Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako spoznať narcistu vo vzťahu: Utečte skôr, než vám zničí život

reklama:
Ako spoznať narcistu vo vzťahu
Ako spoznať narcistu vo vzťahu: Utečte skôr, než vám zničí život Foto: www.gettyimages.com

Narcistická porucha osobnosti sa prejavuje nadmernou sebaláskou a nedostatočnou empatiou k ostatným. Pokiaľ sa pýtate, či máte čo dočinenia s narcisom, nasledujúcich sedem znakov vám môže pomôcť lepšie pochopiť, či je niekto vo vašom živote narcisom.

1. Narcista musí mať vždy navrch

Osoby s narcistickými rysmi často pociťujú silnú túžbu byť vždy na čele, mať vždy pravdu a udržiavať kontrolu nad všetkým a každým okolo seba. Prejavuje sa to tak v pracovnom prostredí, kde vyžadujú prílišnú pochvalu za svoju prácu, ako aj vo vzťahoch, kde sa všetky rozhodnutia často plánujú výhradne podľa ich vlastných preferencií.

2. Narcisti potrebujú mať všetko dokonalé

Perfekcionizmus a narcizmus sú síce dve odlišné vlastnosti, ale môžu sa vzájomne veľmi prelínať. Keď sa túžba po dokonalosti prejavuje v extrémnej alebo nezdravej miere a jedinec nedokáže brať do úvahy potreby a pocity ostatných, môže to byť známkou narcizmu. Je potrebné rozlišovať medzi zdravým perfekcionizmom a nedostatočnou empatiou, ktorú môže prejavovať narcistická osoba pri dosahovaní svojich perfekcionistických cieľov.

3. Narcisti necítia žiadnu zodpovednosť za svoje chyby

Narcisti len výnimočne uznajú svoju chybu alebo prevezmú zodpovednosť za zlyhanie. Väčšinou sa namiesto toho pokúsi zviesť vinu na svoje okolie, čo im pomáha udržiavať ilúziu svojej dokonalosti a chrániť ich nedotknuteľné ego. Tento mechanizmus im umožňuje uniknúť pocitu zraniteľnosti alebo menejcennosti, ktorý by mohol nastať, keby priznali vlastnú chybu. Toto správanie vedie k nedostatočnému riešeniu problémov a konfliktom vo vzťahoch.

4. Podľa narcistov to majú všetci rovnako

Narcisti často nemajú rešpekt k hraniciam ostatných a predpokladajú, že to, čo je pre nich samotné prijateľné alebo správne, platí aj pre všetkých okolo nich. Tento nedostatok empatie a pochopenia pre pocity a potreby ostatných môže viesť k problémom vo vzťahoch. Ich neschopnosť vidieť veci z perspektívy druhých ľudí môže spôsobovať konflikty a nedorozumenia. Je však pravda, že jedinec s narcistickými rysmi nemusí byť vždy plne narcistickou osobnosťou a môže mať miernejšiu formu tejto poruchy.

5. Narcisti majú takmer nulovú empatiu

Ľudia so silnými narcistickými sklonmi nie sú takmer schopní vžiť sa do pocitov druhých ľudí, pretože ich sebaláska a záujem o seba samých sú pre nich to najdôležitejšie. Táto nedostatočná empatia môže viesť k problémom vo vzťahoch a komunikácii, pretože nedokážu úplne pochopiť, aké môžu mať iní ľudia pocity a potreby. Nedostatok empatie ovplyvňuje ich schopnosť nadväzovať zdravé a vyvážené medziľudské vzťahy.

6. Narcisti si všetko berú príliš osobne

Komunikácia s narcistickými jedincami môže byť niekedy veľmi obtiažna a plná nedorozumení. Často majú totiž tendenciu nesprávne interpretovať slová a výrazy tváre, vidieť nepriateľstvo tam, kde nie je, a cítiť sa dotknutí, dokonca aj v situáciách, keď nie je žiadny konkrétny dôvod na takúto reakciu. Toto skreslené vnímanie môže spôsobiť, že sú náchylní k útočnému správaniu a konfliktom. Preto jednanie s narcistickými jedincami vyžaduje vždy trpezlivosť a schopnosť zachovať pokoj. Pri komunikácii s nimi je užitočné používať jasnú a nezávadnú komunikáciu. Majte realistické očakávania ohľadom toho, ako bude táto komunikácia prebiehať, a snažte sa vyhnúť prílišnej frustrácii v prípade, že narcistická osoba nedokáže prijať objektívny pohľad na situáciu.

7. Narcisti prenášajú svoje negatívne emócie na ostatných

Aj napriek tomu, že môžu vystupovať ako veľmi sebavedomí jedinci, hlboko v duši sa často trápia obavami z trápnosti či odmietnutia. Tento vnútorný strach im môže komplikovať schopnosť skutočne sa spojiť s ostatnými a dôverovať im. Narcisti môžu prenášať svoju neistotu a strach na svojich najbližších tým, že ich obviňujú z nedostatočnej podpory alebo negatívneho postoja bez toho, aby si uvedomili, že skutočným problémom je ich vlastná myseľ.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.