Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Desatoro správnej starostlivosti o oblečenie pre bábätká

reklama:
Desatoro správnej starostlivosti o oblečenie pre bábätká
Desatoro správnej starostlivosti o oblečenie pre bábätká Foto: www.gettyimages.com

Pokožka bábätka je veľmi citlivá a náchylná k najrôznejším alergickým reakciám, vyrážkam a ekzémom. Aby sme predchádzali podráždeniu, je nevyhnutné dbať na správnu starostlivosť o detské oblečenie.

Ako správne prať a žehliť oblečenie pre bábätká?

Perte na šesťdesiatku

Na pranie detského oblečenia rozhodne používajte automatickú práčku. Pri ručnom praní nikdy nedosiahnete požadované odstránenie špiny a baktérií. Oblečenie pre bábätká je lepšie prať na vyššie teploty ako to dospelácke – ideálnych je 60 stupňov, u starších detí stačí štyridsiatka.

Vyvárať nie je nutné

Predtým sa tradovalo, že bábätkám sa musí všetko vyvárať. Dnes to už neplatí, je totiž preukázané, že toľko obávaní roztočov sa zahubí už pri 57 stupňoch. Bežné oblečenie ako dupačky, tričká alebo pančucháče teda nie je nutné vyvárať, stačí prať na spomínanú šesťdesiatku. Vyvárať (či prať na 90 stupňov) by sa mali látkové plienky, pokiaľ ich používate – fekálne baktérie sú totiž veľmi agresívne.

Zvoľte správny prací prášok

Na pranie bábätkovského oblečenia by sa mali používať špeciálne detské pracie prostriedky. Objavíte ich vo väčšine drogérií, na trhu je veľký výber. Dôvodom je fakt, že bežné pracie gély a prášky obsahujú nadmieru chemických prísad, ktoré by bábätko mohli dráždiť. Vhodné sú pracie gély s obsahom aktivujúcich látok z kokosového a palmového oleja a tiež s kyselinou mliečnou, ktorá vyrovnáva hodnotu pH.

Prírodné alternatívy pracieho prášku

Pokiaľ nechcete používať prací prášok, môžete si zvoliť alternatívu na prírodnej báze bez chemických zložiek. Skúste mydlové orechy, ktoré neobsahujú žiadne bieliace a rozjasňujúce látky. Zaobstarať sa dajú aj vo forme gélu s prídavkom levanduľovej alebo pomarančovej silice. Škvrny rýchlo a ľahko odstránia žlčové mydlo, ktoré je tiež v predaji v drogériách. Na bielenie bielizne použite soľ na pranie. Prací prostriedok si tiež môžete vyrobiť sami – na tzv. mydlový sliz vám postačí len mydlo, pracia sóda, voda a asi 15 minút času. Nečakajte však žiarivo bielu bielizeň…

Jedno plákanie navyše

Aby ste pri praní odstránili všetky zvyšky pracieho prášku, ktoré môžu zostať v oblečení a následne dráždiť detskú pokožku, namiesto prania na veľmi vysoké teploty radšej pridajte jedno plákanie navyše. Látky sa tak lepšie vyplavia.

Vynechajte aviváž

Používať aviváž nie je vhodné, zbytočne dráždi citlivú detskú pokožku a spôsobuje kožné problémy. Ak chcete pre svoje bábätko mäkučkú bielizeň, radšej použite žehličku, ktorá ho rovnako mäkšia. Aviváž môžete pridať na pranie najskôr od šiestich mesiacov, radšej neskôr, a pozorne sledujte reakcie bábätka.

Žehlite alebo sušte na vysokú teplotu

Detské oblečenie by sa malo žehliť, a to naruby. Nielenže žehlička bielizeň zmäkčí, ale predovšetkým zničí baktérie, ktoré mohli vo vláknach aj po vypraní uviaznuť. Ak vaše dieťa trpí na podráždenie v intímnych partiách, žehlite aj spodnú bielizeň! Vhodnou alternatívou na žehlenie je sušička bielizne.

Len kvalitné materiály

Medzi materiálmi jednoznačne vedie 100% bavlna. Detské oblečenie by malo byť mäkké, pohodlné, nikdy nie silónové či chlpaté.

Nové oblečenie vyperte

Nikdy neobliekajte bábätkám novo zakúpené oblečenie bez vyprania! Môže sa zdať, že nové je čisté, ale v oblečení rovno z výroby môžu zostať rôzne chemikálie. Navyše nikdy neviete, kto ho držal v ruke pred vami.

Vždy do čistého

Obliekajte svoje bábätko každý deň do čistého oblečenia, ktoré sa priamo dotýka pokožky. Hoci oblečenie z predchádzajúceho dňa môže na prvý pohľad vyzerať čisté, s veľkou pravdepodobnosťou sa v ňom ukrývajú stopy moču, grcknutia, potu alebo lúpajúcej sa kože. Pokiaľ vaše bábätko trpí alergiami a ekzémami, poraďte sa so svojím detským lekárom či alergológom. Rodičia často hľadajú príčinu v strave, pritom pravý dôvod môže byť práve v oblečení a nevhodnej starostlivosti oň.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.