Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dedičnosť po rodičoch: Po matke môžete mať nielen chronické choroby

reklama:
Dedičnosť po rodičoch
Dedičnosť po rodičoch: Po matke môžete mať nielen chronické choroby Foto: www.gettyimages.com

Genetika a dedičnosť po rodičoch je veľmi zložitá téma, nad ktorou niekedy zaiste premýšľal každý z nás. V niektorých prípadoch v sebe vidíme odraz svojich rodičov, niekedy naopak vôbec. Niektoré špecifické vlastnosti a rysy dedíme buď po matke, alebo po otcovi. A ktoré to sú?

Ako dedičnosť funguje?

Dedičnosť je unikátna schopnosť živých organizmov, vďaka ktorej sa prenášajú určité vlohy, rysy, znaky a schopnosti z generácie na generáciu. Každý človek má svoj jedinečný vzorec DNA, teda nositeľa genetickej informácie. Každý z nás v sebe zároveň nosí dve sady génov, ktoré sú uložené v chromozómoch. Jeden chromozóm dedíme vždy po matke a jeden po otcovi. Suma sumárum to znamená, že na formovaní svojho potomka sa obaja rodičia podieľajú úplne rovnako. Avšak v niektorých prípadoch rovnako viac prevažuje matka av niektorých zase otec. Každý gén je totiž trochu iný, niektorý je recesívny, iný zase dominantný. Práve na ich základe sa potom u človeka viac či menej prejavujú niektoré znaky a vlastnosti.

Čo dedíme po matke?

Mitochondriálna DNA

Mitochondriálna DNA môže za veľa dedičných vlastností a génov, ktoré človek dedí z matkinej strany. Pokiaľ dôjde k mutácii alebo defektu práve tohto DNA, dochádza k tomu, že človek môže zdediť chronické ochorenie. Mitochondriálne ochorenie sa môže prejaviť v akomkoľvek veku a môže postihnúť takmer každý orgán. Dedičnou mitochondriálnou poruchou trpí približne 1 človek z 5000.

Fyzické rysy

Medzi telesné rysy, ktoré väčšinou dedíme z matkinej strany, patrí napríklad štruktúra a farba vlasov, ďalej štruktúra pleti a kože. Medzi nie úplne príjemné záležitosti, ktoré po svojej mamičke dedíme, patria aj kŕčové žily.

Načasovanie menštruácie a menopauzy

Nemusí to byť pravidlom, ale načasovanie menštruácie a následnej menopauzy často býva v približne rovnakom časovom období, ako u vašej matky. Nástup puberty potom človek dedí skôr po otcovi.

Čo dedíme po otcovi:

Odtlačky prstov

Je pravda, že každý odtlačok prstov je unikátny a ani dvojčatá nemajú odtlačky totožné. Medzi genetické znaky zdedené po otcovi ale patrí aj genetická zložka odtlačku prstov. To znamená, že odtlačky budú vždy viac podobné tým otcovým, než matkiným.

Pohlavie

Kľúčová vec, ktorú určuje otec, je pohlavie dieťaťa. Muži totiž majú chromozómy XY, zatiaľ čo ženy majú chromozómy XX. Pokiaľ dôjde k párovaniu chromozómov XX, bude mať pár dievčatko. Pokiaľ dôjde k párovaniu chromozómov XY, môže sa pár tešiť na chlapčeka. Zároveň platí nepísané pravidlo o tom, že ak má otec viac bratov ako sestier, je väčšia pravdepodobnosť, že bude mať syna.

Nástup puberty

Zatiaľ čo nástup menštruácie a menopauzy ovplyvňujú gény matky, na nástupe puberty má zásluhu otec. Jedná sa o typické znaky puberty ako je akné, mutácia hlasu, či ochlpenie. Pokiaľ tak dieťa začne dospievať skoro, môžu za to väčšinou gény z otcovej strany.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.