Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako reaguje manipulátor? Alebo keď manipulátori nedostanú to, čo chcú

reklama:
Ako reaguje manipulátor? Alebo keď manipulátori nedostanú to, čo chcú
Ako reaguje manipulátor? Alebo keď manipulátori nedostanú to, čo chcú Foto: www.gettyimages.com

Obeťou manipulátora sa v priebehu života môže stať ktokoľvek. Zatiaľ čo niektorí z nás si to veľmi skoro uvedomia, iní očarení jeho charizmou mu absolútne podliehajú a ďalší sa mu vyložene ponúkajú, pretože majú sklony byť manipulovaní.

Aj keď je každý manipulátor iný, majú niekoľko spoločných charakteristík:

  • sú bezohľadní, často aj cynickí a prikladajú malý význam etike
    nevadí im klamať, ak dosiahnu ciele, ktoré si sami stanovili
    využívajú ľudí aj každú situáciu
    sú málo empatickí k pocitom druhých, pokiaľ už empatickí sú, potom to obvykle len predstierajú
    nepociťujú výčitky svedomia ani nemajú potrebu pokánia za svoje činy
    sú veľmi komunikatívni a často pôsobia veľmi inteligentne
    majú schopnosť odhaliť slabiny ostatných
    radi vyčnievajú a zastávajú vyššie pozície a často ich k tomu poháňajú narcistické sklony a sebectvo

Ako manipulátor reaguje, keď je odhalený?

Akonáhle manipulátor dosiahne svoje ciele, potom dosť často odhadzuje masku a prestáva skrývať svoju pravú a veľmi nepríjemnú tvár. Keď si tak jeho obeť uvedomí, s kým má skutočne tú česť, a bude chcieť od neho odísť, manipulátor sa v snahe získať nad ňou opätovne kontrolu môže začať správať nasledovne:

1. Hrá obeť

V okamihu, keď manipulátor zistí, že už nedokáže človeka ovplyvniť svojim doterajším správaním, môže sa začať hrať na obeť a pokúsiť sa ho získať späť práve týmto spôsobom.

2. Predstiera, že všetko bolo len nedorozumenie

Niekedy sa môže začať manipulátor snažiť druhého presvedčiť, že to všetko bolo len veľké nedorozumenie, pretože on to tak rozhodne nemyslel, pretože sám nie je schopný využívať druhých.

3. Zľahčuje vážnosť situácie

Keď nie je iná možnosť, uzná, že niečo urobil zle, ale zároveň to začne zľahčovať napríklad tým, že to robí aj veľa iných ľudí a pod. Snaží sa tak ospravedlniť svoje správanie.

4. Uchyľuje sa k citovému vydieraniu

Často sa začne snažiť využívať na svoje manipulácie iné prostriedky, napr. sa snaží v druhých vyvolať pocit viny, ako by za všetko mohli oni a nie on. Vďaka tomu sa im darí vyzerať lepšie aj pred treťou stranou.

5. Vybuchne

Niekedy manipulátor staví na výbuch hnevu, ktorý dokáže aj veľmi dobre predstierať. Druhého sa tak snaží zastrašiť a následne sa mu aj vyhrážať. Získava tak čas a priestor na to, aby na druhého mohol fyzicky zaútočiť.

6. Vyhráža sa sebapoškodzovaním alebo dokonca samovraždou

Ak sa cíti byť zahnaný do kúta, môže sa uchýliť k poslednému riešeniu, vyhrážaniu sa svojou samovraždou, niektorí ju dokonca demonštratívne skúsia. Ide len o pokračovanie citového vydierania, len s väčšou razanciou.

7. Útok na sebavedomie ostatných ľudí

Napriek tomu, že manipulátor využíva stratégiu emocionálnej manipulácie, ktorými útočí na morálku obete, keď je odhalený, často sa snaží za každú cenu znížiť sebavedomie druhého. Uchýli sa potom k stratégiám, ako je zľahčovanie, urážanie alebo ponižovanie.

8. Vôbec nereaguje

Niekedy sa môže stať, že manipulátor začne byť ľahostajný a prestane reagovať. Zo všetkých síl sa snaží nedávať najavo svoj hnev, aby to pôsobilo, že došlo len k omylu. Opäť len získava čas na to, aby mohol následne pokračovať vo svojom úsilí získať obeť na svoju stranu.

Ako sa nestať obeťou manipulácie

  • Udržujte si odstup
  • Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť manipulácii, je nemať vzťah s manipulátormi, čo vyzerá veľmi ľahko, ale nie vždy sa to podarí. Jedinou skutočne funkčnou radou je v tomto prípade obmedziť s nimi kontakt na minimum, a to vrátane sociálnych sietí.
  • Stanovte si limity a buďte diskrétne
  • V rovnakom duchu si musíte stanoviť hranice, a to vrátane blízkych ľudí. Ideálne je chrániť si pred týmito ľuďmi informácie o sebe a prestať sa pred nimi vyjadrovať k názorom o iných ľuďoch.
  • Buďte pevní a rozhodní
  • Akonáhle si raz stanovíte hranice, najhoršou vecou je po čase opäť povoliť. Manipulátorovi tak ukážete iba svoje slabé miesto, ktoré on následne využije na vlastné ciele.
  • Pracujte na svojich emóciách
  • Každý je v určitej chvíli zraniteľný a je dobré si toho byť vedomý. Jedine tak rozpoznáte ten okamih, kedy s vami druhý manipuluje. Vďaka tomu budete môcť začať pracovať na tom, aby ste tú situáciu zvládli bez toho, aby vás manipulátor začal ovládať.
    Kedy vyhľadať odbornú pomoc
  • Pokiaľ viete, že máte čo do činenia s manipulátorom, a neviete, ako sa z danej situácie dostať, či už z dôvodu náklonnosti, alebo citovej väzby k nemu, potom je najvyšší čas vyhľadať pomoc odborníka.
  • Keď manipulátor nedostane to, čo chce, je pravdepodobné, že sa jeho správanie zhorší a zaútočí v plnej sile.

Zdroj: www.novinky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.