Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako si vedieť priať

reklama:
Ako si vedieť priať
Ako si vedieť priať Foto: www.gettyimages.com

Každý má svoje vlastné utajené sny. Často však aj keď sa prianie splní, nie sme šťastní. Nemôže byť príčina v tom, že vlastne nešlo o naše úprimné prianie, že nám ich vnukol niekto iný? V tomto článku sa dozviete, čo to je „skutočné prianie“ a ako dosiahnuť jeho vyplnenie.

Psychológovia a rôzni kouči odporúčajú v prvom rade si ujasniť svoje skutočné priania. „Čo by ste chceli?“ spýta sa vás dozaista v rámci konzultácie odborník na šťastie. A v jej priebehu sa bude doplňujúcimi, rôzne formulovanými otázkami znovu uisťovať, že povedané je skutočne tým, čo si prajete. Existujú totiž priania skutočné a priania diktované spoločnosťou. Je smutné, keď tým druhým venujeme viac pozornosti. Pretože aj keď sa splnia, šťastie nám neprinesú. Pocit šťastia vám môže priniesť iba splnenie vlastného, úprimného, skutočného priania. Ako ich rozlíšiť? Ako odlíšiť priania vnuknuté módou, reklamami, rodičovským „odkazom“ a radami iných od tých pravých? Ako vyradiť pochybné priania, na ktorých vyplnenie zbytočne mrháme životnou energiou?

Je dobré, keď sa tá pochybná vyradí sama. Jednoducho sa nesplní. Je dôležité v takom prípade si uvedomiť, že toto sme vlastne ani nijako zvlášť nechceli, že nám nijako nevadí, že sa prianie nevyplnilo.

Nemenej dôležité je dobre sformulovať to, čo si prajeme skutočne. Úplne presne a jednoznačne to pomenovať. Stojí za to trochu sa zamyslieť, predstaviť si situáciu, keď sa nám prianie už vyplnilo. Poradíte si so všetkým, čo to so sebou prinesie? Bude vás to tešiť? A viete si to vôbec predstaviť?

Abstraktné priania sú nesplniteľné. Jednoducho preto, že ich parametre sú nezrozumiteľné. Ak chýba presnosť, môže sa stále zdať, že to nie je ono, že by to chcelo toto a tamto…

Dobrou cestou k upresneniu skutočného priania je návrat k detským snom. V detstve sme ozajstní, nemáme ešte tú záplavu predsudkov a názorov podsunutých okolím.

Istá žena mi pri konzultácii zverila taký príbeh: Ako malá začula niekde hru na flautu. Jej zvuk ju doslova uhranul. Hrozne veľmi túžila učiť sa na flautu hrať. Zverila sa so svojim snom rodičom a tí jej láskavo vysvetlili: „Chodíš už na balet, Kačenko. Aby si stíhala ešte flautu, to už by bolo veľa. A nechať baletu po toľkých rokoch by bola škoda“. No a Kačenka na flautu „zabudla“. Keď z nej potom bola tridsaťročná Katarína a nemala v živote nič než prestížnu a nemilovanú prácu, neopustila ju, pretože by to bola škoda. Až v akejsi chmúrnej, zvlášť osamelej chvíli si spomenula na detský zážitok a kúpila si flautu. Skúšala do nej len tak fúkať, čo jej samozrejme nešlo. Zapísala sa teda na hodiny hry na flautu. Ocitla sa tam v inom svete. Zrazu mala chuť hrať, tvoriť, milovať… Takže pustila skvelé miesto a začala úplne znova. Spoznala inú prácu, nových ľudí, nové vzťahy. Už nebola osamelá. Vyšla znova od toho dňa, kedy sa jej detský sen zrodil. A bola šťastná!

Spomeňte si na svoje detské sny. Možno už prišiel čas ich uskutočniť. Urobte to pre seba. Vypnite rozum. Zabudnite na chvíľu na výhrady typu: „V tvojom veku!“

Keď mi ženy pri konzultáciách zverujú, že by chceli, aby ich mal niekto rád, pýtam sa: „A podľa čoho poznáte, že vás niekto miluje? Za akých podmienok sa cítite milovaná?“ Keď hovoria, že by chceli mať s manželom harmonický vzťah, kladiem otázku: „Čo pre vás znamená harmonický vzťah? Aké má vonkajšie príznaky?“

Práve slovné spojenie „harmonický vzťah“, ktoré tak často ženy používajú, má niekedy úplne protikladné obsahy. Pre jednu je predpokladom osobná sloboda, osobný priestor, možnosť pravidelného styku s kamarátkami a podobne. A druhá naopak sníva o tom, že všetko vždy budú s manželom robiť spoločne a myslieť budú rovnako. Bolo by zrejme dobre, keby nastávajúci manželia prebrali výraz „harmónie“ ešte pred svadbou. Každý pod ním vidí úplne iný model vzťahu.

„Chcem veľký plat“. Vyjadrite to číslami. Čo pre vás znamená „veľký“? Vždy sa nájde človek, ktorý bude brať viac ako vy a vám sa môže náhle zdať, že ten veľký plat zase taký veľký nie je…

„Chcem mať radosť z detí. Z ich úspechov“. Tak sa radujte. Čo vám bráni hneď teraz sa sústrediť na ich úspechy, mať z nich radosť? „Ja by som konkrétne chcela, aby bol syn najlepší na škole a dostal premiantskú cenu…“ Hm. Lenže to už narúša prípadné priania či neprianie vášho syna. Nemôžeme si niečo priať namiesto niekoho iného.

Niečo si priať musíme vedieť. Úprimne, naozaj a presne si niečo priať. Sami sebe. Len také priania sa môžu vyplniť.

Zdroj: astroplus.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.