Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Detská agresivita

reklama:
Detská agresivita
V policajných zápisoch sa začali častejšie objavovať aj trestné činy mladistvých. Badať to aj u malých detí. Dôsledok takéhoto správania je dnešná súčasná doba. Násilie vo filmoch, stres a aj nedostatok času rodičov zanecháva na nich značný vplyv.

Dnešný uponáhľaný životný štýl nedovoľuje rodičom tráviť s deťmi toľko času ako by chceli. Tým sa vzťahy ochladzujú a nedokážu sa spolu porozprávať. Deti radšej utekajú za kamarátmi. Už aj ich nevhodný výber má vplyv na ich správanie, postupne im chýba pohladenie od matky alebo rada od otca.

Keď si rodičia prvé nevinné signály dieťaťa, deti začnú na seba pútať pozornosť rôznymi prejavmi. Nedostatkom lásky sú agresívni a dúfajú, že ich v tom niekto stopne a dajú im to, čo im najviac chýba. Sociálne prostredie tiež zohráva dôležitú úlohu. ZTreba včas rozpoznať zmeny v správaní vášho dieťaťa a porozmýšľať aj nad vlastnými chybami.

Ak sa vášmu malému dieťaťu nechce poobede spať, pustíte mu rozprávkovy. Pustíte sa do upratovania, ale skúste sa zapozerať aj vy.

U detí sú obľúbené „strieľačkové“ hry, kde sa snažia odstrániť čo najviac teroristov, vojakov a nepriateľov, a nečudujte sa, že si deti prenášajú takéto prejavy do bežného života. Aj v takomto prípade je dôležitá úloha rodiča, ktorý by mal sledovať od malička záujmy dieťaťa.

Agresia sa veľmi prejavuje aj vo väčších skupinách detí v škole. Takýto agresor sa chce dostať na hlavnú a čelnú pozíciu. Učitelia by takéto správanie mali zastaviť. Ak nepomôže ani rozhovor s rodičmi, ktorým sa nedarí stlmiť tieto prejavy, je vhodné zájsť za psychológom. Predídete tak problémom, ktoré by mohli nastať aj v dospelosti.

Niekoľkými trikmi môžete správanie svojho dieťaťa zmeniť. Musíte mu podať správny vzor. Veľa vecí dieťa preberá od rodičov. Sleduje ich konanie.

Keď na dieťa príde veľký nával agresie voči svojmu okoliu alebo voči sebe, skúste ho upokojiť a nekričte. Vysvetlite mu,že to nesmie preháňať. Skúste sa zamerať na to, čo spôsobuje dieťaťu takéto chovanie. Ak znova vyvádza, zoberte mu obľúbenú vec a oznámte, že ju dostane až keď sa ukľudní. Počkajte keď príde za vami samo, a uvidíte, že hnev ustál, vráťte mu ju. Upozornite, že ak sa takéto správanie zopakuje, tak znova sa stane to, že mu hračku opäť zoberiete. Povedzte dieťaťu, že vám to spôsobuje rovnakú bolesť, akú pociťuje ono, keď nemá svoju hračku, vec.

Pohovorte si ním o rôznych situáciách v živote. Vysvetlite mu, ako by malo reagovať v určitých situáciach. Keď mu ukážete formy slušného správania, ľahšie si privykne a bude to pre neho prirodzené. Naučte ho tolerancii.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 6. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.