Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako predĺžiť životnosť ovocia a zeleniny? Vďaka niekoľkým trikom vám vydrží dlhšie čerstvé

reklama:
Ako predĺžiť životnosť ovocia a zeleniny?
Ako predĺžiť životnosť ovocia a zeleniny? Vďaka niekoľkým trikom vám vydrží dlhšie čerstvé Foto: www.gettyimages.com

Dajte zbohom plesnivému ovociu, nevábne vyzerajúcej zelenine a zvädnutým bylinkám. Skúste využiť niekoľko osvedčených trikov, vďaka ktorým vám zozbierané ovocie a zelenina a narezané bylinky vydržia doma oveľa dlhšie. Čo zaručene stojí za to vyskúšať?

Životnosť jahôd, čučoriedok, ríbezlí a iných bobuľovín predĺži octový roztok

Riešite, čo s úrodou jahôd, ríbezlí, egrešov, černíc alebo čučoriedok? Aby vám toto nazbierané ovocie v chladničke rýchlo nesplesnivelo, vezmite si na pomoc octový roztok. Zmiešajte 1 diel octu a 3 diely vody a ovocia v octovom roztoku umyte. Následne ho nechajte voľne osušiť na papierovej kuchynskej utierke.

Ovocie umyté v octovom roztoku skladujte v chladničke v uzatvárateľnej nádobe vyloženej papierovou kuchynskou utierkou. Akým spôsobom ocot v tomto prípade pomáha? Znižuje pH na povrchu ovocia a predchádza množeniu baktérií a plesní.

Neskladujte rôzne druhy ovocia spoločne

Pokiaľ chcete, aby vám jednotlivé druhy ovocia vydržali doma čo najdlhšie, neskladujte rôzne ovocie tesne vedľa seba. Veľa druhov ovocia, a to najmä banány, broskyne či avokádo, produkuje etylénový plyn pôsobiaci ako hormón zrenia. Týmto spôsobom tak dochádza k urýchleniu procesu zrenia aj iných druhov ovocia, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti.

Tipy, ako predĺžiť životnosť broskýň, marhúľ alebo nektáriniek

Nakúpili ste broskyne, marhule alebo nektárinky po kilogramoch? Alebo aktuálne ako záhradkári riešite, čo s ich úrodou? Toto nezrelé ovocie nechajte najskôr v priestrannej miske alebo na tácke dozrieť na kuchynskej linke. Akonáhle budú broskyne, marhule či nektárinky dostatočne mäkké, premiestnite ich do chladničky.

Jablká, hrušky, cibuľu a cesnak skladujte výhradne na kuchynskej linke alebo v komore

Ako v čo najlepšom stave uchovať jablká a hrušky? Nechajte ich prirodzene odpočívať na kuchynskej linke, chlad chladničky im rozhodne nesvedčia.

Do chladničky tiež nepatrí ani cibuľa a cesnak, ktoré tu majú sklony k mäknutiu, klíčeniu alebo dokonca plesniveniu. Kde teda cibuľu a cesnak najlepšie skladovať? Zavesené nad kuchynskou linkou alebo ešte lepšie v komore či inej vetranej miestnosti.

Zvyšky cibule a jarnej cibuľky nakrájajte a zamrazte

Zostala vám po varení polovica cibule alebo niekoľko kusov jarnej cibuľky? Tieto umyté časti zeleniny rozhodne nedávajte ani v sáčku do chladničky, kde by sa mohli iba znehodnotiť. Radšej ich nakrájajte nadrobno a dajte v uzatvárateľnom sáčku zamraziť do mrazničky. Odtiaľto ich budete môcť využiť, kedykoľvek budete potrebovať.

Už žiadny zvädnutý šalát: Pomôže vám trik s kuchynskou utierkou

Kúpili ste si celý hlávkový šalát a obávate sa toho, že kým ho spotrebujete, tak vám v chladničke zvädne? Potom vám príde vhod nasledujúci trik. Hlávkový šalát nalúpte na jednotlivé listy, ktoré máčajte niekoľko hodín v miske so studenou vodou. Následne listy prepláchnite a vodu zlejte.

Listy hlávkového šalátu rozložte na čistú kuchynskú bavlnenú utierku, ktorú poctivo zrolujte a vložte do veľkej uzatvárateľnej nádoby na potraviny. Šalát týmto spôsobom skladujte v chladničke. Prekvapí vás, ako dlho zostane čerstvý.

Zelenina a bylinky patria do vázy

Máte radi špargľu? Aby vám táto krehká zelenina vydržala doma oveľa dlhšie, omotajte okolo jeho spodnej časti papierovej kuchynskej utierky a vložte ho vo zvislej polohe do vázy s vodou, ktorej hladina je vysoká zhruba 1 centimeter. Týmto spôsobom môžete hydratovať aj narezané bylinky, ako je kučeravý petržlen, kôpor, bazalka, mäta alebo koriander.

Tvrdé bylinky skladujte v chladničke

Ako zaistiť dlhšiu čerstvosť natrhaným vetvičkám rozmarínu, tymiánu, šalvie alebo pažítky? Tieto „tvrdé“ bylinky patria do chladničky. Zabaľte ich najskôr do papierovej kuchynskej utierky a vložte do vzduchotesnej nádoby s viečkom. Následne ich skladujte v chladničke.

Zdroj:www.jenzeny.cz, iReceptar.cz, Hobby.instory.cz, Goodhousekeeping.com

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 28. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.