ak tomu sa bude mať dobre, pretože tituly peniaze nezaručujú. Sústreďte sa teda vážne na to, vďaka čomu budú šťastní, nie na to, čo si ľudia povedia.

5. Hovorte o svojej ceste k profesii

Aj vy ste sa raz takto rozhodovali. Môžete s deťmi zdieľať, aká bola vaša cesta k vašej práci, čo ľutujete, čo by ste urobili inak, za čo ste naopak radi. Dodá im to vo vás dôveru a možno im to pomôže, aby neurobili rovnakú chybu ako vy, alebo naopak, aby si rovnako ako vy našli naplňujúce povolanie.

6. Zoznámte ich s tým, čo voľba školy obnáša

Apelujte na ne, nech si voľbu odboru poriadne premyslia, teda nech sa pozrú na vyučované predmety, nech si pokojne dohovoria schôdzku a idú sa pozrieť, ako vyzerá bežný deň človeka v danej pozícii. Hlavne nech si nevyberajú svoju budúcnosť iba podľa názvu. Napríklad „manažér“ znie dobre. Ale v skutočnosti sa nejedná o nič ľahké, človek musí byť iniciatívny, neustále na telefóne a podobne.

7. Škola nie je všetko, upokojte ich, že táto voľba nemusí byť konečná

Toto rozhodnutie občas pôsobí väčší, než je. Áno, samozrejme by bolo optimálne, keby si váš potomok zvolil, čo chce robiť, šiel na školu, úspešne doštudoval a potom sa venoval svojej vysnívanej práci. Ale človek myslí, život mení. A je úplne bežné, že niekto zmení svoju školu, pretože sa prvýkrát netrafí. Alebo že po doštudovaní a získaní titulu ide robiť niečo úplne iné. Skúste im teda pripomenúť, že toto rozhodnutie nemusí byť finálne a že nemusí znamenať, akým smerom sa budú uberať po celý zvyšok ich života.

Pokiaľ ste s deťmi ani tak na nič neprišli, skúste využiť školského psychológa či poradcu. Ten im pomocou rôznych testov a cvičení môže skúsiť nájsť zamestnanie na mieru.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.