Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Alzheimerova choroba: Symptómy, prevencia a skorá diagnostika

reklama:
Alzheimerova choroba: Symptómy, prevencia a skorá diagnostika
Alzheimerova choroba: Symptómy, prevencia a skorá diagnostika Foto: www.freepik.com

Alzheimerova choroba: Tichý nepriateľ pamäti

Alzheimerova choroba je degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré vedie k postupnej strate mozgových buniek a zhasínaniu ich funkcií. Ovplyvňuje nielen kvalitu života pacientov, ale aj ich blízkych, ktorí sa o nich starajú. Postihnuté osoby zabúdajú na vedomosti, ktoré kedysi mali, nerozpoznávajú svojich blízkych, strácajú orientáciu v čase a priestore, nerozumejú významu slov a nevedia používať predmety, ktoré boli doteraz súčasťou ich každodenného života.

Odhaduje sa, že Alzheimerovou chorobou trpí približne 160 tisíc mužov a žien, avšak skutočný počet môže byť vyšší. Častokrát je totiž toto ochorenie zamieňané s prejavmi starnutia ako náladovosť či nešikovnosť. Medzi varovné signály patrí zabúdanie známych informácií, neschopnosť pomenovať bežné predmety a používať jednoduché zariadenia, nerozpoznávanie blízkych, opakované kladenie rovnakých otázok a strata kontroly nad vlastnými emóciami.

Ako predísť Alzheimerovej chorobe?

Prevencia Alzheimerovej choroby zahŕňa vyváženú stravu, dostatok pohybovej aktivity a duševné cvičenia. Fyzická aktivita má pozitívny vplyv na krvný tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Intelektuálne aktivity ako čítanie, riešenie krížoviek, štúdium cudzích jazykov či hra na hudobný nástroj môžu výrazne prispieť k udržaniu mentálneho zdravia. Dôležitý je aj dostatok spánku – ideálne 9 hodín denne.

Zdravá strava ako prevencia

Rovnako dôležitá je zdravá strava, ktorá by mala obsahovať dostatok vlákniny, orechy, ovocie, zeleninu, citrusové plody, avokádo, ovsené vločky a temnú čokoládu. Zníženie príjmu soli a cukru, obmedzenie užívania alkoholu a tabakových výrobkov sú ďalšími kľúčovými faktormi.

Diagnostika a testy

Diagnostika Alzheimerovej choroby začína jednoduchými testami kognitívnych funkcií, ktoré sú dostupné v Alzheimerových konzultačných centrách alebo v niektorých lekárňach. Testy sú určené pre osoby staršie ako 55 rokov a trvajú približne 50 minút.

Ako zistíte stav vašich blízkych?

Je dôležité všímať si zmeny v správaní blízkych, najmä ak si neuvedomujú, že niečo nie je v poriadku. Na stránkach alzheimerovskej spoločnosti nájdete test, ktorý vám pomôže zistiť prípadné varovné signály.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. februára 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.