Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Iba 10 minút cvičenia denne posilňuje zdravie mozgu!

reklama:
Iba 10 minút cvičenia denne posilňuje zdravie mozgu!
Iba 10 minút cvičenia denne posilňuje zdravie mozgu! Foto: www.gettyimages.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že telo funguje ako celok. Na všetky orgány pôsobí náš životný štýl, v ktorom by mala mať miesto pravidelná fyzická aktivita. Hoci máme cvičenie spojené s chudnutím, posilňovaním svalov alebo srdca, má prekvapivo veľký vplyv aj na mozog. Podporuje jeho zdravie, pamäť a kognitívne schopnosti.

Časopis Journal of Epidemiology and Community Health nedávno zverejnil štúdiu, ktorá odhalila, že stredne intenzívne až intenzívne cvičenie môže pomôcť zlepšiť poznávacie (kognitívne) schopnosti a pamäť. Štúdie sa zúčastnilo viac ako 4 400 účastníkov vo Veľkej Británii, ktorí žijú rôznym životným štýlom a majú pravidelnú fyzickú záťaž v rôznych stupňoch intenzity. Cieľom potom bolo zistiť, aký vplyv majú jednotlivé druhy a stupne intenzity pohybu na mozgové funkcie ako je pamäť či schopnosť riešiť rôzne problémy.

Pohyb má veľký vplyv na mozog

Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí vykonávali stredne intenzívnu až intenzívnu pohybovú aktivitu po dobu aj kratšiu ako 10 minút, mali lepšie mozgové funkcie, než tí, ktorí len sedeli, spali alebo sa pohybovali s naozaj minimálnou záťažou. Výskum tiež dospel k záveru, že keď ľudia vynechali fyzické aktivity, prakticky hneď to ovplyvnilo ich poznávacie funkcie. Vedci preto potvrdili, že pokiaľ máte sedavé zamestnanie, mali by ste pamätať na prestávky a dopriať telu pohyb, po dobu minimálne 10 minút.

Aj keď sú výsledky tohto štúdia viac než jasné, Americká kardiologická asociácia aj Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúča fyzických aktivít oveľa viac. Súčasťou vášho života by malo byť aspoň 150 minút stredne náročného cvičenia týždenne. Pokiaľ zatiaľ pohybu veľa nemáte, je lepšie začať s ním pomalšie.

Nikdy ste necvičili? Ako začať?

Dôležité je nepremýšľať o ňom ako o nepríjemnej povinnosti. Aby ste tento spôsob myslenia zmenili. Snažte sa cvičenie a pohyb začleniť do svojho každodenného života po malých krôčikoch. Začnite napríklad len pár minútami a postupne pridávajte. Pamätajte, že váš mozog si vytvorí nový návyk po troch týždňoch. Akonáhle to dosiahnete, bude pre vás čoraz jednoduchšie sa s pohybom vysporiadať.

Vhodné druhy pohybu, ktoré prospejú mozgu

Ideálna je aeróbna činnosť, čo je aktivita so strednou intenzitou a zvýšenou tepovou frekvenciou. Býva najviac spájanie s chudnutím, pretože sa vďaka spaľujú tuky, čo sa hodí predovšetkým na chudnutie. Dochádza ale aj k prekrveniu mozgového tkaniva a posilňovaniu predovšetkým centier zodpovedných za pamäť, pozornosť, rýchlosť myslenia a rozhodovania aj reč. Navyše ako starneme, spomaľuje sa rast mozgových buniek a dochádza k úbytku nervových vlákien, čo vo výsledku znamená, že sa mozgové tkanivo zmenšuje. Zvrátiť alebo spomaliť je možné tieto tendencie práve pomocou aeróbneho cvičenia.

Ak sa vám nechce práve do posilňovne, v pohode si vyberte iné aktivity. Najdôležitejšie je, aby vás naozaj bavili. Jedine tak u nich totiž skutočne vydržíte. Vhodná je napríklad rýchla chôdza, jazda na bicykli, plávanie alebo napríklad tanec. Do fyzických aktivít sa ale počítajú aj napríklad práce na záhradke alebo domáce práce. Dôležité je, že sa ľahko zadýchate a zapotíte.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. januára 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.