Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako si po päťdesiatke predĺžiť život: Správna životospráva nestačí

reklama:
Ako si po päťdesiatke predĺžiť život
Ako si po päťdesiatke predĺžiť život: Správna životospráva nestačí Foto: www.gettyimages.com

Existuje mnoho rád na tému, ako a čo robiť po štyridsiatke alebo šesťdesiatke, aby nám bolo lepšie alebo veselšie, aby sme sa cítili zdravšie alebo mali viac energie. Akými návykmi si môžete predĺžiť život, keď máte päťdesiat? Správna životospráva nestačí.

Jesť zdravo, mať dostatok pohybu, pracovať v príjemnom prostredí a robiť to, čo nás baví. To sú rady, ktoré platia vo všeobecnom meradle pre všetky vekové skupiny. Keď je nám okolo päťdesiatky, vnímame, že potrebujeme vo svojom živote niečo zmeniť. Aby sme sa cítili naplnene, mal náš život nejaký zmysel, chceme vyzerať stále k svetu a premýšľame nad tým, kam a v akých oblastiach nášho fungovania smerovať svoj záujem a energiu. Máme pre vás 8 tipov, ktoré vás urobia možno šťastnejšími, snáď aj veselšími a predovšetkým vás môžu nasmerovať k spokojnejšiemu životu, ktorý si tým môžete predĺžiť.

1. Udržujte sociálne kontakty

Trávite veľa času osamote? Verte alebo nie, samota má veľký vplyv na vaše mentálne aj fyzické zdravie. A dospelí na prelome päťdesiatky, ktorým vyletí deti z rodinného hniezda, mávajú sklony oslabovať svoje kontakty s priateľmi a rodinou. Sociálna izolácia ovplyvňuje správne fungovanie srdca a môže mať vplyv na vznik cukrovky. Samota má na skrátenie života oveľa väčší vplyv ako fajčenie 15 cigariet denne.

2. Dodržujte pravidelné prehliadky uší a očí

To, že chodíte na pravidelné preventívne prehliadky k svojmu praktickému lekárovi, je samozrejme fajn. Nezabúdajte však ani na poctivé kontroly očí a uší, pretože funkcie týchto orgánov s pribúdajúcim vekom strácajú svoju doterajšiu dobrú funkčnosť. Prečo je to také dôležité? U ľudí, ktorým dobre nefunguje sluch, sa oveľa ľahšie rozvíja demencia. Zlé videnie zase ovplyvňuje naše schopnosti pri pohybe as horším zrakom hrozia oveľa častejšie pády a nehody, ktorých následky môžu mať pre naše zdravie často fatálne dôsledky.

3. Kedy ste boli naposledy u zubára?

Kazy zubov nie sú len záležitosťou malých detí. Problémy v dutine ústnej prichádzajú v akomkoľvek veku a spoločne so zápalmi ďasien môžu vady v zuboch spôsobovať kardiovaskulárne ochorenia a problémy v dýchacom ústrojenstve. Nedostatočná starostlivosť o zuby je na základe výskumov spojená aj so vznikom Alzeheimerovej choroby. Takže ani v staršom veku neopomínajme dentistov odporúčanú starostlivosť, teda dvakrát denne čistiť zuby a medzizubné priestory a návštevu zubára aspoň raz za dva roky.

4. Starajte sa o svoj spánkový režim

Spí ako bábätko, to je príslovie, ktoré by nemalo platiť zďaleka len pre deti. Lenže v neskoršom veku býva dosiahnutie kvalitného odpočinku veľmi často problematické. Napríklad kvôli užívaniu medikamentov alebo bolestiam, ktoré nás sužujú. Zlý spánkový režim spôsobuje diabetes typu 2, zvyšuje krvný tlak alebo srdcové problémy. Ak máte problémy so zaspávaním alebo s kvalitou spánku, konzultujte svoje ťažkosti s praktickým lekárom. Predtým si však môžete skúsiť nastaviť správne spánkové návyky. Chodiť do postele každý deň v rovnaký čas, a to aj cez víkendy. Nesnažte sa zaspať hladní alebo príliš prejedení, spite v zatemnenej miestnosti a nájdite si relaxačné metódy, ktoré sa naučíte praktizovať pred spaním. Aké? Dať si harmančekový čaj, kúpeľ alebo si čítajte.

