Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo treba jesť, aby sme nestarli? Zamerajte sa na tieto potraviny

reklama:
Čo treba jesť, aby sme nestarli? Zamerajte sa na tieto potraviny
Čo treba jesť, aby sme nestarli? Zamerajte sa na tieto potraviny Foto: www.freepik.com

Existujú potraviny schopné účinne ovplyvňovať funkciu niektorých génov, tvrdia tvorcovia nutrigenomiky. Táto nová stratégia, údajne umožňujúca udržanie mladistvého tela a dokonalej pokožky, sa zaoberá výskumom spôsobov, ktorými výživa pôsobí na gény. Jej stúpenci tvrdia, že niektoré zo živín dokážu zastaviť gény spôsobujúce choroby a urýchľujúce starnutie. Môžete zabudnúť na prísne diéty, prestať počítať kalórie a obmedzovať sa v maškrtení sladkostí. Stačí pridať do svojej stravy potraviny ovplyvňujúce pôsobenie génov. Pozoruhodne jednoduchý recept pevného zdravia a večnej mladosti!

Prvý, kto nahlas vyhlásil, že potraviny sú schopné ovplyvňovať funkciu génov, bol americký dermatológ a odborník na ľudskú výživu a prejavy starnutia Nicholas Perricone (nar. 1948). Je členom mnohých spoločností zameriavajúcich svoje pôsobenie týmto smerom – Americkej spoločnosti pre výživu, Spoločnosti pre investigatívnu dermatológiu a iných. Je tiež držiteľom amerických aj medzinárodných patentov z oblasti liečenia systémových ochorení kože, tvorcom špičkových preparátov protizápalového účinku. Presláveným sa stal ako autor mnohých bestsellerov venovaných novým trendom vo výžive, starostlivosti o pleť a otázkam starnutia. Slovensky vyšla v roku 2011 jeho kniha „Navždy mladá“ (nakladateľstvo Pragma).

Perricone tvrdí, že genetické nastavenie ľudského organizmu nemusí byť konštantné. Dá sa v priebehu života modifikovať. A najvýznamnejším spôsobom a cestou ovplyvnenia je výživa. To, čo jeme.

Podľa Perriconeho názoru nie je dôležité množstvo kalórií, ale prospešnosť výživných látok obsiahnutých v potravinách. Niektoré z nich sú vyloženými pilulkami mladosti, schopnými spomaliť starnutie organizmu.

„Dostáva sa nám istého súboru génov, ktoré zdedíme, vrátane dispozícií k skoršiemu alebo neskoršiemu starnutiu ak určitým ochoreniam“, vyhlasuje doktor Perricone. „Avšak pri pravidelnom zaraďovaní do jedálnička niektoré druhy potravín dokážu do tohto celkového plánu vniesť isté korekcie“.

Mnohé nedávne výskumy dokazujú, že Perriconeho názor nie je tak celkom nepodložený. Napríklad internistka a endokrinologička, odborníčka na otázky výživy doktorka Brunilda Nazario z USA sa domnieva, že diéta založená na myšlienkach doktora Perriconeho ničím neodporuje modernej dietológii a je úplne odôvodnená.

Spôsob výživy, ktorý Perricone navrhuje, nepočíta so žiadnymi zásadnými obmedzeniami pokiaľ ide o príjem potravín. Iba zdôrazňuje nutnosť pravidelnej konzumácie niektorých druhov potravín, ktoré organizmus stimulujú v boji proti procesu starnutia. Ktoré sú to?

10 druhov potravín, ktorých pravidelná konzumácia umožňuje prenastaviť svoj organizmus, prekonať genetickú danosť a vyzvať starnutie na súboj:

Horká čokoláda

Na mysli sa má čokoláda s maximálne vysokým obsahom kakaa. Kakao obsahuje silný antioxidant prokyanidín B2, neobyčajne účinný ochranný prostriedok proti najrôznejším infekciám. V prvom rade je táto látka veľmi prospešná koži. Navyše podporuje rast vlasov. Je teda kakao, respektíve čokoláda s jeho vysokým obsahom takpovediac povinná pre tých, ktorí si chcú až do vysokého veku udržať sviežu pleť.

Losos

Perricone zdieľa názor drvivej väčšiny výživových odborníkov, že lososa a iné druhy rýb, ktoré žijú v chladných vodách, treba konzumovať pravidelne.

