Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Krvná zrazenina je veľmi nebezpečná. Ako ju rozpoznáte?

reklama:
trombóza
Krvná zrazenina je veľmi nebezpečná. Ako ju rozpoznáte? Foto: www.freepik.com

Proces zrážania krvi je kľúčový pre naše zdravie, pretože nám chráni pred nadmernou stratou krvi. Avšak, keď dôjde k tvorbe krvnej zrazeniny (trombózy) v tepnách alebo žilách, môže to mať katastrofálne následky. Ako rozpoznať príznaky krvnej zrazeniny a kedy vyhľadať lekársku pomoc? Prečítajte si náš článok a objavte najčastejšie symptómy, na ktoré si treba dať pozor.

Ako vzniká trombóza?

Samotný proces zrážania krvi je pre telo veľmi dôležitý, pretože vďaka krvným doštičkám a niektorým faktorom pôsobiacim v krvi predstavuje ochranu proti nadmernej strate krvi pri zranení. Ak dôjde k poškodeniu steny cievy, krv sa ocitne v kontakte s vonkajším prostredím a proces zrážania sa aktivuje.

Nebezpečenstvo trombózy: K trombóze dochádza, keď sa krvná zrazenina vytvorí vo vnútri tepny alebo žily. Ako k tomu môže dôjsť? Na jej vzniku sa podieľajú tri hlavné faktory:

  1. Spomalenie prúdenia krvi: Najčastejšie sa vyskytuje v dolných končatinách, napríklad pri dlhých letoch alebo pri dlhodobom pripútaní na lôžko.
  2. Náchylnosť krvi k zrážaniu: Niekto sa s týmto predispozičným faktorom už narodí, u iných môže riziko zvýšiť hormonálna antikoncepcia, fajčenie alebo tehotenstvo.
  3. Poškodenie vnútornej štruktúry cievy: Fajčenie a zápal žíl môžu byť spúšťačmi poškodenia ciev.

Riziká trombózy

Ak dôjde k trombóze, môže to viesť k zhoršeniu prietoku krvi, alebo sa môže zrazenina uvoľniť a spôsobiť embóliu. Embólia je stav, kedy krvná zrazenina upchá užšiu cievu, kam doputuje. Často sa to stáva v pľúcach a mozgu.

Najčastejšie príznaky krvnej zrazeniny

Pokiaľ si všimnete niektorý z nasledujúcich príznakov, neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc, ktorá môže diagnostikovať trombózu a nasadiť účinnú liečbu.

1. Zvracanie

Zvracanie môže mať rôzne príčiny. Jednou z nich je vznik krvnej zrazeniny v brušnej oblasti. Ak je príčinou zrazenina, zvracanie sprevádza nevoľnosť, silná bolesť brucha a krvavá stolica.

2. Búšenie srdca

Búšenie srdca je príznakom pľúcnej embólie, ktorá v tele spustí reťazovú reakciu. Dôsledkom je znížený obsah kyslíka v krvi a zrýchlený srdcový rytmus.

3. Náhle problémy s dýchaním

Ak pocítite náhle problémy s dýchaním, môže to byť dôsledkom pľúcnej embólie spôsobenej upchaním cievy krvnou zrazeninou.

4. Bezdôvodný kašeľ

Suchý kašeľ bez zjavnej príčiny môže byť príznakom pľúcnej embólie. Niekedy môže byť spojený s vykašliavaním krvi, bolesťou na hrudi a dýchavicou.

5. Červený pruh na koži

Výskyt červeného pruhu na koži, ktorý lemuje žily a je na dotyk teplý, by ste mali hlásiť lekárovi.

6. Bolesť na hrudi

Bolesť na hrudi je niekedy mylne prisudzovaná infarktu. Avšak, ak je sprevádzaná dýchavicou a je silná a bodavá, môže ísť o príznak pľúcnej embólie.

7. Bolesť v oblasti horných alebo dolných končatín

Bolesť v pažiach alebo nohách býva často prehliadaná. Ak sa však zhoršuje pri ohýbaní alebo chôdzi, mali by ste navštíviť lekára, pretože môže ísť o príznak krvnej zrazeniny.

8. Tmavšie alebo červené škvrny na chodidlách

Tmavšie alebo červené škvrny na chodidlách bez zjavnej príčiny môžu byť príznakom krvnej zrazeniny v nohách.

9. Opuch dolnej časti nohy

Náhly opuch členka, ktorý zväčší svoj objem bez zranenia, môže byť príznakom vzniku krvnej zrazeniny.

10. Zhoršenie alebo strata funkčnosti jedného oka

Ak sa vám náhle zhorší alebo stratíte schopnosť vidieť na jedno oko, ihneď vyhľadajte lekára. Ak sa pridá aj závrat alebo problém s rovnováhou, môže ísť o nebezpečný príznak.

Prevencia a liečba

Prevencia trombózy zahŕňa zdravý životný štýl, vyhýbanie sa fajčeniu, pravidelné cvičenie a dostatočnú hydratáciu. Pri dlhodobom sedení počas letu alebo práce je dôležité si robiť prestávky a hýbať končatinami. Liečba trombózy zahŕňa lieky na riedenie krvi a v niektorých prípadoch aj chirurgický zákrok.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. mája 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.