Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dajte si pozor na zmenu farby vašich očí. Ide o vaše zdravie

reklama:
Dajte si pozor na zmenu farby vašich očí.
Dajte si pozor na zmenu farby vašich očí. Ide o vaše zdravie Foto: www.gettyimages.com

Oči sú okná do našej duše, to dnes potvrdzujú aj vedecké výskumy. Ale rovnako tak dokáže zmena farby očí signalizovať niektorý zdravotný problém. Kedy ste boli u očného?

Najbežnejšie sú oči hnedé, potom nasledujú modré a zelené kukadlá, hoci niektorí ľudia majú aj oči šedé či šedozelené, prípadne iné. Je to dielo náhody, alebo ide o zámer? Kvôli čomu sa farba očí mení? A kedy máte spozornieť?

Toto video vysvetľuje, prečo sú oči dobrým barometrom nášho zdravia:

Nejde len o rodičov

Donedávna sa tradovalo, že farba vašich očí rovná sa mix sfarbeniu očí vašej matky a otca. Čo nie je úplne presné. Akú máte farbu očí, určuje niekoľko generácií vašich predkov. Je to podobné ako s vlasmi. Možno sa čudujete, prečo ste červenovlasí, keď rodičia majú vlasy hnedé, ale stačí zapátrať v predchádzajúcich generáciách. Určite objavíte nejakého pra- či praprapredka s hrdzavou šticou.

Kto oči zafarbil

Keď sa bavíme o farbe očí, hovoríme konkrétne o dúhovke. Akonáhle má dúhovka veľa pigmentu melanínu spredu aj zozadu, výsledkom bude hnedá až hnedozelená farba. A keď dúhovka obsahuje melanínu menej, alebo dokonca z jednej strany chýba, vaše oči budú modré, prípadne šedomodré. Aby toho nebolo málo: finálne sfarbenie očí ovplyvňuje aj štruktúra (hustota) a zloženie dúhovkových vlákien, ktorá pokrýva pigment vyzerajúci ako malé hrudky.

Prečo sa menia oči detí

Väčšina detí v našich zemepisných šírkach sa narodí so šedomodrými očami, ich dúhovky sú takmer bez pigmentu. Až o pár rokov sa prejaví genetická výbava predkov, a to vďaka pôsobeniu slniečka. Skutočne až potom, čo sa deti stretávajú so slnkom, sa začína tvoriť melanín a mení sa farba očí. Okolo tretieho roku veku dieťaťa už by ste mali mať jasno, aké kukadlá ho budú sprevádzať životom.

U dospelých spozornite

Drobná odchýlka v odtieni farby očí nemusí vadiť. Pozor si však dajte na radikálnu zmenu. Môže byť spôsobená dlhodobým stresom. Alebo aj chronickými chorobami, napríklad nervovej sústavy. Nepodceňujte ani zápaly dúhovky, aj tie môžu zmeniť farbu očí – na zelenú. Existuje viac typov zápalov, niekedy sa tiež spája s ďalšími chorobami, napríklad artritídou (zápal kĺbov). K zmene farby prispievajú aj hormonálne búrky. A samozrejme úrazy oka, v tomto prípade sa oko mení dozelena.

Vadia aj niektoré lieky

Niektoré dlhodobo používané antiglaukomatika, ktoré sa nasadzujú pri zelenom zákale (glaukóme), môžu zmeniť farbu očí. Napríklad tie pôvodne modré zhnednú. Zaujímavé však je, že samotný zelený zákal v dnešnej dobe nemení farbu očí. Svoj názov totiž získal z dávnej minulosti, keď sa neliečil, oko osleplo a kvôli tomu získalo zelenomodré sfarbenie.

Pozor na šedý zákal

Katarakta alebo šedý zákal je však „iná káva“. Pri veľmi rozvinutom šedom zákale naozaj môže dôjsť k zmene farby oka, nie však dúhovky. Mení sa sfarbenie zreníc (ľudovo zvaných bábiky) z čiernej na šedú, žltkastú alebo dokonca až na bielu.

Preto by ste v každom prípade, keď máte pocit, že vidíte inak ako predtým, mali promptne vyraziť k očnému lekárovi.

Zdroj: healthline.com, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 28. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.