Tieto ryby obsahujú mastné kyseliny omega-3 a antioxidanty. Navyše sú zdrojom bielkovín potrebných pre organizmus pri výstavbe tkanív. Všetky tri tieto prvky sú pre omladenie organizmu kľúčové. Ich požívanie široko podporuje aktivizáciu génov omladzujúcich organizmus, tvrdí doktor Perricone.

Poznamenajme, že je potrebné hľadať na trhu ryby lovené vo voľnej vode, čo môže byť problém. Stále masovejšie sa totiž predávajú ryby z chovov, ktorých podmienky úplne neposkytujú záruku uchovania prospešných hodnôt bežne u mäsa týchto rýb udávaných.

Škorica

Toto korenie nielen dodáva lahodnú chuť niektorým jedlám a nápojom. Je tiež jedinečným prostriedkom slúžiacim na predĺženie života. Škorica reguluje hladinu krvného cukru, priaznivo ovplyvňuje mozgovú činnosť a zvyšuje koncentráciu.

Podľa Perriconeho tvrdenia antioxidanty obsiahnuté v škoricu účinne znižujú riziko vzniku a rozvoja melanómu. Fakticky je škorica schopná v organizme plniť rovnakú úlohu ako potočnica lekárska – byť „zapínačom“ niektorých génov, aktívne podporujúcich činnosť ľudského imunitného systému.

Huby

Vo väčšine moderných diét skrátka nie sú prítomné. Má sa za to, že sú to potraviny, ich trávenie je ťažké, pričom nemajú žiadne zvláštne výživové prednosti. Lenže ako zdôrazňuje doktor Perricone, výskumy niekoľkých posledných rokov ukazujú, že niektoré druhy húb majú veľmi priaznivý vplyv na ľudský imunitný systém, zlepšujú metabolizmus a upevňujú zdravie pečene.

Napríklad huba Shiitake (Húževnatec) obsahuje množstvo veľmi účinných antioxidantov. Obľúbené voňavé líšky sú bohaté na selén, ktorý neobyčajne prospieva obličkám a vylučovaciemu ústrojenstvu. Okrem toho väčšina húb je bohatá na vitamín D. Jeho obsah v nich je možné zvýšiť sušením na slnku. Budapeštianska univerzita podnikla experiment s ožiarením šampiňónov UV. Hodnota obsiahnutého vitamínu D vzrástla štyrikrát.

Potočnica lekárska (žerucha potočná)

Opäť ide o vysoký obsah antioxidantov zvyšujúcich schopnosť imunitného systému čeliť infekciám a škodlivým látkam, predovšetkým voľným radikálom, ktorí sú hlavnými agentmi starnutia v organizme.

Okrem toho je potočnica prírodným diuretikom, močopudným prostriedkom, ktorý z tela odvádza škodlivé soli usadzujúce sa inak v obličkách av pečeni a znižujúcom záťaž kardiovaskulárneho systému.

Podľa Perriconeho tvrdenia pravidelná konzumácia potočnice lekárskej aktivuje v organizme niektoré gény, produkujúce pre imunitný systém zvrchovane dôležité látky.

Treba dodať, že konzumáciou potočnice môže dôjsť k nákaze takzvanou fasciolózou, ochorením pečene a žlčníka, pretože sa na nej usadzujú parazitické motolice, ktoré sú príčinou tejto choroby. V Českej republike sa toto ochorenie vyskytuje skôr sporadicky u zvierat.

Šalvia

Šalvia je za liečivú rastlinu pokladaná po tisíce rokov, avšak oficiálna medicína k nej zaujíma skôr rezervované stanovisko, ako napokon k väčšine iných prostriedkov ľudového lekárstva.

Perricone však tvrdí, že to rozhodne nie je správne a sám sa snaží tradičný prístup k šalvii zmeniť. Navrhuje pravidelne konzumovať nie zelené časti rastliny, ale jej semená. Sú bohaté na mastné kyseliny Omega-3, ktoré aktivujú omladzujúce gény. Okrem toho sú v semenách šalvie vysoké koncentrácie vitamínu E a tiež vápnika, nevyhnutného na výstavbu kostného tkaniva.

