Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako prebieha vyšetrenie plodnosti na reprodukčnej klinike? Nevyhnutné je vždy vyšetrenie celého páru

reklama:
Ako prebieha vyšetrenie plodnosti na reprodukčnej klinike? Nevyhnutné je vždy vyšetrenie celého páru

Neplodnosť je choroba príznačná dnešnej dobe a reprodukčnú kliniku navštevuje z roka na rok stále viac párov, ktoré majú problémy s počatím. Pri včasnom zahájení liečby možno ale našťastie mnoho príčin neplodnosti veľmi dobre riešiť a vďaka modernej reprodukčnej medicíne sa tak aj páry, ktoré by prirodzenou cestou začali len ťažko, môžu dočkať vytúženého bábätka.

Pred samotnou liečbou je však nutné podstúpiť vyšetrenia, ktoré poodhalia, prečo sa počatie potomka nedarí. Aké testy sa na reprodukčných klinikách štandardne vykonávajú? A prečo nie je dôvod sa ich obávať?

Neplodnosť je zapríčinená z jednej tretiny faktormi na strane ženy, z jednej tretiny na strane muža a vo zvyšku zo strany oboch partnerov túžiacich po bábätku. Preto je nevyhnutné vyšetrenie celého páru, aby sa zistili príčiny a mohla sa začať ich optimálna liečba. „Ako neplodný označujeme pár, ktorý sa snaží pri pravidelnom pohlavnom styku neúspešne otehotnieť po dobu šiestich až dvanástich mesiacov. V takom prípade robíme komplexné vyšetrenie,“ vysvetľuje lekárka a riaditeľka reprodukčnej kliniky.

Každá partnerská dvojica však môže mať inú kombináciu príčin a faktorov neplodnosti, a preto sa aj vyšetrovacie aj liečebné postupy budú u rôznych párov líšiť. Podľa výsledkov základných klinických a laboratórnych testov sú potom individuálne odporúčané ďalšie špecializované vyšetrenia.

Vyšetrenie u ženy. Dôležitý je ultrazvuk a rozbor krvi

Medzi základné vyšetrenie ženy patrí celý rad metód. Tou prvou, každej žene snáď dôverne známou z gynekologickej ordinácie, je ultrazvukové vyšetrenie malej panvy, ktoré zobrazí maternicu, vajcovody a vaječníky. Vykonáva sa cez brušnú stenu alebo pomocou vaginálnej ultrazvukovej sondy. „Pri vyšetrení sa hodnotí tvar maternicovej dutiny, postavenie vaječníkov a vajíčkovodov. V priebehu liečby sa potom hodnotí rast folikulov a výška sliznice maternice, takzvaného endometria. Gynekologickým vyšetrením potom získame informácie o stave ženských reprodukčných orgánov,“ popisuje odborníčka na reprodukčnú medicínu.

Veľkú výpovednú hodnotu o reprodukčnom zdraví ženy má hormonálny obraz. Ten sa stanovuje z krvi a vyšetrujú sa jednak pohlavné hormóny, teda folikulostimulačný hormón, luteinizačný hormón, estrogén, prolaktín, testosterón, globulín vážiaci pohlavné hormóny a antimülleriánsky hormón (AMH), a jednak hormóny štítnej žľazy, a to TSH, fT4, anti TPO a anti TG.

„Vyšetrenie antimülleriánskeho hormónu v kombinácii s TSH a prolaktínom u nás na klinike ponúkame aj ako jednoduchý preukaz ovariálnej rezervy nielen ženám s ťažkosťami s počatím, ale aj všetkým, ktoré chcú získať rýchly a cenovo dostupný prehľad o svojom reprodukčnom zdraví. Test z krvi napovie, koľko vajíčok žene vo vaječníkoch ešte zostáva a či jej nehrozí napríklad predčasná menopauza,“ podotýka Kateřina Veselá.