5. Strážte si váhu

Nie je tajomstvom, že v stredných rokoch dochádza k zmenám vo funkcii metabolizmu a ako mužov tak aj u žien dochádza k naberaniu váhy. Sú to približne 2 – 4 kilogramy za rok a pokiaľ tieto kilá nebudeme priebežne odbúravať, môže nám to zobrať pekných pár rokov na dĺžke života. Ako na to? Uberajte kalórie zo svojho denného príjmu napríklad tým, že si kúpite menšie taniere a tým si opticky znížite porcie jedla. A buďte aspoň 2,5 hodiny týždenne fyzicky aktívne, čo neznamená chodiť z gauča k chladničke, ale vyraziť svižnou chôdzou na prechádzku alebo si dať dlhší okruh pri venčení psíka.

6. Pracujte na rovnováhe a posilujte

Staršie ročníky potrebujú nielen znižovať váhu, ale aj pracovať na dobrej rovnováhe a budovaní svalového aparátu. Oboje napomáha predchádzať vážnejším úrazom, pri ktorých si môžeme zlomiť kosti a dostať sa do situácií dlhodobých rekonvalescencií. Profesor Jeffrey Schlicht zo západnej štátnej univerzity v Connecticute k tomu hovorí: „Silový tréning zachováva svalovú silu, zatiaľ čo tréning rovnováhy a koordinácia je rozhodujúci pre zníženie rizika pádu.“ A zďaleka to neznamená, že musíte chodiť do posilňovne a tam sa trápiť päťkrát týždenne na strojoch alebo s činkami. Pracujte aktívne na záhrade alebo sa naučte doma cvičiť s pružnými gumami, pričom stačí venovať sa tomuto posilňovaniu 5 – 10 minút denne.

7. Ak fajčíte, skončite!

Zahodiť cigarety nie je nikdy neskoro. Aj keď si roky fajčenia vyberajú svoju daň, obehový systém a funkcie pľúc sa môžu zlepšiť, aj keď neskôr v živote prestanete. Podľa amerického Národného inštitútu pre starnutie je jasné, že potom, čo dofajčíte poslednú cigaretu, dokonca aj po dosiahnutí veku 60 rokov, srdcová frekvencia a krvný tlak klesnú na normálnejšie hodnoty a riziko srdcového infarktu alebo mŕtvice sa zníži.

8. Dochádzajte pravidelne na lekárske skríningy

Prevencia je jednou z najdôležitejších ciest na to, aby sme boli zdraví. Včasné odhalenie nádorov a rôznych druhov rakoviny zvyšuje šancu na vyliečenie až o 70%. Muži by mali dochádzať pravidelne na kontroly prostaty, ženy na mamograf. Fajčiari potrebujú aspoň raz za dva roky röntgen pľúc a dôležité sú aj vyšetrenia čriev na kolonoskopiu. Samotných kontrolných procedúr sa báť nemusíte, nebolí a váš praktický lekár vás na ne určite rád pošle.

Začnite sa o seba starať včas

Zdajú sa vám tieto rady ako niečo, čo predsa nemôže mať zásadný vplyv na predĺženie života? Pokiaľ budete zanedbávať prevenciu, môže byť pri zdravotných prejavoch závažných ochorení už neskoro na ich riešenie. Pokiaľ budete priberať a málo sa hýbať, časom vám nebudú len malé zvršky, ale začnete sa zadýchávať a pridajú sa ďalšie nepríjemné ťažkosti. Zhadzovať potom 20 alebo 30 kilogramov kvôli tomu, aby ste si mohli dôjsť aspoň na nákup, bude oveľa zložitejšie a bude to chcieť veľmi silnú vôľu. Pokiaľ spadnete a zlomíte si nohu v krčku, spomeňte si na rozprávanie o ťažkej a dlhotrvajúcej rekonvalescencii, o ktorej ste iste vo svojom okolí niekoľkokrát počuli.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 11. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.