Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako zvládať hnev a agresivitu? Prečítajte si ako pracovať s týmito pocitmi

reklama:
Ako zvládať hnev a agresivitu? Prečítajte si ako pracovať s týmito pocitmi
Ako zvládať hnev a agresivitu? Prečítajte si ako pracovať s týmito pocitmi Foto: www.freepik.com

Ako už väčšina z vás pravdepodobne vie, keď sme naštvaní, robíme veci, ktoré presne neodrážajú našu skutočnú osobnosť. Síce si myslíme, že stále fungujeme s rozmyslom, ale v skutočnosti sme úplne iracionálni. Ako opitý človek, ktorý nevie, kedy je čas prestať, vám hnev bráni v úsudku a tak trochu neviete, čo sa vlastne deje.

Keď ste naštvaní, ste pod vplyvom silných chemikálií. Amygdala, časť vášho mozgu zapojená do prežívania hnevu, je jednou z najprimitívnejších zložiek mozgu. Potom, čo vaša amygdala upozorní vaše telo na to, že sa hneváte, vaša nadoblička vyrazí do akcie. Adrenalín je chemická látka, ktorá zvyšuje vašu srdcovú frekvenciu a vynucuje kontrakcie tela a prietok krvi do mozgu a svalov. Vaše telo začne produkovať viac testosterónu, čo je chemická látka, ktorá nakopne vašu agresiu na vyšší rýchlostný stupeň.

Hnev vás prinúti povedať a možno aj robiť veci, ktoré potom ľutujete. Veci, ktoré neodrážajú úplnú pravdu o tom, kto ste. Na rozdiel od toho, čo si niektorí ľudia myslia, hnev vás nedonúti hovoriť pravdu. Núti vás to hovoriť z tej najprimitívnejšej časti seba samého.

Lekcia zvládania hnevu

Vaše nahnevané myšlienky vás zvádzajú k tomu, aby ste konali agresívne. Je to také zlomyseľné premýšľanie o tom, že vám ten druhý niečo urobil a že vám nezostalo nič iné, než pomstiť sa. Dáva to vlastne zmysel. Ak sa cítite napadnutí, logicky sa bránite. Lenže obvykle v nebezpečenstve nie ste. Nebezpečenstvo je vo vašom myšlienkovom procese. Hnev je často výsledkom nepochopenia konania iných ľudí, keď mu priradíme iný význam.

Keď ľudia reagujú na situácie hnevom, za ich hnevom stojí strach zo zranenia, strach z toho, že sa nemôžu postaviť sami za seba, alebo strach z toho, že sa dejú nespravodlivé veci. To všetko sú pochopiteľné pocity. A hnev je tiež vhodný v mnohých situáciách. Samotný hnev zlý nie je, ale je zlý, keď ho vyjadríme tak, že tým môžeme uškodiť sami sebe.

Cieľom je teda naučiť sa upokojovať a samoregulovať, pracovať s úzkosťou a negatívnymi pocitmi podnecujúcimi hnev. Na tom je možné pracovať. Predstavte si nejakú dopravnú situáciu, v ktorej namiesto toho, aby ste sa hneď rozčúlili, pretože celkom iste to ten druhý urobil úmyselne, pripustite, že vás možno nevidel, alebo má zlý deň a rozhodne nič z toho necielil proti vám.

Je dôležité si uvedomiť, že hnev je normálna ľudská emócia, a keď je zvládnutá a vhodne vyjadrená, nie je to problém. Problémom sa stane, až keď sa v ňom stratíte. Môžete sa cítiť zranení, vystrašení, sklamaní, ustaraní, v rozpakoch alebo frustrovaní, ale tieto emócie vyjadrujete formou hnevu. Je potrebné sa pozrieť do seba, aby ste pochopili, čo sa skutočne za vašim hnevom skrýva. A môžete sa naučiť vyjadrovať sa inak, keď pripustíte, že je v poriadku byť zraniteľný.

Rýchle tipy, ako zvládnuť svoj hnev v každodennom živote

Rozpoznajte príčiny svojho hnevu, napríklad konkrétne komentáre, členov rodiny, priateľov alebo miesta, ktoré vás znepokojujú. Skúste sa vžiť do kože druhej osoby a snažiť sa ju pochopiť.

Venujte pozornosť varovným známkam hnevu na svojom tele, ktorými obvykle sú napätie v ramenách, zvýšená srdcová frekvencia a horúca tvár.

Snažte sa upokojiť metódami, ktoré vám vyhovujú, teda sústreďte sa na dych, meditujte, vypočujte si obľúbenú hudbu, bežte sa prejsť alebo zmeňte prostredie. A pamätajte, že je v poriadku sa rozčúliť. Je to normálna súčasť bytia človeka. Problém spočíva v tom, ako to zvládneme a vyjadríme, aby sme si následne ešte viac neuškodili.

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.