Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo všetko spôsobuje anémia?

reklama:
Čo všetko spôsobuje anémia?
Čo všetko spôsobuje anémia? Foto: www.freepik.com

O tom, že majú problém s chudokrvnosťou, nemá veľa ľudí dlho tušenia a prípadné zdravotné ťažkosti, ktoré sa s touto chorobou spájajú, pripisujú mnohokrát iným neduhom, napríklad prepracovanosti. Pokiaľ ale anémiu neriešite, môže vás časom prekvapiť kolaps či problémy so srdcom. Všetko, čo by ste mali vedieť, vysvetlia lekári.

Anémia alebo chudokrvnosť je ochorenie, kedy je v organizme nízky počet červených krviniek – erytrocytov – a malé množstvo krvného farbiva – hemoglobínu. Anemický človek má bledé sliznice (teda aj pokožku), cíti sa unavený, má zrýchlený tep. Medzi ďalšie typické príznaky patrí malátnosť, motanie hlavy, tráviace ťažkosti, zadýchávanie, niekedy dokonca sklon k omdlievaniu, na koži ľahko vznikajú modriny. Typické sú takzvané petechie, čo sú malé červené škvrnky, ktoré vznikajú krvácavosťou drobných cievok.

Ako a prečo vzniká anémia

„K anémii môže dôjsť z viacerých dôvodov. Príčinou môžu byť zvýšené straty červených krviniek, napríklad pri krvácaní, znížená tvorba erytrocytov (poruchy kmeňovej bunky, nedostatok erytropoetínu, vitamínu B12, kyseliny listovej), menej často potom zvýšenie objemu krvnej plazmy (v tehotenstve). Častým dôvodom vzniku anémie je ale nízka hladina železa v tele. Železo je pre ľudský organizmus veľmi dôležitým prvkom. Je súčasťou červených krviniek, ktorým umožňuje viazať kyslík a zásobovať ním všetky bunky v tele. Ďalej je nevyhnutné na prenos elektrónov a získavanie energie v procese bunkového dýchania,“ opisuje Marek Antoš, lekár z laboratória Synlab.

Aké sú príznaky anémie

Problémy spôsobené chudokrvnosťou sa obvykle rozvíjajú postupne a zvoľna. Organizmus sa totiž nedostatku železa dokáže do istej miery prispôsobiť, a často sa tak na anémii príde náhodou pri odbere krvi. „Pri anémii je celé telo vystavené nedostatku kyslíka a všetky bunky v tele sa dusia. Svaly nemôžu dobre pracovať, pri pohybe dochádza k pocitom dýchavičnosti. Nedostatkom kyslíka trpí mozog, človek sa cíti stále unavený. V najťažších prípadoch dochádza ku kolapsovým stavom so stratou vedomia,“ uvádza lekár Marek Antoš.

Prečo trpia chudokrvnosťou viac ženy?

Ženy sú anémiou ohrozené primárne z dôvodu väčších strát železa. Najväčší problém s jeho deficitom majú v reprodukčnom veku, keď tento prvok pravidelne odchádza z tela počas menštruácie. „Pri silných menštruáciách je potrebné spozornieť. Nadmernú stratu železa si v tomto prípade telo začne kompenzovať znižovaním jeho rezervnej zásoby. Ďalším faktorom môže byť strava s nižším zastúpením mäsa, a tým aj železa,“ zdôrazňuje Marek Antoš.

Dôvodom anémie môže byť aj zvýšenie objemu plazmy vzhľadom na počet červených krviniek, potom hovoríme o tzv. relatívnej anémii. Anémiou môžu trpieť aj ženy v tehotenstve, čo je spôsobené vyššími nárokmi organizmu počas gravidity a dojčenia,“ vymenováva Petra Bomberová Kánska, praktická lekárka pre dospelých z Canadian Medical.

Anémia

  • Iný názov – Chudokrvnosť
    Popis – Stav, kedy sa zníži množstvo krvného farbiva hemoglobínu v krvi, najčastejšie v súvislosti s nedostatočnou hladinou železa.
    Príznaky – Únava, bledosť, spavosť, tendencia k tvoreniu modrín, problémy s dýchaním, zvýšená srdcová frekvencia
    Liečba – Zmena jedálnička, prípadne preparáty s obsahom železa, liečba základnej choroby, ktorá chudokrvnosť spôsobila.
    Prevencia – Vyvážená strava

Liečba anémia a čo hrozí, keď ju nebudete riešiť?

Chronická anémia môže spôsobovať poruchy srdcového rytmu, ďalej môže dochádzať ku kolapsom a pádom, časté sú aj bolesti hlavy alebo opuchy dolných končatín,“ hovorí lekárka Petra Bomberová Kánska. Zaťaženie tela dôsledkom dlhodobého nedostatku kyslíka vedie k nadmernému vyčerpaniu. „Pri anémii je dôležité vedieť, čo je dôvodom jej vzniku. Pokiaľ je to nedostatok železa, je potrebné nájsť príčinu jeho strát, odstrániť ju a zaistiť jeho doplnenie vhodnou liečbou. Telo sa musí z nedostatku železa spamätať, preto je dôležité v liečbe pokračovať, kým sa doplní zásobné železo a pominie príčina zvýšených strát,“ vysvetľuje doktor Antoš.

Čo je dobré vedieť o železe a chudokrvnosti

Chronická anémia ohrozuje srdce a cievy. Srdce je totiž bez dostatočného zásobenia kyslíkom preťažené, častá je tachykardia alebo zrýchlený srdcový tep. Primerane pracovať nemôže ani mozgové tkanivo.
Povedomie o množstve železa v organizme je možné získať iba testom krvi. Vyšetriť je pritom nutné jeho aktuálnu aj zásobnú hladinu. O test je možné požiadať lekára alebo ho podstúpiť v odberových pracoviskách lekárskych laboratórií.
Železom sa môžete predávkovať. Najčastejšou príčinou je nadmerný príjem doplnkov stravy. Nadbytočné železo môže poškodzovať dôležité orgány, ako je pečeň, srdce, pankreas alebo nadobličky, pretože sa v nich ukladá a narúša ich funkciu a štruktúru.
Pokiaľ sa anémia objaví u mužov, je najskôr potrebné pátrať po príčine straty železa. Za tou sa môže skrývať chronické krvácanie, a to najčastejšie zo zažívacieho traktu spôsobené napríklad hemoroidmi. Jednať sa môže tiež o prvý symptóm závažnejšieho ochorenia.
Závažná chudokrvnosť spôsobená krvácaním sa rieši krvnými transfúziami. Liečba obzvlášť anémií vzniknutých poruchou či útlmom tvorby červených krviniek sa v niektorých prípadoch nezaobíde bez transplantácie kostnej drene.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.