Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako rozpoznať prvé príznaky zlyhania obličiek: Kompletný sprievodca

reklama:
Ako rozpoznať prvé príznaky zlyhania obličiek: Kompletný sprievodca
Ako rozpoznať prvé príznaky zlyhania obličiek: Kompletný sprievodca Foto: depositphotos.com

Každoročne sa dialýza dotýka približne jedenásť tisíc ľudí, pričom medzi najviac ohrozené skupiny patria diabetici a ľudia s vysokým krvným tlakom. Prečítajte si, ako rozpoznať prvé príznaky a prečo je dôležitá prevencia.

Dialýza predstavuje zásadný zákrok pre tisíce Slovákov ročne, pričom najväčšie riziko čelí diabetici a ľudia trpiaci hypertenziou. Okrem nich sú v ohrození aj ďalší. Kľúčové je včasné rozpoznanie problému. Ponúkame vám ďalšie informácie.

Obličky sú pre telo neoceniteľné, zabezpečujú odstraňovanie škodlivých látok, udržiavajú vodnú a acidobázickú rovnováhu. Ak zlyhávajú, hovoríme o ich zlyhaní, ktoré môže byť buď chronické, s postupnou stratou funkcie, alebo akútne, s náhlym prerušením funkcie.

Základné príznaky:

Znížená produkcia moči je alarmujúcim signálom, ktorý by sme nemali ignorovať. Aj keď k poklesu môže dôjsť v dôsledku nadmerného potenia, v prípade problémov s obličkami signalizuje vážny problém. Neodstránené tekutiny nezmiznú, ale v tele tvoria opuchy, často na končatinách, no môžu sa objaviť aj v brušnej dutine alebo pri pľúcach, spôsobujúc dýchavičnosť. Akumulácia metabolických produktov vedie k únave, bolesti hlavy, kŕčom a zmätkom. Zmena hladiny minerálov v krvi môže spôsobiť ďalšie problémy, ako je svrbenie alebo suchosť pokožky. Pri močení môže byť moč penivá kvôli vysokému obsahu bielkovín.

Príčiny zlyhania obličiek:

Príčiny sú rôznorodé, vrátane diabetu a vysokého krvného tlaku. Poškodenie môžu spôsobiť aj rôzne lieky, najmä pri nadmernom užívaní liekov proti bolesti. Rovnako, zlyhanie pečene môže mať za následok zlyhanie obličiek. Zápalové ochorenia, ateroskleróza a polycystické ochorenie obličiek sú tiež bežnými príčinami.

Prevencia:

Hoci niekedy nie je možné ochoreniu úplne vyhnúť, zdravý životný štýl môže šance na zdravie výrazne zvýšiť. Nezabúdajte na pravidelné lekárske prehliadky, ktoré zahŕňajú kontrolu stavu vašich obličiek. V pokročilých štádiách ochorenia zostáva už len transplantácia alebo dialýza. Profesor Ondřej Viklický upozorňuje, že priemerná doba funkčnosti transplantovanej obličky je 12 rokov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 1. marca 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.