Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo sa deje v ľudskom tele v studenej sprche

reklama:
Čo sa deje v ľudskom tele v studenej sprche
Čo sa deje v ľudskom tele v studenej sprche Foto: www.gettyimages.com

Pozitívny vplyv otužovania studenou vodou na ľudské telo bol preukázaný už dávno. Otužovať sa môže v zásade každý zdravý človek. U chorých, predovšetkým u tých trpiacich srdcovými problémami, však musí rozhodnúť lekár. Deti a starší ľudia by sa mali otužovať postupnejšie. Otužovanie vodou je účinnejšie ako obyčajný pobyt na čerstvom vzduchu. Voda totiž odvádza pri styku s telom teplo viac ako dvadsaťkrát rýchlejšie ako vzduch. Preto je tiež u každého, kto začína, taká dôležitá postupnosť. Čo sa deje v ľudskom organizme vystavenom studenej až ľadovej vode?

Po prvé, dochádza k prudkému zúženiu ciev, najmä v periférnych obvodoch nôh a rúk. Krv je tým nútená kolovať oveľa väčšou rýchlosťou. Týmto spôsobom telo chráni činnosť životne dôležitých orgánov v hrudi av krajine brušnej a krv posiela prednostne im. V dôsledku týchto zmien sa jednoznačne zlepšuje krvný obeh v celom tele. Steny tepien a žíl sa spevňujú, krvné zásobenie ako celok sa optimalizuje, zvyšuje sa celkový výkon kardiovaskulárneho systému.

Po druhé, prudko sa sťahujú svalové vlákna celého tela. Sťahy svalstva poháňajú lymfatický systém, ktorý má na starosti odvádzanie odpadových látok z buniek. Studená sprcha teda výrazne povzbudzuje výkon tejto sústavy, posilňuje prúdenie lymfy, tj odvádzanie toxických látok a celkový bunkový metabolizmus.

Po tretie, studená voda stimuluje mozgovú kôru a zlepšuje činnosť celého mozgu. Zvyšuje sa aktivita myšlienkovej činnosti, sústredenosť a rozhodovacie schopnosti. Výskum vykonávaný na Univerzite vo Virgínii navyše ukázal, že studená sprcha povzbudzuje produkciu hormónu noradrenalínu, ktorého nedostatok vedie k vzniku depresií. Stúpa činnosť celej endokrinnej sústavy, zlepšuje sa kvalita produkcie najmä mužských pohlavných žliaz.
Po štvrté, studená sprcha vydarene reguluje telesnú teplotu. Pôsobí na organizmus ako jemný stresor a stimuluje proces telesnej termogenézy. Pomáha pri problémoch s nadmerným potením alebo večne studenými rukami či nohami.

Za piate, studená sprcha prehlbuje dýchanie. Každá telesná bunka je viac nasýtená životodarným kyslíkom, čo pôsobí proti pocitom únavy a ospalosti. Pracovný výkon sa zvyšuje. Ste plní energie a duševnej pohody.

Po šieste, telo vystavené chladu sa snaží zahriať posilnením metabolizmu a spaľovaním tukov, ktoré sú najskôr k dispozícii. Pokiaľ sa pôsobenie studenej vody vystavujete pravidelne, metabolický proces sa zrýchli celkovo, to znamená nielen počas sprchovania a bezprostredne po ňom. Okrem znižovania hmotnosti tak posilníte schopnosť regenerácie všetkých telesných tkanív.

Za siedme, reakciou organizmu na posilnený metabolizmus je aktivácia imunitného systému a povzbudenie takzvanej leukopoézy, tvorby bielych krviniek. Stúpa odolnosť organizmu voči vírusom a baktériám, voči prechladnutiu a chrípkam aj závažnejším ochoreniam.

Ako začať so studenou sprchou?

Po prvé, predovšetkým pomaly a opatrne. Prudký prechod medzi teplotami pri bežnom sprchovaní a studenou sprchou je pre človeka, ktorý to ešte nevyskúšal, poriadny náraz. Začínať teda musíte postupne. Môžete dokonca najprv len telo utierať žinkou namáčanou v ľadovej vode, od končatín až po šiju a tvár. Pokiaľ začínate so sprchou, potom nastavte vodu o niečo chladnejšiu, než ste doteraz boli zvyknutí, tak, aby to nebola šokujúca zmena. Osprchujte si najskôr nohy, potom zvoľna a postupne brucho zdola nahor, spodnú časť chrbta a boky a nakoniec krk a celý chrbát. Na miesta doteraz suché zamerajte iba slabý prúd vody.

Po druhé, najprv telo vždy prehrejte. Takže aj pri kontrastnom sprchovaní začínajte teplou, respektíve horúcou vodou. Môžete tiež pred sprchou asi 5-7 minút cvičiť.
Po tretie, pôsobenie chladnejšej vody telo musíte vystaviť na nejakú dobu, nemôže to byť len nejaké jednorazové šplechnutie. Malo by to byť aspoň 15-20 sekúnd. Postupne potom dobu predlžujete. Borci zvyknú studenej sprche pod ňou ráno stoja obvykle tri minúty. Dôležité je riadiť sa vlastnými pocitmi. Samozrejme, s opakovaním rastie tolerancia. Voda by vás mala „páliť“ ľadovými ihličkami, paradoxne však by vám nemala byť zima.

Po štvrté, ak zvolíte sprchu kontrastnú, je ako najvhodnejší odporúčaný cyklus siedmich opakovaní, zakaždým 15-20 sekúnd teplá/horúca voda a 15-20 sekúnd voda studená/ľadová.

Po piate, dôležitý je prístup. Mali by ste k studenej sprche pristupovať s dobrou náladou, tešiť sa na ňu ako na niečo pre vás dobré a prospešné. Môžete si priamo predstavovať, čo všetko užitočné spôsobí vo vašom organizme. Ako vás celé obaľuje ochranným, nepriestupným obalom zdravia. Nemali by ste pod studenou sprchou iba „vydržať“. Mali by ste si ju užívať a radovať sa z nej. Tak totiž umožníte, aby sa všetky jej pozitívne prínosy prejavili aj u vás naplno.

Po šieste, nezabúdajte ani na prírodné možnosti využitia studenej vody. Horský prameň, potôčik, alebo aj preverená dedinská pumpa – každý čistý prírodný zdroj ľudskému zdraviu veľmi prospeje.

Studená alebo kontrastná?

Jednoznačná odpoveď neexistuje. Oboje telu nesmierne prospieva. Vyskúšajte, uvidíte, čo sa vám viac páči.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.