Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pravidlo šťastného života. Ako máme správne myslieť na svoje problémy?

reklama:
Pravidlo šťastného života. Ako máme správne myslieť na svoje problémy?
Pravidlo šťastného života. Ako máme správne myslieť na svoje problémy? Foto: freepik.com

V tomto článku odpovedáme na otázku, ako sa zbaviť depresií a úzkosti a ako správne nazerať svoje problémy a povieme si niečo o jednom zlatom životnom pravidle.

Na to, aby sme sa dostali do depresie, niekedy celkom stačí zamotať sa do radu drobných, ale preto nijako menej nepríjemných životných ťažkostí. Stáva sa, že problémy – a rôzne svoje životné ťažkosti obvykle nazývame práve problémy – nás obklopia doslova zo všetkých strán – tu sa niečo pokazilo, tamto niečo nevyšlo, tu máme konflikt a hneď vedľa vyložený prepadák…

Ako máme správne myslieť na svoje problémy? Predovšetkým sa svoje problémy učte skôr zľahčovať, nepreceňovať ich a neprikladať im význam, ktorý nemajú

Dajme tomu, že v práci došlo ku konfliktu: vy sa nepozdávate kolegom, kolegovia sa nepozdávajú vám, niekto niekde niečo povedal, skrátka a dobre, pohádali ste sa a už to išlo… Nešlo to síce tým najlepším zo všetkých možných spôsobov, ale nejako ste sa z toho dostali. Asi ako v aute – vojde do výmoľu na ceste, poriadne to s ním zatrasie, ale prejde ním a ide ďalej. Z vodiča môže spadnúť napätie. Avšak keby išiel autom s myšlienkou, že pred ním je to samý výmoľ a diera, jeho pocity z jazdy by boli skôr hrozné. A rovnaké je to so životnými problémami – keď nimi prejdete, sú za vami. Ale keď sa na nich zafixujete, keď na nich bazírujete, uviaznete v nich.

Ktorý je ten zásadný, vôbec najdôležitejší krok, ktorý musíme podniknúť, aby nás podobné úzkostné a depresívne stavy nepremenili na trosku? Vlastne je to pravidlo, na ktorom nie je vôbec nič nové: zbytočne problém nenafukujte.

Určite je oveľa lepšie povedať si, že problém je v skutočnosti menší, než vyzerá, než aby sa človek utvrdzoval v tom, že je problém väčší, než naozaj je.

V každom prípade platí, že na riešenie problému vynaložíte toľko síl, na koľko si ho sami oceníte. Pokiaľ ho oceníte na tisícku, bude vás stáť tisícku. Ak však rovnaký problém oceníte na desať korún, vydáte zo svojich vnútorných síl iba desaťkorunu.

Zveličovanie problému, jeho prenášanie do všemožných iných záležitostí a udalostí a dávania do súvislostí, ktoré ani zďaleka nemá a mať nemôže, to je absurdná, hlúpa a nezmyselná, ničím zdôvodniteľná strata síl. Výmoľ si mihol pod kolesami, drnklo to s vami, ale prešli ste ho a cesta vedie ďalej. Možno na nej budú ešte ďalšie výmole a prepadliny, ale prejdete ich rovnako, ako ten prvý. A ak to bude treba, tak skrátka zastavíte kvôli oprave, dáte do poriadku, čo sa rozbilo, pôjdete ďalej a budete jazdiť aj naďalej, pretože nič také hrozné alebo katastrofické sa v skutočnosti nestalo.

Ak však význam problémov preceňujete, v krátkom čase sa premeníte na Gulivera v krajine obrov. Problém bude úplne všetko – nedokážete v pohode ani vyjsť schody.

Učte sa svoje problémy relativizovať a znižovať ich význam. Pre ľudskú psychiku, ktorá v tomto ohľade sama na nič nepríde, je oveľa priaznivejšie počuť, že problém je len hlúposť, ako sa má stretnúť s náreky na jeho gigantické rozmery. Namiesto čoho by ste si mysleli, že váš život nemá zmysel, hovorte si, že žiadny zmysel nemajú vaše problémy. Keď tak ľahko dokážete zbaviť každého zmyslu svoj vlastný život, prečo by ste to chmúrne konštatovanie nedokázali presmerovať na domnelé problémy?

Všetko, k čomu kedy dôjde, raz skončí, absolútne všetko. Preto znižovanie „ceny“ problému môže skutočne byť účinným východiskom. To, čo sa vám prihodilo, nie je žiadny problém, je to len taká hlúposť – a čo má byť? Máte snáď kvôli tomu páchať samovraždu? Ak ide o obyčajnú lapáliu, prečo by ste mali sami seba ničiť a týrať sa úzkosťou či zúfalstvom? Naozaj to nestojí za to.

Zapamätajte si jedno. Vaše problémy nie sú žiadna aukcia, kde sa na cene neustále prihadzuje, takže ceny stúpajú a rastú, kým všetkých záujemcov nevyradí z hry. Nehrajte na zvyšovaní ceny, ale na jej znižovaní. Niečo sa vám prihodilo… to je toho! Akýpak problém! Úplná hlúposť. A navyše ešte celkom zanedbateľná.

Ak svoje problémy redukujete, ak im uberáte na cene, vyjde najavo, že nevyhnutné a vami predpokladané emocionálne straty nie sú vôbec také veľké, ako to snáď mohlo na prvý pohľad vyzerať. Takže ste snáď pôvodne mohli pôsobiť ako Guliver v krajine obrov, ale teraz, keď ste šikovne hrali na pokles ceny, stávate sa Guliverom v krajine trpaslíkov. Prekračujete hory, ľahko prebrodíte more a rýchlo dosiahnete ďalší cieľ, ktorý ste si vytýčili. To všetko ľahko zvládnete, pokiaľ preškrtáte všetky nuly stojace za číslicou, ktorú hodnotíte svoje problémy – presnejšie by však bolo povedať problémy.

Je totiž výhodou začať si rovno zvykať aj na nový, menej depresívny jazyk. Je to veľmi dôležité, je to záruka úspechu a vysokej kvality života. Akonáhle ste predtým niečo označili za problém, hneď ste obrazne zložili ruky do lona, život vám pripadal hrozne ťažký a pripadali ste si úplne bezmocní. Keď to teraz presnejšie pomenujte ako problém, začnete rovno premýšľať nad tým, ako sa jej zbaviť, ako ju vyriešiť a váš elán aj silu to skôr podnietia. Život získa optimistickejšie farby. Verte, že toto obyčajné premenovanie problémov na ťažkosti alebo rovno úlohy je naozaj dôležité a môže mať priam osudový význam. Veď veľa problémov žiadnymi problémami nie je – sú to len úlohy, ktorých riešenie buď poznáte alebo ho ľahko môžete zistiť.

Zdroj: www.pronaladu.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 28. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.