Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Zivotsdetmi
  • Články
  • Zdravie ženy
  • Efektívne metódy na odstránenie tmavých kruhov pod očami. Môžu znamenať nedostatok kyslíka či problém so štítnou žľazou

Efektívne metódy na odstránenie tmavých kruhov pod očami. Môžu znamenať nedostatok kyslíka či problém so štítnou žľazou

reklama:
Efektívne metódy na odstránenie tmavých kruhov pod očami.
Efektívne metódy na odstránenie tmavých kruhov pod očami. Môžu znamenať nedostatok kyslíka či problém so štítnou žľazou Foto: depositphotos.com

Či už ste prebdeli noc alebo len cítite únavu, tieto nepríjemné znaky môžu byť nielen estetickým problémom, ale aj signálom možných zdravotných ťažkostí. Ako odhalíte ich príčinu a čo s nimi môžete urobiť?

Tmavé kruhy pod očami – estetická vada alebo zdravotný signál?

Náš vzhľad môže ovplyvniť mnoho faktorov, vrátane tmavých kruhov pod očami, ktoré nepridávajú na zdraví ani vitalite. Často sú dôsledkom nedostatku spánku, no v niektorých prípadoch môžu signalizovať aj zdravotné problémy. Ako rozpoznať, kedy je čas vyhľadať lekára a kedy postačí kozmetická úprava?

Príčiny tmavých kruhov a ich riešenie

Tmavé kruhy sa zvyčajne objavujú, keď je naše telo dehydrované alebo trpí nedostatkom kyslíka. Podkožné žilky sa stávajú viditeľnejšími v dôsledku spomaleného krvného obehu, čo spôsobuje ich tmavšie zafarbenie. Dermatológ Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology vysvetľuje, že koža v okolí očí je oproti iným častiam tváre až trikrát tenšia, preto sú kruhy najvýraznejšie práve tu. Faktory ako genetika, typ pleti, alebo dokonca tvar tváre a veľkosť očí majú tiež svoj podiel na vzniku týchto kruhov.

Niekedy môžu tmavé kruhy poukazovať na problémy so štítnou žľazou, anémiu, či funkciu pečene a tráviaceho systému. Dôležité je všímať si, kedy presne sa kruhy objavujú. Ak ich výskyt súvisí s prechodnou únavou alebo stresom a následne zmiznú, pravdepodobne nejde o vážnejší problém. Naopak, ak sa kruhy objavia nezávisle od týchto faktorov a sprevádza ich únava, nechutenstvo či neustály smäd, odporúčame navštíviť lekára.

Kozmetické a domáce riešenia

Kozmetický priemysel ponúka rôzne produkty na maskovanie alebo redukciu tmavých kruhov, vrátane korektorov, make-upu či špeciálnych krémov. Pre dlhodobejšie efekty je možné vyskúšať prípravky obsahujúce retinol (vitamín A), ktorý pokožku jemne zosvetľuje, alebo produkty s peptidmi, vitamínom E a koenzýmom Q10. Estetická medicína ponúka riešenia ako mezoterapia či chemický peeling pre tých, ktorých tmavé kruhy sú spôsobené anatomickou stavbou tváre.

Zdravý životný štýl ako prevencia

Kľúčovým faktorom v boji proti tmavým kruhom je udržiavanie zdravého životného štýlu. Dostatočný spánok, hydratácia, vyvážená strava, obmedzenie alkoholu a nefajčenie môžu výrazne prispieť k zlepšeniu vzhľadu pokožky. Nezabudnite tiež na ochranu pred slnkom a používanie kvalitných kozmetických prípravkov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 1. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.