Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako žiť naplno a autenticky? Nebojte sa negatívnych pocitov, hovorte nie a starajte sa o seba

reklama:
Ako žiť naplno a autenticky?
Ako žiť naplno a autenticky? Nebojte sa negatívnych pocitov, hovorte nie a starajte sa o seba Foto: www.gettyimages.com

Žiť naplno znamená pre každého niečo iné, ale väčšina ľudí chce, aby ich život dával zmysel. Niekto buduje kariéru, iný sa venuje rodine a koníčkom, ďalší vie odpočívať aj byť dostatočne aktívny, plánuje cestovať, mať prehľad, čo sa deje v blízkom okolí aj vo svete, byť prospešný ostatným. Ale ako to zvládnuť a bez stresu?

Mnohí ľudia by toho chceli stihnúť čo najviac – a najlepšie si to ešte užiť. Je ale vôbec možné „žiť naplno“ a zostať pritom v pohode? Prečítajte si, ako nájsť balans, aby ste toho zvládli čo najviac a namiesto radosti to neprinášalo len stres. Najskôr si dobre definujte, čo pre vás plnohodnotný život znamená.

Žiť tu a teraz a nebáť sa negatívnych zážitkov

Žijete dostatočne naplno? Mnohí majú pocit, že nie. Pretože sa cítia málo v eufórii, nezažívajú neustály pocit absolútneho šťastia, navštevujú len málo exotických miest… Podľa psychologičky Olgy Zimmermann ale tieto predstavy a požiadavky vyvolávajú len zbytočný tlak a s plnohodnotným životom majú len málo spoločného: „Žiť naplno neznamená prenasledovať šťastné chvíle nie je miesto pre iné emócie. Naopak – ide o to nevyhýbať sa žiadnym emóciám, potrebám ani túžbam, a počúvať a čeliť im bez ohľadu na to, či sú príjemné, alebo nie.“ Inými slovami: Pre pocit skutočnej plnosti žitia je potrebné prepojiť sa sám so sebou a byť autentický .

Určite nie je dôležité stihnúť všetko, byť všade a kŕčovito odškrtávať splnené ciele. Dôležité je život žiť, byť tu a teraz a ako hovorí Kristína Duchoslavová, psychologička on-line poradne Mojra: „Nezabúdať naplno prežívať celý proces dosahovania cieľov, hoci nás spoločnosť a moderný životný štýl tlačia od kvality ku kvantite…“

Kladiete plnému životu prekážky?

Máte vy a váš život väčší potenciál a mohli by ste toho prežiť viac, lenže… Ste sami sebe prekážkou a bojíte sa vystúpiť z bezpečnej zóny? Tá je síce spojená len s minimom rizík, ale Kristína Duchoslavová vysvetľuje: „Komfortná zóna s nízkym rizikom znamená aj pomerne nízke uspokojenie. Už len prekonaním strachu sa môžete dostať do zóny učenia a rastu, ktorá prináša nové príležitosti, zručnosti, vyššie sebavedomie aj nový zmysel.“

Nezabúdajte, že každý je strojcom svojho šťastia a bola by škoda životom len preplávať v plávacom kruhu blízko brehu…

Ako žiť život naplno

Či máte dvadsať alebo sedemdesiat, nikdy nie je neskoro zastaviť sa a ujasniť si, čo vás robí šťastné, čo máte radi. Kristína Duchoslavová hovorí o životnej vízii: „Správne nastavený plán znamená zváženie vašich možností, schopností, potenciálu, zdrojov a vonkajších faktorov, ako sú rodina, priatelia a podobne.“ Plán samozrejme môžete a budete v priebehu života meniť, dôležité ale je byť v ňom v každom životnom období naplno ponorený.

Podľa Olgy Zimmermann neexistuje univerzálny recept na naplnený život, existuje ale niekoľko všeobecných zásad, ktoré môžu pomôcť:

Začnite všímavosťou a každý deň venujte pozornosť tomu, ako sa práve cítite (nálady, potreby, chute). Trénujete tým aj sebareflexiu.
Vyskúšajte nové zážitky, aktivity a dobrodružstvo. Získate nové skúsenosti, ktoré môžu rôzne ovplyvniť vašu myseľ a emócie.
Preverte svoje vzťahy. Porovnajte si, čo by ste v nich radi prežívali a či sa to naozaj deje. Rozhodnite, ktoré vzťahy sú pre vás dôležité, kde treba vyjasniť nové hranice a ktoré úplne opustiť.
Stanovte si ciele na najbližší rok, čo sa týka práce, koníčkov, zdravia a vzhľadu. V akej oblasti ste spokojní a kde chcete vykonať zmeny?
Malé denné radosti. Každé ráno si položte otázku, čo pre seba môžete urobiť príjemného počas dňa. Načúvajte sami sebe.

Ako to všetko stihnúť?

Znie to veľmi pekne, ale kde na radosti, nové zážitky a kontakt sama so sebou vziať čas, keď vám väčšinu dňa zaberie bežná a mnohokrát stereotypná rutina? Nájsť balans medzi osobným životom a prácou je veľký kumšt a na túto tému bolo napísané aj povedané mnoho. Jaroslava Duchoslavová radí uvedomiť si, kde sa v živote nachádzate, a naučiť sa postarať predovšetkým sami o seba: „Tak ako hovoria v lietadle – najprv nasaďte masku sebe a až potom svojim deťom.“ Podľa Olgy Zimmermann stačí pár drobných zmien:

Prioritizujte a pekne vo veľkom. Čo chcete dosiahnuť a ako chcete žiť? Tam smerujte svoju energiu.
Plánujte v horizonte dní, týždňov aj mesiacov. A nielen povinnosti, ale aj radosti.
Hovorte nie. Nie je možné stihnúť všetko, naučte sa hovoriť nie a odmietnite to, čo vám neprináša blaho alebo čo nesúzni s vašimi prioritami.
Komunikujte. Naučte sa hovoriť o svojich potrebách a prioritách. Otvorená komunikácia prináša jasnosť a môže pomôcť vytvoriť harmóniu v rodine aj vo vzťahoch.
Neidealizujte si seba ani ostatných. Dovoľte si robiť chyby a vnímajte ich ako cestu k rastu. Perfekcionizmus môže spôsobovať stres a brániť vám žiť naplno.
Balansujte. Stačí chvíľka každý deň na čas len pre vás. Udržanie rovnováhy medzi prácou, rodinou a odpočinkom vám umožní žiť naplno a plniť svoje sny a ciele.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.