Ďalším nevyhnutným postupom pri vyšetrení na liečbu neplodnosti je vylúčenie prítomnosti pohlavných chorôb – hepatitídy typu B a C, syfilidy, HIV a chlamýdií. U žien, ktoré opakovane potratili, či sa u nich viackrát nepodaril embryotransfer, sa vykonáva imunologické vyšetrenie. Pri ňom sú testované najmä antifosfolipidové protilátky, ale aj nešpecifické a špecifické protilátky proti spermiám, vaječníkom či zóne pellucíde, teda ochrannej vrstve vajíčka, ktorá slúži na výber vhodnej spermie. Skúma sa aj ženina bunková imunita.

Vyšetrením, ktoré môže o príčinách neplodnosti tiež všeličo napovedať, je vyšetrenie genetické. Základné, avšak nesmierne dôležité je stanovenie karyotypu alebo chromozomálnej výbavy. V populácii sa totiž vyskytujú ľudia, ktorých chromozomálna výbava obsahuje chyby, čo môže spôsobiť buď neplodnosť, opakované potraty, či narodenie dieťaťa s vývojovými chybami. Ako imunologické, tak aj karyotypové testovanie prebieha z krvi. Vyšetrenie plodnosti tak pre ženu nie je nijako zaťažujúce a je prakticky bezbolestné.

Pokračujte na ďalšej strane


O mužovi najviac vypovedajú jeho spermie

O pohlavnom zdraví muža vypovedá do veľkej miery stav jeho spermií. Vyšetrenie mužskej plodnosti tak vychádza vždy z vykonania takzvaného spermiogramu. „Jedná sa o úplne zásadné vyšetrenie, bez ktorého nemá význam vykonávať ani akékoľvek podrobné vyšetrenia plodnosti u ženy,“ upozorňuje Kateřina Veselá.

Medzi základné parametre vyšetrenia spermií patrí stanovenie objemu, pH, skvapalnenia a počtu spermií, ich pohyblivosti a tvaru. „Takto sa môže potvrdiť alebo vylúčiť patológia spermií, nemôže sa však potvrdiť, že muž je skutočne plodný či neplodný. Plodnosť je totiž daná interakciou medzi mužskými a ženskými faktormi. A aj keď má muž spermiogram v poriadku, nevylučuje to vplyv ďalších faktorov, napríklad génových mutácií, ktoré môžu zabraňovať oplodneniu vajíčka,“ dodáva lekárka. Preto je potrebné, aby muž podstúpil imunologický rozbor protilátok i genetickú analýzu chromozomálnej výbavy.

Na základe vyšetrenia spermiogramu možno hodnotiť aj mieru poškodenia, teda fragmentáciu DNA spermií. Práve tento faktor veľmi často predstavuje príčinu mužskej neplodnosti a pri neobjasnených príčinách neplodnosti alebo pri opakovaných samovoľných potratoch toto vyšetrenie predstavuje dôležitú doplnkovú metódu. Ako vyšetrenie spermiogramu, tak aj vyšetrenie fragmentovanej DNA spermií je možné vykonať iba z jednej jedinej odobratej vzorky ejakulátu.

Ak sa preukáže, že v ejakuláte nie sú prítomné žiadne spermie alebo sú ich fyziologické vlastnosti zlé, prípadne počet veľmi nízky, mužovi sa odporúčajú odbery mikrochirurgickými zákrokmi. Pri metóde TESE (Testicular Sperm Extraction) je zo semenníka odobratá malá vzorka tkaniva, z ktorého sú následne získavané spermie. TESA (Testicular Sperm Aspiration) je metóda odsatia spermií z semenníka tenkou ihlou a pri MESA (Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration) je tekutina obsahujúca spermie odsata z kanálikov nadsemenníka. Všetky tieto zákroky sú vykonávané v celkovej anestézii. Získané zdravé spermie je potom možné použiť na oplodnenie vajíčok alebo na zmrazenie a uchovanie na neskôr.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 19. septembra 2022

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.