Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Zivotsdetmi
  • Články
  • Voľný čas
  • Alergik sa z vás môže stať aj po štyridsiatke. Máte tieto príznaky? Kýchanie, opuchnuté oči či pálenie v ústach?

Alergik sa z vás môže stať aj po štyridsiatke. Máte tieto príznaky? Kýchanie, opuchnuté oči či pálenie v ústach?

reklama:
Alergik sa z vás môže stať aj po štyridsiatke. Máte tieto príznaky? Kýchanie, opuchnuté oči či pálenie v ústach?
Alergik sa z vás môže stať aj po štyridsiatke. Máte tieto príznaky? Kýchanie, opuchnuté oči či pálenie v ústach? Foto: www.freepik.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že počty alergikov každoročne narastajú. Viete, že alergia, či už na peľ, roztoče, prach alebo potraviny, vás môže prekvapiť v akomkoľvek veku? Na vine je podľa odborníkov nielen genetika, ale aj nevhodný životný štýl. Ako spoznáte, že máte problém, a kedy je načase vyraziť k lekárovi?

Alergie sa zďaleka netýkajú len detí, u ktorých sa prejavia spravidla v ranom veku. Alergická reakcia môže vzniknúť kedykoľvek počas života a prvé príznaky nemusíte dlhú dobu rozpoznať. Prejaví sa napríklad v podobe chronickej vodnatej nádchy, upchatého nosa, kýchania a pokašliavania, podráždených očí, ktoré môžu svrbieť, rezať alebo opúchať. Pokiaľ vás podobné ťažkosti trápia dlhšiu dobu alebo sa pravidelne vracajú, dosť možno ste sa aj vy zaradili medzi alergikov.

„Hoci sa alergie častejšie rozvíjajú v detstve, môžu sa po prvýkrát objaviť v akomkoľvek veku, aj keď ste nikdy predtým žiadne príznaky nepociťovali. Zmeny životného prostredia, stres alebo expozícia novým alergénom môžu u dospelých vyvolať alergické ťažkosti. Alergie sa môžu objaviť aj v súvislosti s hormonálnymi zmenami, napríklad aj počas menopauzy,“ uvádza Michal Závacký, odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz.

Na vine je prostredie, stres aj životný štýl

Alergie vznikajú spravidla na genetickom podklade, dedičnosť ale zďaleka nie je jedinou podmienkou. K rozvinutiu alergických príznakov významne prispieva vonkajšie prostredie. „Alergia je civilizačné ochorenie, jej vznik podporuje vonkajšie znečistenie smogom a výfukovými plynmi, vnútorné znečistenie používaním aerosólov a náterov, vysoký výskyt baktérií, aktívne a pasívne fajčenie alebo nedostatočné vetranie. Alergény, na ktoré je pacient citlivý, sa môžu počas života tiež meniť či rozširovať, a to napríklad v dôsledku častého vystavovania sa určitému alergénu,“ opisuje lekárka Radka Šedivá z alergologickej ambulancie Synlab.

Príznakom alergie môže byť aj žihľavka alebo ekzém, zápal spojiviek, pálenie či svrbenie v ústach, opuchy slizníc alebo tráviace problémy a hnačka. U dojčiat a batoliat sa ako príznak alergie najčastejšie vyskytuje ekzém, u adolescentov to býva senná nádcha. Vo všetkých vekových kategóriách to môže byť aj astma.

Od obvodného lekára k alergológovi

V prípade, že sa u vás alergia prejaví prvýkrát a jej príznaky sú len mierne, je potrebné po konzultácii s praktickým lekárom nasadiť antihistaminiká a zapisovať si problémy a okolnosti ich vzniku. Pri trvaní alebo opakovaní ťažkostí je potom vhodné objednať sa k alergológovi.

„Alergiu je potrebné vždy dôkladne diagnostikovať, aby mohla byť odborne nastavená adekvátna liečba. Kožnými a následne krvnými testami sa potvrdí podozrenie na konkrétnu alergiu a následne sa začne cielená liečba. Takzvanú špecifickú alergénovú imunoterapiu indikuje iba alergológ, jej včasné nasadenie je zásadné. Zabráni sa tým rozvoju ďalších komplikácií a ďalšiemu rozširovaniu alergie. V prípade závažných alergických reakcií je nutné mať pri sebe vždy pohotovostné lieky,“ hovorí lekárka Radka Šedivá.

Alergia môže ohroziť život

Alergická reakcia môže byť aj veľmi akútna, často napríklad po bodnutí hmyzom alebo po požití nejakej potraviny či lieku. Ak sa objavia opuchy v oblasti hlavy a krku, alebo dokonca anafylaktický šok, môže ísť o život ohrozujúci stav a postihnutý by mal neodkladne volať záchranku.

„Alergici s rizikom anafylaxie by u seba mali nosiť adrenalínové pero, čo však u nového pacienta nemožno očakávať. Ak však má pero alebo protialergické lieky niekto, kto je situáciu prítomný, mal by ich postihnutému poskytnúť. Keď je pacient mimo ohrozenia života, je namieste vyšetrenie alergológom, aby sa vylúčili iné, nealergické príčiny reakcie a testovaním potvrdili príčinné alergény,“ zdôrazňuje Michal Závacký.

Ako zistíte, že trpíte alergiou?

Medzi charakteristické a najčastejšie príznaky alergických reakcií patria:

  • kýchanie
    opakujúce sa, nevysvetliteľný kašeľ
    vodnatá nádcha a upchatý noc
    sípavý, pískavý dych alebo dýchavičnosť
    pálenie, rezanie, svrbenie či slzenie očí
    zápal spojiviek
    kožné prejavy: vyrážka, žihľavka, ekzém, začervenanie kože
    pálenie v ústach
    opuchy slizníc (oči, nos, ústa)

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.