Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Zivotsdetmi
  • Články
  • Voľný čas
  • Keď máte ráno stuhnutý alebo boľavý chrbát: Môže byť na vine Bechterova choroba. Naučte sa, ako ju rozpoznať a ako zmierniť príznaky

Keď máte ráno stuhnutý alebo boľavý chrbát: Môže byť na vine Bechterova choroba. Naučte sa, ako ju rozpoznať a ako zmierniť príznaky

reklama:
boľavý chrbát
Keď máte ráno stuhnutý alebo boľavý chrbát: Môže byť na vine Bechterova choroba. Naučte sa, ako ju rozpoznať a ako zmierniť príznaky Foto: www.gettyimages.com

Ankylozujúca spondylitída alebo Bechterova choroba je chronická a celoživotná choroba. Najčastejšie začína medzi 15. až 30. rokom a postihuje vo väčšej miere muža. Ako rozpoznať toto zákerné ochorenie, ktoré v konečnom štádiu spôsobuje nepohyblivú tzv. bambusovú chrbticu?

Začína to bolesťou a stuhnutosťou

Medzi najčastejšie prvotné príznaky patrí bolesť a stuhnutosť v dolnej časti chrbta a bedier, ktoré sa prejavujú najčastejšie ráno a po dlhodobej nečinnosti. Častým príznakom je však aj únava alebo napríklad bolesť v krku. V priebehu ochorenia sa môžu príznaky zhoršiť, zlepšiť alebo úplne zastaviť v nepravidelných intervaloch.

Najčastejšie postihnuté oblasti sú:

stavce v dolnej časti chrbta
prechod medzi chrbticou a panvou
miesta, kde sa šľachy a väzy pripájajú ku kostiam, najmä v chrbtici
chrupavka medzi hrudnou kosťou a rebrami
bedrové a ramenné kĺby

Kedy navštíviť lekára

Ak máte vyššie uvedené príznaky, mali by ste navštíviť svojho lekára, ktorý vás môže odporučiť k špecialistovi. Návštevu by ste nemali odkladať obzvlášť vtedy, ak vás bolesti prebúdzajú zo spánku, alebo ak bolesť poľavuje s cvičením a nastupuje s odpočinkom. Medzi ďalšie alarmujúce príznaky môže patriť aj silná citlivosť na svetlo alebo rozmazané videnie.

Príčiny a liečba

Príčiny tohto ochorenia nie sú zatiaľ celkom známe, predpokladá sa však, že sa na ochorení podieľajú genetické faktory. Najmä ľudia, ktorí majú gén zvaný HLA-B27, majú výrazne zvýšené riziko vzniku ankylozujúcej spondylitídy. Hoci existujú podporné lieky, zatiaľ neexistuje žiadny oficiálny liek a toto ochorenie a nie je tak možné zvrátiť škody spôsobené týmto ochorením. Vďaka včasnej liečbe je však možné predísť alebo spomaliť jej progresiu. Liečba väčšinou zahŕňa kombináciu cvičení, fyzioterapie a podporných liekov, ako sú lieky proti bolesti atď. U niektorých ľudí sa stav zlepší po počiatočnom období zápalu, u niektorých sa môže postupom času zhoršovať. V niektorých prípadoch môžu zostať ľudia s týmto ochorením aj invalidní. Môže totiž napríklad dôjsť k zrastaniu kostí v chrbtici, vďaka ktorým potom zostáva chrbtica vo fixnej polohe, kedy tento stav prezýva bambusová chrbtica.

Cviky

Či už ako prevenciu alebo súčasť liečby by ste mali zaradiť do vášho života viac pohybu pre vašu chrbticu. Pokiaľ nemáte na cvičenie čas a máte sedavé zamestnanie, mali by ste aspoň občas chrbticu rozpohybovať. Nájdite si niekoľkokrát denne 2-3 minúty a urobte pár úklonov. Potom si oprite dlane o hornú časť zadku a urobte pár záklonov. Niekoľkokrát sa tiež predkloňte a zapružte smerom k špičkám. Potom stojte vzpriamene, spojte ruky pred hrudníkom a otáčajte sa do strán.

Ak máte čas, kľaknite na zem, oprite dlane o podlahu. Potom sa pomaly z tejto pozície presuňte zadok na päty, v tejto pozícii potom pritlačte hlavu k hrudníku. Potom hlavu zdvihnite a vráťte sa do východiskovej pozície. Cvik opakujte aspoň päťkrát.

Ďalší cvik vychádza v polohe poležiačky na bruchu, ruky oprite dlaňami vedľa ramien. Potom pomaly zdvihnite a prehnite trup až do prepnutých paží. Pozrite sa pred seba a vráťte sa do východiskovej pozície.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.