Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chudnutie v prechode? Pôjde lepšie, až skončí menštruácia. Budete mať viac síl

reklama:
Chudnutie v prechode?
Chudnutie v prechode? Pôjde lepšie, až skončí menštruácia. Budete mať viac síl Foto: www.freepik.com

Myslíte si, že menopauza pre každú ženu znamená až desať kíl navyše. Vôbec to tak byť nemusí. Avšak pokúšať sa schudnúť práve v tomto období veľkých hormonálnych zmien býva márne. Ľahšie to možno pôjde, až žena klimaktériom prejde. Nie je to totiž zďaleka také beznádejné, ako sme si donedávna mysleli.

Je síce pravda, že mnohým ženám v období menopauzy skutočne stúpne váha o päť alebo aj viac kíl. Ale pozor, nie je to ani tak kvôli prebiehajúcim hormonálnym zmenám. A dokonca ani kvôli tomu, že by sa im zásadne spomalilo spaľovanie v závislosti od veku. Keďže však váha stúpa plus mínus práve v čase klimaktéria, máme tendenciu pričítať to práve tejto životnej fáze.

Lenže ono mytické spomalenie metabolizmu nie je zase tak veľké, ako sa predtým súdilo. Doložila to veľká štúdia zverejnená pred dvoma rokmi v časopise Science. Podľa nej sa metabolizmus spomaľuje až po šesťdesiatke, a aj vtedy je to pokles sotva o 0,7 percenta ročne. Autori sa zhodli na tom, že priberanie na váhe oveľa viac súvisí so zmenami v životnom štýle, nie s tým, že metabolizmus už nie je to čo predtým.

Svaly v menopauze miznú, ale nie veľmi

Je pravda, že v tomto veku zároveň ubúda svalová hmota, ale opäť, nie je to nič, čím by sa dal vysvetliť zásadný váhový vzostup. Štúdia z roku 2020 vyčíslila, že množstvo svalovej hmoty ubúda po päťdesiatke tempom jedno až dve percentá ročne. Keďže to so sebou nesie aj úbytok sily, znižuje to chuť sa hýbať, čo svalom ale nerobí dobre.

Pokiaľ sa naopak prinútime cvičiť, najmä posilňovať, o svaly a kondícii nemusíme prísť ani v tomto veku. Iná štúdia, zverejnená v roku 2022 v časopise International Journal of Women’s Health, sa zamerala na vzostup váhy v období klimaktéria. Podľa nej ženám v tomto veku pribúdajú necelé dve percentá tuku ročne práve na úkor svalov. Ani tu teda nejde o závratné množstvo kilogramov.

Prečo mizne pás

Je však fakt, že aj keď žena zatiaľ nemala problémy s váhou, v menopauze sa jej postava, tentoraz skutočne v dôsledku hormonálnych zmien, začne meniť – mizne pás, pretože sa v tejto oblasti začína ukladať tuk.

Výsledky štúdií zodpovedajú tomu, čo z praxe pozná psychologička Iva Málková, zakladateľka organizácie STOB usporiadajúca úspešné kurzy chudnutia. „V praxi vidíme, že oveľa väčšiu paseku narobí útlm pohybovej aktivity ako prirodzený pokles svalovej hmoty. Ženy aj muži majú na seba len málo času. Sú vyťažení na všetkých frontoch – v práci, doma sa starajú o domácnosť, deti i rodičov, pohyb ide bokom. Po rokoch maratónu prichádza potreba ‚spomaliť‘ a viac odpočívať a do pohybu sa opäť nehrnieme,“ popísala Iva Málková.

Prečo skúsiť chudnúť až po menopauze

Zrátané, zhrnuté. Aj keď sa vám trochu zmení postava, nemusíte ani po menopauze vážiť oveľa viac ako predtým. A pokiaľ sa vám nepodarilo zhodiť do tejto doby, pokojne sa do toho pustite teraz. Bude to síce ťažšie ako v dvadsiatich, ale nie je to nemožné.

Chudnúť sa samozrejme dá aj počas samotného klimaktéria, ale väčšina žien má v tom čase čo robiť sama so sebou, pretože ich trápi zvýšená únava, návaly tepla, náladovosť. Až toto obdobie prejde, budú najskôr mať zase viac energie, aby sa venovali samy sebe, zároveň im dosť možno odpadne niečo z každodennej naháňačky, napríklad okolo rodiny.

Alkohol vynechajte, prílohy nie

Základom chudnutia po päťdesiatke, respektíve po menopauze, by mal byť kvalitný jedálniček, v ktorom nechýbajú ani sacharidy, avšak v ktorom je dostatok bielkovín, a to ako živočíšneho, tak rastlinného pôvodu. Vyplatí sa zásadne obmedziť sladkosti a alkohol, prílohy však nie je nutné vynechávať úplne – skúste ich ale polovicu nahradiť zeleninou a tam, kde to ide (ryža, cestoviny, pečivo) voľte celozrnné varianty.

Pokiaľ ide o pohyb, kombinujte napríklad chôdzu alebo inú aktivitu vo vyššom tempe – beh nie je nutný – s posilňovaním, ktorému by ste sa mali venovať ideálne trikrát týždenne. Stačí doma, ale lepšie s činkami či posilňovacou gumou ako bez ničoho.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.