Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo nehovoriť dospievajúcej dcére?

reklama:
Čo nehovoriť dospievajúcej dcére?
Čo nehovoriť dospievajúcej dcére? Foto: www.gettyimages.com

Na sebadôveru detí majú od počiatku zásadný vplyv matka s otcom. To, akým spôsobom s potomkami komunikujú má podstatný vplyv na utváranie detských osobností a dôvery v seba samého. Väčšinu z toho sa rodičia učia za pochodu, improvizujú a niečo preberajú zo svojho vlastného detstva. Nie je hanbou, že si občas nevedia rady a potrebujú sa poradiť.

Prinášame preto malý prehľad toho, ktoré vety by ste mali zo svojho slovníka vylúčiť, keď chcete, aby z vašej dcéry vyrástla sebavedomá žena.

  • Nejedz toľko, alebo budeš tučná a nikto ťa nebude chcieť.
    Mala by si so sebou niečo robiť, hrozne si pribrala.
    Prečo nemôžeš byť, ako… (niekto).
    Rada ťa budem mať, až …(niečo).
    Z teba nikdy nič nebude.
    Čo to máš zase na sebe? Pozri sa, ako vyzeráš!
    Budem na teba hrdá, keď niečo dokážeš.
    To nezvládneš, na to nemáš.
    Ak budeš robiť to a to/budeš taká a taká, nebudem ťa mať rada.
    Keby sme ťa nemali, bolo by nám lepšie.

Kritickým obdobím budovania sebadôvery je puberta. Vtedy dievčatá hľadajú svoju identitu, cestu, ktorou by sa chceli vo svojom živote začať uberať. Vyššie spomínanými vetami, jej toto putovanie môžete skomplikovať viac, než si myslíte. „To, aké slová počujeme alebo sami hovoríme, ovplyvňuje naše myšlienky, a následne aj naše činy či vnímanie reality okolo nás. Slovo dokáže tvoriť, liečiť, ničiť aj zraňovať. Často stačí jedna veta tohto typu, a naše dieťa na základe toho uverí klamstvu o tom, že nemá žiadnu hodnotu, začne o sebe pochybovať, zmýšľať negatívne a odmietať seba aj svoje telo. Veľmi často môže aj jedna taká veta viesť k pocitom menejcennosti, úzkostiam aj poruchám príjmu potravy,“ vysvetľuje psychologička Šárka Kučerová, garantka Projektu sebadôvery Dove.

Začnite pri sebe

Vaša dcéra sa musí v puberte vysporiadať so svojim novým telom, ktoré nadobúda ženských kriviek. Určite si sama pamätáte, že zvyknúť si na rastúce prsia, alebo zadok, nie je vôbec jednoduché. Stačí jedna nevhodná poznámka a celoživotný komplex je na svete. V období dospievania by ste si preto mali dať ešte väčší pozor na to, ako s dcérou hovoríte. Základom úspechu je však pozitívny vzťah k sebe samotnej. „Ak je mamička nespokojná sama so sebou, môže tieto pocity nevedome prenášať aj na svoje dcéry, ktoré sú veľmi citlivé na komentáre a hodnotenia dospelých,“ uvádza Šárka Kučerová. Pokiaľ sa teda neustále negatívne hodnotíte, nemôžete očakávať, že sa vaša dcéra bude na svoje telo pozerať inak.

Pozor na zákerné komplimenty

„Tebe to ale pristane, neschudla si?“ Aj dobre mienený kompliment dokáže sebadôverou poriadne otriasť. Zdanlivo pozitívne reči o vzhľade dokážu totiž previesť pozornosť k určitým vzhľadovým rysom. Keď dcére poviete, že jej to pristane a nadviažete otázkou, či neschudla, tak vlastne hovoríte, že záleží na jej váhe a krásna bude len vtedy, keď bude chudá. Naopak sa bavte o tom, čo vašu dcéru zaujíma a v čom je dobrá. Skladajte jej konkrétne komplimenty, ktoré sa netýkajú jej vzhľadu. Jedine tak ju naučíte spoznať hodnotu úspechu a vlastností nesúvisiacich s tým, ako vyzerá.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.