Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa bleskovo zbaviť oparu: Pradávny liek indiánov účinkuje takmer okamžite

reklama:
Ako sa bleskovo zbaviť oparu
Ako sa bleskovo zbaviť oparu: Pradávny liek indiánov účinkuje takmer okamžite Foto: www.gettyimages.com

Čo asi tak mali pôvodní obyvatelia Ameriky, čo my nemáme a výborne to funguje na opary, ale aj ďalšie ranky a boliestky? Predstavte si, že dračia krv! Čo to je a aké iné prostriedky vám pomôžu s oparmi?

Dračia krv z Južnej Ameriky

Viete, čo je dračia krv? Pokiaľ po nej túžite, nemusíte hľadať draka. Stačí hľadať na internete alebo v špecializovaných obchodoch a žiadať „Sangre de Drago“. Ide o červenú miazgu, respektíve latex zo stromu Croton lechrleri.

Táto rastlina a jej miazga bývajú tiež často zamieňané za iný druh, konkrétne Dracaena cinnanbari. Táto drevina je endemitickým druhom jemenského ostrova Sokotra. Stromu a červenej miazge sa tiež prezýva dračia krv, ale ide o úplne iný druh, ktorý je podobný len karmínovo červenou farbou živice.

Dračia krv vám predstaví aj tento príspevok z kanála econea.cz, ktorý predstavuje sérum z dračej krvi.

Juhoameričania sú známi tým, že červenú miazgu stromu zberali a používali v ľudovej medicíne. Peruánci a Ekvádorci využívali predovšetkým to, že ide o látku s antimikrobiálnymi účinkami. Celkom bežne bola preto používaná predovšetkým zvonka na ošetrenie rán a šrámov.

Ako náplasť bráni krvácaniu, chráni pred nečistotami a zápalom, navyše významne urýchľuje hojenie a funguje aj ako antivirotikum. Látka na koži rýchlo zasychá, ale je pružná a chová sa ako druhá koža. Jednoducho ju možno použiť aj na vriedky či spomínané opary.

Čo pomôže s oparmi?

Aké iné prostriedky vám môžu pomôcť? Každý, kto mal opar vie, že je nutné zasiahnuť čo najskôr pri prvých náznakoch. Pre rýchlosť aj priebeh liečby je to úplne zásadné.

Za ďalšie je nutné mať po ruke niektorý z osvedčených prípravkov, ako je napríklad olejček tea tree. Znižuje infekčnosť oparu a dokáže vírus tiež čiastočne likvidovať. Dôležité je ale vedieť, že tea tree olejček skutočne patrí v malom množstve len na ešte nerozpukanú nevysušenú pokožku.

Rovnako je možné použiť celý rad ďalších esenciálnych olejov, ktoré sú vysoko koncentrované a ako také bojujú aj s vírusmi. Použiteľný je rozmarínový, mätový, klinčekový, škoricový, bazalkový, zázvorový, tymiánový alebo eukalyptový.

V liečbe zohráva úlohu aj dostatok vitamínu C, skupiny vitamínov B a tiež zinku. V prípade zinku je možné využiť aj zinkové mastia, ktoré sú okrem iného odporúčané pri plienkovej dermatitíde.

Na ešte neporanenú kožu je možné naniesť aj vatičkou jablkový ocot.

Na vriedky, kožné problémy aj opary sa odporúča použitie medu či propolisu.

Účinné sú aj bylinné prostriedky obsahujúce medovku, levanduľu či sladké drievko.

Zdroje: healthline.comgoodie.cz, www.ireceptar.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.