Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Japonská metóda proti lenivosti. Pravidlo 1 minúty.

reklama:
Japonská metóda proti lenivosti. Pravidlo 1 minúty.
Japonská metóda proti lenivosti. Pravidlo 1 minúty. Foto: www.gettyimages.com

Od pondelka začínam nový život. Budem chodiť do fitka, začnem s jogou, skúsim automasáž“…

Každý z nás si občas vymýšľa nejaký cieľ, ktorý neskôr nenaplní a odloží ho na budúci mesiac alebo polrok, niekedy rok, až ho skrátka nesplní vôbec.

Nie je to snáď preto, že toho chceme veľmi zrazu, že nás nové plány zavalia neúmernou záťažou a nakoniec nedokážeme realizovať ani ich najmenšiu časť?

Niekedy sa naopak s veľkou vervou pustíme do toho, čo sme si zaumienili. Zacvičíme si napríklad trikrát týždenne niekoľko hodín vo fitku – a potom toho zase necháme – a na dlhý čas. Prečo? Pretože sme zvolili veľkú záťaž, pretože nás to nebaví a návyk sme si nestačili vytvoriť.

Existuje japonská metóda kaizen, ktorej základom je pravidlo „jednej minúty“. Spočíva v tom, že sa určitou vecou zaoberáme presne jednu minútu, deň po dni, vždy v rovnakom čase. Jedna minúta je naozaj malý časový úsek a venovať ju nejakej činnosti je ľahké pre každého. Lenivosť sa vám ani nestihne postaviť do cesty. To, čo sa vám nechcelo robiť celú polhodinu a nachádzali ste si pre to bohvieaké výhovorky, budete iba minútu robiť celkom ľahko.

Zaskákať si na trampolíne, vzoprieť závažia, skúsiť tanečné kroky alebo pozíciu z jogy, prečítať jednu stránku knižky v cudzom jazyku… keď je čas obmedzený na jedinú minútu, nie sú tieto činnosti vôbec náročné, naopak prinesú človeku uvoľnenie a radosť. A tak sa cestou malých krôčikov zdokonaľujete a dosahujete veľké výsledky.

Veľký význam má, že sa postupne zbavujete neistoty, pocitov previnilosti a bezmocnosti, začínate veriť vo vlastné sily. Napĺňa vás pocit víťazstva a úspechu. A ako emócie úspechu narastajú, začínate automaticky predlžovať svoje „malé krôčiky“: z jednej minúty je päť a viac. Než sa nazdáte, bude to polhodina. A to je evidentný úspech.

Kaizen vznikol v Japonsku. Slovo samo je zloženinou výrazov „kai“ a „zen“, prekladaných ako „zmena“ a „múdrosť“. Zvyčajne sa výraz kaizen prekladá ako „zmena k lepšiemu“. Autorom tohto postupu, vypracovaného pre manažment („gemba kaizen“), je Masaaki Imai. Kaizen označuje za smer filozofie nachádzajúce uplatnenie ako v manažmente, tak v osobnom živote.

Ľuďom západnej kultúry môže táto japonská metóda pripadať neefektívna. Obvykle sa domnievajú, že bez veľkého úsilia človek veľkých úspechov skrátka nedosiahne. Lenže rozsiahle, náročné programy, môžu človeka odradiť, zlomiť jeho silu a odhodlanie a zostať bez výsledku. Princíp kaizen je vhodný pre všetkých a je možné ho uplatniť v mnohých oblastiach života. Napríklad ako gemba kaizen – postupné a neustále zlepšovanie manažmentu.

Zamyslite sa nad tým, čo potrebujete vy osobne a skúste uplatniť cestu malých krôčikov, metódu kaizen v praxi.

Zdroj: www.pronaladu.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.