Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lenivosť, alebo depresia? Ako ich rozpoznať u vašich detí a čo robiť, keď sa im nič nechce

reklama:
Lenivosť, alebo depresia?
Lenivosť, alebo depresia? Ako ich rozpoznať u vašich detí a čo robiť, keď sa im nič nechce Foto: www.gettyimages.com

Vymýšľate neustále nejaké výlety, zábavné aktivity a návštevy priateľov, ale máte pocit, že vaše deti nič z toho nezaujíma a najradšej by boli neustále zatvorené doma? Občas je to v poriadku, sú jednoducho unavené. Čas od času sa im skrátka nechce a potrebujú vytiahnuť. Ale môže ísť aj o príznak depresie.

Deti sú síce zvedavé a chcú neustále niečo objavovať, ale každý z vás si iste pamätá, že ste občas v ich veku, najmä v období puberty, tiež leňošili napríklad pozeraním televízie. Dnes navyše existuje mnoho ďalších elektronických zariadení, ktoré sklony k prekrastinovaniu ešte viac uľahčujú. Pokiaľ vaše deti ale praktizujú toto „ničnerobenie“ nadmieru často ak tomu vždy, keď niečo naplánujete, tak sa im nechce a celkovo sa od vás dištancujú, je dobré tomu venovať trochu pozornosti.

Nedostatok elánu a motivácie sú totiž aj príznakmi depresie a ľudia s depresiou sú často na prvý pohľad vnímaní ako leniví. V prípade, že dieťa trpí depresiou, je to popri „ničnerobení“ tiež sprevádzané ďalšími príznakmi.

Medzi ne patria:

  • smutná, alebo zlá nálada – Môže sa prejavovať aj pocitom osamelosti, mrzutosťou a tým, že deti všetko ľahšie rozplače.
  • prísnejšia sebakritika – Deti, ktoré si prechádzajú depresiou, môžu mať pocit, že nič nerobia správne, že je všetko ťažké, že nemajú kamarátov a že im skrátka nič nevychádza.
  • nedostatok energie a úsilia – Depresia môže povysávať energiu dieťaťa. Môžu do školy vkladať menej úsilia ako predtým. Aj robenie malých úloh im môže pripadať náročné a nechce sa im do nich. Môžu sa tak zdať viac unavené, ľahko sa vzdávajú alebo sa ani nesnažia.
  • netešenie sa – Zrazu ich ani toľko nebavia veci, ktoré ich predtým napĺňali, ako napríklad nejaký šport, alebo čas strávený s kamarátmi.
  • zmeny spánku a stravovania – Niektoré deti kvôli depresii nemôžu spať, alebo sú unavené, aj keď spia dosť. Podobný efekt má aj na stravovanie, buď sa v tomto stave prejedajú, alebo nemajú vôbec chuť do jedla.

Tieto príznaky je dobré sledovať najmä u tínedžerov, u ktorých sa podľa výskumov depresie objavujú častejšie. Dôvodom je zmena hormónov, zvládanie spoločenských tlakov, vyrovnávanie sa s prvými láskami, získavanie nezávislosti, veľké rozhodnutia o budúcnosti, náročnosť školy a podobne. Môže sa však objaviť aj u mladších detí.

V každom prípade pokiaľ majú vaši potomkovia popri lenivosti dlhodobejšie aj vyššie zmienené prejavy správania, je možné, že skutočne ide o depresiu. V tej chvíli je vhodné sa s deťmi porozprávať o tom, ako sa cíti, a dohovoriť návštevu u detského terapeuta. Depresiu je nutné riešiť čo najskôr, pretože sa s ňou potom môžu naučiť pracovať. U detí sa obvykle lieči kognitívno-behaviorálnou terapiou, ktorá zahŕňa hry, lekcie aj pracovné zošity. Tieto nástroje môžu pomôcť deťom cítiť sa vo väčšej psychickej pohode. Prípadne je liečba doplnená o nutnú medikáciu.

Čo robiť, keď nejde o depresiu

Ak vaše deti nemajú symptómy depresie a jednoducho rady leňošia, máme pre vás niekoľko tipov, ako ich k rôznym aktivitám (či už športovým, škole alebo domácim prácam) motivovať. Je totiž síce skvelé, keď dokážu odpočívať a užívať si svoj čas po svojom a vlastne sa aj nudiť. Ale na druhú stranu, aby mohli normálne v budúcnosti fungovať (teda chodiť do práce a zároveň aby im neutekal život pred očami len kvôli tomu, že sa im nič nechce), je potrebné, aby mali aj istú mieru disciplíny a dokázali sa zdvihnúť a užiť si svoj život.

Odmeny

Iste ste tiež počuli príslovie „bez práce nie sú koláče“. A je to tak. Človek nemá na jedlo, pokiaľ nemá prácu, ktorú si zarába. Ale deti bude asi ťažko motivovať, keď im poviete, že za 20 rokov, keď dokončia školu a budú mať dobrú prácu, si budú môcť kúpiť, čo chcú. Preto je dobré stanoviť menšie čiastkové ciele a odmeny za ne. Napríklad ak si upratajú izbu, môžu si dať čokoládový puding.

Buďte príkladom

Iste ste si všimli, že malé deti tak nejako automaticky začínajú napodobňovať, čo robia dospelí okolo nich. Napríklad ak má ich rodič špecifický typ chôdze, onedlho tak chodia aj ony. Je preto dôležité, aby ste pre nich boli vzorom. Keď vás budú baviť najrôznejšie aktivity, možno potom aj ich.

Naučte ich disciplíne

Je síce skvelé, keď majú deti voľnosť a môžu si robiť, čo chcú. Ale aby mohli normálne fungovať, potom potrebujú aj štipku disciplíny, teda napríklad žiadny mobil pri učení a kedy chodia spať. Nikto predsa nechce, aby z nich vyrástli prokrastinátori, ale skôr aby jeho potomkovia dokázali dokončovať veci, čo robia.

Podporujte vonkajšie aktivity

Vonkajšie aktivity zlepšujú náladu a dokážu ľudí prinútiť, aby sa cítili uvoľnene. Psychologické štúdie tvrdia, že pobyt v prírode zvyšuje energiu a pocit pohody. Preto je dobré, ak sú deti zvyknuté chodiť von, budú sa tam potom samé tešiť.

Buďte im oporou

Nájdite správny spôsob, ako ich nabudiť. Naučiť sa svoje dieťa povzbudzovať a chváliť, keď sa im darí, je skvelou motiváciou, ktorá ich prinúti vždy urobiť viac. Oceňujte aj každé malé úsilie, ktoré prispelo k dokončeniu práce, to zvýši ich chuť k väčšej zodpovednosti.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.