Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako rozprávanie s deťmi ovplyvňuje ich mozgový vývoj: Nové zistenia

reklama:
Ako rozprávanie s deťmi ovplyvňuje ich mozgový vývoj: Nové zistenia
Ako rozprávanie s deťmi ovplyvňuje ich mozgový vývoj: Nové zistenia Foto: www.freepik.com

Nový výskum odhaľuje, ako dôležité je rozprávanie s deťmi už od útleho veku. Vedecké štúdie poukazujú na prekvapivú súvislosť medzi množstvom a kvalitou komunikácie rodičov s ich deťmi a rozvojom štruktúry ich mozgu.

Rozprávanie dospelých s deťmi v ranom veku má kľúčový vplyv na formovanie ich mozgovej štruktúry. Výskumníci objavili zaujímavú súvislosť medzi množstvom myelínu, tukového ochranného obalu nervov, u dojčiat a množstvom reči, ktorú počujú od svojich rodičov. Tento objav, ktorý zverejnil denník The Guardian, otvára nové perspektívy v pochopení vývoja ľudského mozgu.

Predchádzajúce štúdie už naznačili, že aktívna komunikácia s malými deťmi je prospešná pre ich jazykové schopnosti a rozvoj slovnej zásoby. Nové zistenia však idú ešte ďalej, naznačujúc priamu súvislosť medzi intenzitou komunikácie dospelých s bábätkami a množstvom myelínu v ich mozgu.

Hlavný autor štúdie, John Spencer z University of East Anglia vo Veľkej Británii, zdôrazňuje význam komunikácie s deťmi: „Rozprávajte so svojimi deťmi, toto posolstvo je jasné. Je to viac než len vzdelávacie; doslova formuje ich mozgovú štruktúru.“

Výskum sa opieral o analýzu 6208 hodín záznamov reči rodičov s 87 dojčatami a 76 batoľatami. Zaujímavým zistením bolo, že matky s vyšším vzdelaním komunikujú so svojimi deťmi intenzívnejšie, čo vedie k vyššej produkcii zvukov zo strany detí.

Ďalší krok štúdie zahŕňal pozvanie rodičov s 84 vybranými deťmi do špeciálne prispôsobenej tichej miestnosti v nemocnici, kde boli deťom vykonané merania množstva myelínu pomocou magnetické rezonancie. Zistenia ukazujú, že s rastúcim vekom detí a rozvojom ich mozgu sa zvyšuje aj množstvo myelínu, pričom intenzívnejšia komunikácia s dospelými má priaznivý vplyv na jeho množstvo v oblastiach mozgu spojených s jazykom.

Zaujímavé je, že tento efekt bol výraznejší u detí matiek s vyšším vzdelaním, čo naznačuje možný sociálno-ekonomický rozmer vývoja mozgu. Napriek tomu, že štúdia priniesla prelomové zistenia, autori upozorňujú na potrebu ďalšieho výskumu v tejto oblasti.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.