Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Detoxikácia pečene pri suchom februári bylinkami, ktoré sú účinné

reklama:
Detoxikácia pečene pri suchom februári bylinkami, ktoré sú účinné
Detoxikácia pečene pri suchom februári bylinkami, ktoré sú účinné Foto: www.freepik.com

Patríte medzi odvážlivcov, ktorí sa dali na dodržiavanie suchého februára? Či už áno, alebo nie, kondíciu svojej pečene podporíte nielen vynechávaním alkoholu, ale aj bylinkami. Pozrite sa, ktoré bylinky sú na detoxikáciu pečene najlepšie.

Pečeň patrí medzi najdôležitejšie orgány v tele. Podieľajú sa na metabolizme základných živín a zároveň aj na odbúravaní látok, ktoré sú pre telo nepotrebné a toxické.

Vďaka nášmu životnému štýlu, a nie práve ukážkovej strave je pečeň často preťažovaná, a to môže viesť až k ich zhoršenej funkcii a rôznym ochoreniam. Preto je namieste našej pečeni aspoň z času na čas uľaviť a dopriať im čas na regeneráciu. Ideálny čas pre takú očistu je práve teraz, keď mnoho ľudí dodržiava suchý február, alebo na jar.

Ešte než prejdeme k zoznamu najúčinnejších byliniek, pozrite sa, čoho sa vyvarovať, aby ste pečeň zbytočne a nadmerne nezaťažovali:

  • Obmedzte tučné a vyprážané jedlá, údeniny, polotovary.
    Obmedzte aj konzumáciu cukru.
    Zaraďte do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny.
    Znížte konzumáciu alkoholu, pitie kávy a fajčenie cigariet.
    Používajte kozmetiku s čo najvyšším obsahom prírodných látok.

Najúčinnejšie bylinky na pečeň

1. Pestrec mariánsky

Najpoužívanejšou bylinou na vylepšenie kondície pečene je pestrec. Z rastliny sa používajú hlavne dobre vyzreté a usušené semená, ktoré majú najviac účinných látok. Ale spracovávajú sa aj listy a koreň. Pestrec pečeň ochraňuje, ovplyvňuje tvorbu žlče a zlepšuje celkový metabolizmus. Užíva sa najmä na doliečovanie chorôb pečene a žlčníka a zlepšenie procesu celej látkovej výmeny.

POZOR: Užívanie tejto bylinky nie je vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Nemali by ho užívať ani osoby trpiace vysokým krvným tlakom.

2. Koreň čiernych ríbezlí

Tinktúra z koreňa ríbezlí čierneho spoľahlivo regeneruje pečeň. Samozrejme aj plody prospievajú zdraviu, ale tá hlavná sila pre našu pečeň je práve v koreňoch kríka, ktorý býval predtým na všetkých našich záhradkách.

3. Benedikt lekársky

Ďalšia bylinka na podporu trávenia a činnosti pečene. Vhodný je aj pri problémoch so žlčníkom a blahodárne pôsobí aj na nervovú sústavu. K dostaniu je vo forme tinktúry, ktorá obsahuje výťažky z čerstvých listov kvitnúcej rastliny. Liečivou časťou je vňať, ktorú môžete zbierať od konca mája do polovice septembra. Vňať si môžete usušiť, zamraziť, naložiť do liehu alebo vína.

4. Púpava lekárska

Púpavu určite všetci poznáme. Málokto ale tuší, že pomáha pri detoxikácii pečene. V bylinkárstve sa využíva hlavne koreň a vňať, v ktorých sa nachádza najviac liečivých látok. Púpava stimuluje tvorbu žlče, čím napomáha lepšiemu tráveniu. Koreň byliny podporuje funkciu pečene, a predstavuje tak ideálnu voľbu pre očistnú kúru.

5. Zemežlč lekárska

Zemežlč sa údajne vyskytuje na miestach, kde je spodná voda, a je považovaná za jednu z najviac horkých byliniek. Často ju nájdeme v čajových zmesiach určených na podporu normálnej činnosti trávenia, pečene a žlčníka. Priamo zemežlč prispieva k normálnej funkcii trávenia. Ideálne je však užívať ju iba krátkodobo a v menšom množstve. Okrem čaju sa dá vyskúšať aj tinktúra.

Zdroj: alfafit.cz, ncbi.nlm.nih.gov, ireceptar.cz, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 11. februára 2024
K téme ,

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.