Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Krvácate z nosa? Príčinou môže byť aj nádor!

reklama:
Krvácate z nosa? Príčinou môže byť aj nádor!
Krvácate z nosa? Príčinou môže byť aj nádor! Foto: www.freepik.com

Krvácanie z nosa môže začať bez varovania. Každý nos je plný ciev, ktoré sa môžu ľahko narušiť a začať krvácať. Tento typ krvácania je obvyklý najmä v zimných mesiacoch, keď vdychovanie suchého vzduchu spôsobuje, že sliznica nosnej dutiny môže prasknúť – to následne vedie ku krvácaniu. Krvácanie z nosa síce nie je žiadny závažný problém, ale aj tak treba vedieť, v akých prípadoch už je nutné vyhľadať lekársku pomoc.

Odhaduje sa, že krvácanie z nosa sa počas života nevyhne každému siedmemu človeku a môže sa objaviť v akomkoľvek veku. Častejšie je ale u detí vo veku od 2 do 10 rokov au dospelých od 50 do 80 rokov.

Predné a zadné krvácanie z nosa

Existujú dva typy krvácania z nosa: zadné a predné. U pacientov je veľmi časté takzvané predné krvácanie, ktoré sa týka malých krvných ciev v prednej časti nosa. Pri tomto type krvácania lekársku pomoc vyhľadávať nemusíte.

Problémom je ale zadné krvácanie z nosa, ktoré sa týka väčších ciev, ktoré sa nachádzajú hlboko v nosovej dutine. Tento typ už môže byť problematickejší, pretože krvácanie môže byť veľmi ťažko zastaviteľné. V tomto prípade už je nutné lekársku pomoc vyhľadať.

Čo spôsobuje krvácanie z nosa?

V týchto chladných mesiacoch môže byť príčinou už spomínaný suchý a chladný vzduch. Ten totiž môže odstrániť vlhkosť z nosných membrán, čo môže následne viesť ku krvácaniu.

Asi tušíte, že z nosa budete samozrejme krvácať aj v tom prípade, ak sa do neho udriete alebo vás do neho niekto udrie. Spúšťačom môžu byť aj rôzne alergie, ale aj virózy, ako je napríklad obyčajné prechladnutie.

Ďalším spúšťačom môže byť aj trauma spôsobená napríklad dopravnou nehodou. Ďalej sa z nosa môže spustiť krv aj v prípadoch, keď požijeme nejakú nelegálnu drogu, ako je kokaín.

Vo vzácnejších prípadoch môže byť krvácanie z nosa spôsobené aj genetickým stavom nazývaným dedičná hemoragická telangiectázia – čo je porucha zrážanlivosti krvi. V menej častých prípadoch môže byť krvácanie aj príznakom rakoviny.

Ako zastaviť krvácanie z nosa?

U niektorých pacientov môže krvácanie z nosa spôsobiť aj použitie niektorých liekov, medzi ktoré patrí aj aspirín. Odborníci upozorňujú, že každý človek je iný, a tieto prejavy na niektoré medikamenty sú tak veľmi individuálne.

Krvácanie z nosa môžeme zastaviť jednoducho. Tu máte návod: Ak vám začne tiecť krv z nosa, zostaňte v kľude. Nadmerná aktivita vášho tela môže krvácanie ešte zhoršiť. Nakloňte hlavu mierne dopredu. Pomocou palca a ukazováka stlačte mäkkú dolnú časť nosa a zostaňte tak minimálne 5 minút. Pokiaľ krvácanie neprestane, skúste si nos držať ďalších 5 až 10 minút.

Na zastavenie krvácania môžete použiť dekongestantný nosový sprej na stiahnutie nosných ciev. To ale vždy iba po konzultácii s lekárom. Niektorí ľudia s vysokým krvným tlakom a inými zdravotnými neduhmi by nemali lieky na krvné cievy užívať, mohol by sa im totiž zvýšiť krvný tlak. Lekári odporúčajú, nech si do nosa hlavne nič nestrkáme. Napríklad neodborné vloženie gázy do nosových dutín by totiž mohlo situáciu ešte zhoršiť.

Ako krvácaniu z nosa zabrániť?

Počas zimných mesiacov je dobré použiť nosový sprej. Nosné membrány tak zostanú vlhké a nebudú praskať. Dobré je použiť aj prípravok s fyziologickým roztokom. Najlepšie je ale poradiť sa s odborníkom. Ten vám môže predpísať aj účinnú antibiotickú masť. Nášmu nosu neprospieva ani fajčenie. Cigaretový dym totiž nos dráždi a vysušuje.

Kedy je dobré vyhľadať lekára?

Pokiaľ krvácate z nosa dlhšie ako 30 minút, je potrebné vyhľadať bezodkladne lekára. Všeobecne platí, že vyššie uvádzané zadné nosové krvácanie produkuje veľa krvi. Takže ak sa vám z nosa line naozaj veľmi „červené“, nemiešajte a volajte lekára. Lekár na zastavenie krvi obvykle použije účinnú gázu.

Návštevu lekára ale v niektorých prípadoch vyžaduje aj predné krvácanie – to hlavne vtedy, ak sa ho nedarí zastaviť. Lekár je samozrejme dôležitý aj pre následné vyšetrenie a odhalenie príčiny krvácania. Ako sme už uvádzali, v niektorých prípadoch môže byť dôvodom napríklad aj nádor.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.