Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Gaslighting: Ako spoznať, že vás niekto manipuluje bez toho, aby ste to vedeli

reklama:
Ako spoznať, že vás niekto manipuluje bez toho, aby ste to vedeli
Gaslighting: Ako spoznať, že vás niekto manipuluje bez toho, aby ste to vedeli Foto: www.gettyimages.com

Dnes a denne sa stretávame s rôznymi typmi manipulácie. Zatiaľ čo niektoré druhé dokážeme jednoducho rozpoznať, iné len tak ľahko nedohalíme. Jedným z najnebezpečnejších a najzákernejších typov manipulácie je tzv. „gaslighting”. A o čo sa jedná?

Čo je gaslighting

Tento termín pochádza z divadelného a filmového diela s názvom „Gaslight” (v preklade – plynová lampa) z roku 1944. Snímka rozpráva príbeh manželského páru, v ktorom muž systematicky manipuluje svoju ženu tak, aby ju presvedčil o tom, že sa dočista zbláznila. Zámerne spôsobuje zmeny v domácnosti a prostredí, v ktorom sa pohybujú. Žena tieto zmeny prirodzene vníma, avšak jej manžel ju presviedča o tom, že sú to len výplody jej fantázie. Týmto spôsobom ju nakoniec presvedčí o tom, že úplne stratila svoj rozum.

A presne to je princíp gaslightingu – manipulácia, ktorá je na hrane psychického týrania a vymývania mozgu. V praxi tomu ľudovo hovoríme „robiť z niekoho blázna”. Psychológia sa touto metódou manipulácie zaoberá už desiatky rokov. V posledných rokoch sa však, predovšetkým vďaka prítomnosti sociálnych médií, stala takmer každodennou záležitosťou. Jej nástrojom sú predovšetkým najrôznejšie konšpiračné teórie, internetové vtipy a fake news (v preklade – falošné správy), ktorým ľudia jednoducho veria. Stretnúť sa s týmto druhom manipulácie môžeme ale aj v osobnej a pracovnej rovine.

Ciele a metódy gaslightingu

Jedným z hlavných cieľov manipulátora je získať kontrolu nad obeťou a ovládať jej rozhodnutia. Manipulátor sa snaží presvedčiť obeť, že nie je schopná alebo nesmie rozhodovať samostatne, čím ju urobí závislú na jeho vôli a rozhodnutiach. Manipulátor sa tiež aktívne snaží pracovať na tom, aby izoloval obeť od jej rodiny, priateľov a ďalších zdrojov podpory. Výsledkom je, že obeť je závislá na ňom samotnom a nemá iné perspektívy alebo možnosti, ako získať podporu mimo tohto toxického vzťahu. Okrem toho gaslighting často zahŕňa ponižovanie a znižovanie sebaúcty obete. Manipulátor obeť presviedča, že je nekompetentná, hlúpa alebo emocionálne nestabilná.

Metódy, ktoré manipulátori používajú na dosiahnutie týchto cieľov zahŕňajú popieranie, klamstvo a obviňovanie obete. Manipulátor popiera udalosti, ktoré sa stali, alebo tvrdia, že sa neodohrali tak, ako obeť tvrdí. Aktívne manipulujú prostredím alebo situáciami tak, aby obeť začala pochybovať o svojich zmysloch a rozume. Práca manipulátora je väčšinou dlhodobá, vypočítavá a vytrvalá. Človek si teda v mnohých prípadoch neuvedomuje, že sa stal obeťou, pretože v týchto podmienkach žije dlhodobo.

Kto gaslighting používa

Tí, ktorí praktizujú túto formu manipulácie, sú motivovaní predovšetkým vlastným prospechom. Ako ukázal film, ktorý dal tejto manipulácii názov, hlavným cieľom je oslabenie zmyslu reality druhej osoby, aby tak získali kontrolu nad ňou a jej majetkom.

Napriek tomu, že sa manipulátori usilujú o dominanciu nad ostatnými, často sami trpia vnútorným rozpoltením. Snažia sa presvedčiť sami seba o svojej nadradenosti, ale často pochybujú o svojej vlastnej výnimočnosti. To maskujú tým, že sa snažia predstierať, že sú lepšie alebo silnejšie ako ostatní, či už sociálne, profesionálne, alebo materiálne.

Ako spoznať, že ste obeťou gaslightingu

Ako už bolo spomenuté, obete väčšinou bývajú manipulované dlhodobo. Preto je pre nich veľmi ťažké si uvedomiť, že to tak naozaj je. Varovné signály ale možno včas rozpoznať. V osobnom či pracovnom živote by sme si mali dať pozor na nasledujúce veci: Jedným z týchto signálov je, keď sa neustále dostávame do konfliktov s určitou osobou vo svojom okolí. Začíname si klásť otázky ohľadom správnosti svojich spomienok, cítime sa zmätení a stratení v našich vlastných emóciách. Často bývame tými, ktorí sa ospravedlňujú, aj keď na to nemáme relevantný dôvod. Veľakrát sa cítime nepríjemne bez toho, aby sme jasne vedeli, prečo tomu tak je.

Ďalším znakom toho, že sa nás gaslighting týka je pocit, že máme problémy s vykonávaním aj tých najjednoduchších rozhodnutí. Pocit, že sme predtým boli iní, predovšetkým sebavedomejší, zábavnejší a uvoľnenejší. Niekedy dokonca cítime, že nedokážeme urobiť vôbec nič správne. Ďalším podobným príznakom je časté pochybovanie o vlastných názoroch, vrátane pohľadu na sami seba.

Ako sa gaslightingu brániť

Je niekoľko rôznych spôsobov, ako sa manipulácii tohto druhu brániť. Robte si poznámky o všetkom, na čom sa s dotyčným dohovoríte. Pokiaľ budete mať v ruke dôkaz, rozhodne vás nemôže spätne obviňovať z toho, že ste si určitú vec vymyslela. Rozhodne zo svojho života neodstrihávajte priatelia ani rodinu. Naopak, držte si ich na blízku a overujte si s nimi, či je to, čo sa u vás deje, normálne. A predovšetkým potom – nestrácajte dôveru v samého seba. Majte sa rada. Nepodliehajte nátlaku okolia a stojte si za svojimi názormi. Veľakrát to môže byť pod nátlakom manipulátora náročné, to vieme. Ale je to ten najdôležitejší bod na to, ako manipulácii nepodľahnúť.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.