Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Keď má dieťa horúčku. Čo robiť a nerobiť

reklama:
Keď má dieťa horúčku. Čo robiť a nerobiť

Všetky mamičky to poznáme, teplota u dieťaťa je rýchla a úplne nepredvídateľná. V jednej chvíli dieťa radostne poskakuje, je veselé a behom okamihu sa zmení na kôpku uplakaného rozpáleného uzlíčka. Tu je každá rada drahá. Je lepšie vyčkávať, alebo sa pokúsiť teplotu ihneď zraziť?

Mozog vysiela horúčku, ako signál telu, aby vytvorilo viac látok v boji s infekčnými chorobami. Až 80 % detských ochorení je akútne respiračné a vírusové infekčné ochorenie. To znamená, že čím je horúčka vyššia, tým sa telo dieťaťa viac bráni chorobe.

Väčšinou sa teplotu snažíme znížiť ihneď, ako sa objaví a to je podľa lekárov zle. Lieky, ktoré dieťaťu dáme na zníženie teploty, nedovolia telu sa s chorobou vysporiadať po svojom. Pamätajte si, že teplota samotná nie je rozhodujúca pri výbere liekov, ale záleží na celkovom stave vášho dieťaťa. Ako teda znížiť teplotu bez toho, aby to dieťaťu neublížilo?

Najdôležitejšie je vytvoriť dieťaťu tie najlepšie podmienky, v ktorých stratí čo najviac tepla. To docielime:

  • Buď potením, alebo zvýšením teploty vdychovaného vzduchu.
  • Znížením teploty v miestnosti na 17 až 20 ° C, kedy dieťa viac prikryjete alebo viac oblečiete. Vždy zaistite správny pitný režim, všeobecne sa odporúča 50 až 100 ml tekutiny na 1 kg váhy.

Hlavné je zachovať rozvahu a nepanikáriť. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie sa odporúča paracetamol a ibuprofén ako lieky prvej voľby. Tieto lieky by nemali chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Deťom do 6 rokov je lepšie podávať sirup alebo rektálne čapíky. Detský sirup začína účinkovať väčšinou za 15 až 20 minút, ale obsahuje veľké množstvo chemických prísad, príchutí a farbív. Čapíky účinkujú po 40 až 50 minútach, ale znižujú horúčky na dlhšiu dobu, navyše ak dieťa pri horúčke zvracia, máte u čapíkov istotu, že liek dieťaťu v tele zostane.

Neodporúča sa dieťaťu dávať aspirín, analgín a nimesulid. Tu existuje veľké riziko nežiaducich účinkov. Zabudnite tiež na alkoholové alebo octové zábaly. Citlivá detská pokožka by okamžite absorbovala do tela nebezpečné látky a hrozila by otrava. Doma tiež nepoužívajte ľadové balíčky či mokré studené zábaly. Tie by síce horúčku znížili, ale nevyriešili by ten hlavný problém, prečo horúčka vznikla. V dôsledku toho by vzrástla teplota vnútorných orgánov a to je veľmi nebezpečné Môžete dieťaťu okolo čela obviazať chladnú šatku ale vždy po aplikácii antipyretických liekov.

Do teplého mlieka pridajte lyžičku medu a dôkladne premiešajte. Podávajte pred spaním, tým dieťa upokojíte a uvoľníte. Kakaové maslo rozpustené v teplom mlieku je vhodné pri liečbe angíny. Tiež môžete kúpiť v lekárni výťažok z propolisu, nakvapkajte 10 kvapiek do teplého mlieka a túto zmes najlepšie podávajte pred spaním

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 6. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.