Zelený čaj

Zelené druhy čaju obsahujú množstvo katechínov, čo sú prírodné antioxidanty, odvracajú starnutie a podporujú chudnutie, pretože spomaľujú, respektíve bránia ukladaniu tukových vrstiev v organizme. Podľa výskumov pravidelné pitie zeleného čaju urýchľuje spaľovanie tuku organizmom o 15-20 percent.

Niektoré výskumy ukazujú, že zelený čaj je významným „zapínačom“ génov schopných brániť organizmus proti rakovine. Konkrétne napríklad proti rakovine prsníka, žalúdku a rakovine prostaty.

Zelený čaj má tiež omladzujúce účinky na kožu a zlepšuje mozgovú činnosť, je presvedčený doktor Perricone.

Aj tu platí, že treba dodržať rozumnú mieru. Obvykle býva odporúčané vypiť denne 2-6 šálok, nie viac. Zelený čaj obsahuje kofeín. Reakcie naň sú individuálne. Okrem toho môže ovplyvniť vstrebávanie železa z potravy. Nemal by sa teda piť skoro pred alebo po jedle alebo pri ňom.

Červené víno

Jediný z alkoholických nápojov odporúčaný na pravidelnú konzumáciu. Príčinou je obsah resveratrolu, veľmi silného antioxidantu. Liter červeného vína obsahuje asi 0,2 až 5,8 mg resveratrolu (podľa odrody viniča, z ktorého bolo víno vyrobené). Doktor Perricone uvádza, že resveratrol je aktívnym fermentom, ktorý brzdí ukladanie tuku v organizme, pretože blokuje receptory tukových buniek.

Niektoré výskumy spomínajú aj schopnosť tejto látky pôsobiť proti rakovine. Musíme však uviesť, že zďaleka nie všetci odborníci s kladným hodnotením resveratrolu súhlasia a existujú štúdie opačného zamerania.

Zázvor

Jeden z kľúčových prostriedkov v boji proti tukovým bunkám. Zázvor obsahuje éterické oleje stimulujúce produkciu žalúdočnej šťavy a zlepšuje tak trávenie. Vďaka tomu organizmus vynakladá viac energie na spaľovanie tukových buniek.

Niektoré výskumy dokazujú, že pravidelná konzumácia zázvoru zlepšuje stav pokožky. Bolo tiež potvrdené, že dva gramy zázvoru denne stačí, aby sa hladina krvného cukru znížila o 20 percent. Inými slovami, zázvor pomáha čeliť cukrovke.

Zázvor však môže mať aj negatívne účinky ako nevoľnosť, hnačka, srdcové poruchy. Konzumácia čerstvého zázovru však nemá prekročiť 4 g denne, sušeného iba 1 g. Malé deti by nemali zázvor konzumovať vôbec. A vyhnúť sa mu majú aj osoby s dlhodobým ochorením užívajúce určitý typ liečiv, napríklad diabetici.

Grapefruit

Úžitok grapefruitov bol dokázaný už dávno a nie je o ňom žiadnych pochýb. Nové výskumy iba dopĺňajú už skôr získané poznatky a ukazujú, že grapefruit ešte nebol plne docenený. Jeho sila nespočíva len vo vysokom obsahu vitamínu C, ale aj v schopnosti ovplyvňovať úroveň inzulínu v krvi.

Horké vnútorné obaly dužiny, ktoré mnohí vyhadzujú, by mali v skutočnosti jesť spolu s dužinou, pretože práve ony obsahujú flavonoid narigin, čo je antioxidant stimulujúci spaľovanie tukov v organizme a odvod žlčových prebytkov.

Dodajme, že kombinácia niektorých liekov s grapefruitom môže viesť k závažným nežiaducim účinkom rôznej povahy – závisí od typu preparátu. Napríklad kombinovanie s liekmi na vysoký tlak alebo cholesterol je úplne nežiaduce. U týchto preparátov býva upozornenie na grapefruit uvedené v príbalovom letáku.

Podľa tvrdenia doktora Perriconeho dodržiavaním uvedených výživových odporúčaní je možné dosiahnuť to, že v šesťdesiatich budete vyzerať na štyridsať. Správna výživa umožňuje omladzujúcim génom zostávať v činnosti aj v takom veku, keď obvykle ich funkcia vyhasína.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. februára 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.