Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo prospieva obličkám

reklama:
Čo prospieva obličkám
Čo prospieva obličkám Foto: www.gettyimages.com

1. Ľadvinám prospieva suchý teplý vzduch. Teplo rozširuje cievy zásobujúce obličky krvou. Najmä prospieva obličkám suché teplo. Vyvoláva totiž potenie. Pot odvádza niektoré škodliviny, ktoré inak obvykle vyplavujú obličky. Napríklad finálne produkty metabolizmu dusíka. Záťaž obličiek sa tým znižuje. Klimatologické kúpele určené na podporu obličiek bývajú v krajinách s horúcim a suchým podnebím, kde sa človek veľmi potí. Ľadvinám tiež veľmi prospieva sauna.

2. Zdravé obličky sa vyžívajú, ak človek dostatočne pije. Pokiaľ nepatríte k osobám, ktoré majú z nejakých dôvodov prísun tekutín obmedzovať, alebo trpia srdcovým zlyhaním, mali by ste vypiť 3 až 3 a pol litra tekutín za deň. Prebytočnú vodu vylúčia obličky močom a ľahko sa s ňou zbavia aj všetkých zaťažujúcich látok, ktoré organizmu neprospievajú. Ak pijete málo, obličky musia vodu šetriť a zadržiavajú ju v tele. Vzniká menej moču. Odvod škodlivín znamená vyššiu koncentráciu moču, čo obličkám veľmi škodí. Zvýšený príjem tekutín je vhodný a má kladný účinok iba pri opakujúcich sa infekciách močových ciest a pri močových kameňoch. Naopak u diabetikov, ktorých obličky sú poškodené, je množstvo vypitej vody treba strážiť, pretože choré obličky často nedokážu prebytočnú vodu vylúčiť, dochádza k prevodneniu a to sa prejavuje opuchom alebo dýchavičnosťou.

Pozornosť je potrebné venovať pitnému režimu ako takému. Ak sa veľa napijete ráno, počas dňa pre nával práce zhltnete len dve tri kávy a večer potom chcete vzniknuté manko dohnať, je to chyba. Je potrebné popíjať tekutiny počas celého dňa. Nezameriavať sa len na minerálky, ale dať si napríklad aj bylinný čaj, riedenú ovocnú šťavu a najmä obyčajnú vodu z kohútika, ktorá je pre obličky koniec koncov najlepšia.

3. Ľadvinám prospieva iba čistá voda. Pokiaľ je voda nedostatočne čistá, obličky musia odvádzať nielen najrôznejšie škodlivé látky, ktoré do tela preniknú z potravín a životného prostredia, ale navyše ešte toxické látky obsiahnuté v prijímanej vode. To je ďalšia záťaž a poškodzovanie obličiek.

4. Obličky majú rady potraviny a byliny, ktoré majú ľahký močopudný účinok a dezinfikujú močové cesty.

Napríklad:

• vodný melón
• šalátové uhorky
• petržlen
• kôpor
• stopkový zeler
• cesnak
• fazuľa adzuki
• šípok
• brezová šťava
• lesné jahody
• čaj z lístia lesných jahôd
• púpava – odvar
• brusnice (plod čerstvý aj sušený alebo šťava)
• všetky zásadotvorné potraviny plus vláknina: zelenina, ovocie (cibuľa, pór, kapusta, citróny, pomaranče, jablká)

5. Ľadvinám svedčí vodorovná poloha tela. Zlepšuje sa tým ich prekrvenie. To môžeme tiež zlepšiť cvikom, ktorému sa hovorí „hojdačka“: poležiačky na chrbte pritiahneme kolená rukami k hrudi a pohupujeme sa dopredu a dozadu. Veľmi sa tým zlepší prekrvenie práve bedrovej pasáže. Chorí s obličkami majú viac ležať.

Čo obličkám škodí

1. Nesvedčí im chlad. Sedieť dlhšie na niečom veľmi studenom, surovom, ako je kameň alebo zem na jar. Nebezpečný je aj dlhší pobyt v studenej vode. Pred pobytom v nej a po jeho skončení sa treba prehriať, aby obličky nemohli preštrnúť. Dosť nebezpečné je nosiť obzvlášť skoro na jar módne krátke bundy. Pre ženy predstavujú v tejto dobe nebezpečenstvo krátke ľahké sukne. V tomto období sú naozaj vhodnejšie dlhé teplé nohavice, akokoľvek môže takáto rada znieť „babičkovsky“. Je pravdivá. Prechladnutie veľmi často vedie k chronickému ochoreniu obličiek.

2. Ľadvinám nielen neprospieva, ale priamo ich ohrozuje cukor aj soľ. Vyhýbajte sa údeninám, kupovaným hotovým jedlám a všelijakým „zaručene zdravým“ dehydratovaným produktom. Obsahujú nadmerné množstvo soli bez ohľadu na všetku možnú „chémiu“. So soľou v kuchyni šetrite, radšej nedosoľujte a zvykajte si na menej soli vo všetkom.

Cukor je stále častejšie nazývaný bielym jedom. Pre obličky je veľkým nebezpečenstvom diabetes, ktorá môže spôsobiť aj nevratné zlyhanie obličiek. Čím menej cukru v jedle, tým lepšie. Dnes je bohužiaľ pridávaný do všetkého, aj tam kde by sme ho nečakali a kladieme si otázku prečo sa tam ocitol – napríklad do bielych jogurtov. Sledujte preto etikety.

3. Že obličky poškodzuje alkohol, je biele. Jeho dlhodobá konzumácia spôsobuje veľmi ťažké poškodenie obličiek a niekedy úplné zlyhanie funkcie. Nie je náhodou, že pravidelní konzumenti alkoholu trpia častejšie rakovinou močového mechúra.

4. Na obličky negatívne pôsobia aj chronické ohniská infekcie. Sú zdrojom síce neveľké, zato však stále intoxikácie. Obličky musia neustále toxické látky odvádzať z tela. Mikróby z podobných ohnísk môžu tiež prenikať do krvi a odtiaľ znova do obličiek. Môžu sa tak stať zdrojom zápalu obličiek. Je teda potrebné nepodceňovať a včas liečiť zubné kazy, angíny aj zápaly dutín. Liečenie akútne prepuknutého zápalu znamená aj viac liekov. Aj tie znamenajú pre obličky záťaž. Obličky môžu byť poškodené liekmi proti zápalu a bolestiam (napríklad nesteroidnými antireumatikami), ak sú brané v príliš veľkých dávkach alebo príliš dlho. Neodkladajte teda návštevu lekára a nečakajte, kým sa akýkoľvek zápal rozpúta v plnej sile. Skrátite tým dobu liečby.

Poškodenie funkcie obličiek výrazne znižuje kvalitu života. Snažte sa svoje obličky chrániť pred zbytočnou záťažou a nevystavovať ich riziku. Uchováte si dlhšie celkové zdravie.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 28. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.