Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Koronavírus a deti. Niektoré prípady nákazy sú veľmi vážne, upozorňujú vedci

reklama:
Koronavírus a deti. Niektoré prípady nákazy sú veľmi vážne, upozorňujú vedci

V prípade nákazy koronavírusom sú za najohrozenejšiu skupinu považovaní seniori. Dáta z čínskej štúdie publikované v akademickom magazíne Pediatrics však poukazujú na to, že ochorenie COVID-19 nie je milosrdné ani voči deťom. Z tejto štúdie vyplýva, že zvlášť u veľmi malých detí môže mať koronavírus ťažší priebeh.

Koronavírus neberie ohľady ani na deti

Všeobecne sa predpokladá, že deti, ktoré ochorejú na koronavírus, majú žiadne alebo len veľmi ľahké príznaky. Nová čínska štúdia, ktorú publikoval akademický magazín Pediatrics, tento zaužívaný názor vyvracia. Poukazuje na to, že koronavírus neberie ohľady ani na najmenších.

Čínski vedci sa zamerali na náchylnosť detí na ochorenie COVID-19. Využili pritom dáta od čínskych lekárov z obdobia medzi 16. januárom a 8. februárom 2020, ktorí liečili deti infikované novým koronavírusom alebo deti, u ktorých bolo podozrenie, že túto chorobu majú. U 34 percent detí bola prítomnosť koronavírusu zistená pomocou testov, u ďalších bola diagnóza klinická, a to s ohľadom na ich príznaky či s využitím röntgenu pľúc.

Najzraniteľnejšia je najmladšia skupina detí

K čomu čínski vedci dospeli? Pravdepodobnosť, že u detí nákaza koronavírusom vypukne, je menej pravdepodobná, než u dospelých či seniorov. Niektoré prípady nákazy u detí však môžu byť veľmi vážne.

Čínski vedci analyzovali celkom 2143 prípadov detí chorých na koronavírus, ktoré boli mladšie ako 18 rokov. 4 percentá detí nemali žiadne príznaky, 39 percent skúmaných detí malo chorobu so stredne ťažkým priebehom. U 125 detí (teda takmer šiestich percent) mala nákaza chorôb COVID-19 veľmi ťažký priebeh. Jeden 14-ročný chlapec dokonca zomrel.

Medzi ťažkými a kritickými prípadmi bolo 10,6 percenta detí mladších ako jeden rok. V kategórii 1 až 5 rokov to bolo 7,3 percenta, v kategórii 6 až 10 rokov 1,2 percenta, v kategórii 11 až 15 rokov 4,1 percenta av kategórii 15 až 18 rokov 3 percentá. Čínski vedci poukázali na to, že v rámci týchto skupín sú koronavírusovou infekciou najviac zraniteľné práve najmladšie deti.

Najmladšie deti majú nevyvinutý imunitný systém

Podľa americkej pediatričky Andrey Cruzovej, ktorá pôsobí na Baylor College of Medicine, je príčinou vysokého podielu vážneho priebehu u tých najmladších detí ich nevyvinutý imunitný systém. „Ide o deti, ktoré ešte neboli dostatočne vystavené vírusom. Preto zatiaľ nemohli získať účinnú imunitnú odpoveď,“ vysvetlila lekárka pre New York Times.

Úmrtie na nový koronavírus si v súčasnosti bohužiaľ nevyberá ani medzi deťmi. 27. marca zomrelo v americkom štáte Illinois dieťa mladšie ako jeden rok, u ktorého lekári diagnostikovali nákazu chorôb COVID-19. Podľa agentúry AFP však nie je doteraz jasné, či toto dieťa netrpelo ešte ďalšími zdravotnými ťažkosťami. Koncom marca zomrela vo francúzskom departmente Essonne neďaleko Paríža šestnásťročná stredoškoláčka Julia. Podľa rodičov netrpela inými zdravotnými problémami.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 18. októbra 2022

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.