Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Liečivá ďatelina! Dopĺňa estrogén pri menopauze a pôsobí ako jemné preháňadlo

reklama:
Liečivá ďatelina! Dopĺňa estrogén pri menopauze a pôsobí ako jemné preháňadlo
Liečivá ďatelina! Dopĺňa estrogén pri menopauze a pôsobí ako jemné preháňadlo Foto: www.freepik.com

Ďatelina lúčna je všade rastúcou burinovou zeleňou, ale aj kŕmnou medonosnou rastlinou, ktorú si domov často nosíme v prípade, že chováme drobné hlodavce, morčatá či králiky. Ďatelina je krásna ale aj do vázy, a navyše je uctievanou liečivou bylinou, čo však vie len hŕstka ľudí.

purpurové až karmínovo fialové brmbolce sladkej vône sa zbierajú od mája do septembra vrátane niekoľkých málo lístkov, ktoré rastú okolo kvetu. Z ďatelina (čerstvého aj sušeného) si môžete vyrobiť základný čaj, ktorý má liečivé aj ľahko preháňavé účinky, ale použiť sa dá aj na výrobu masti a ženám pomôže aj v období hormonálnej krízy.

Zdravotné prínosy ďateliny lúčnej

  • Vďaka obsahu fytoestrogénu dopĺňa chýbajúci estroén v období menopauzy a pri iných hormonálnych zmenách,
    stabilizuje krvný tlak, čistí krv a obličky,
    obsahuje vysoké množstvo antioxidantov,
    pôsobí dezinfekčne a protizápalovo,
    pomáha pri prechladnutí,
    pôsobí pozitívne na kardiovaskulárny systém,
    pôsobí močopudne aj preháňavo,
    pomáha pri reumatických ochoreniach,
    zlepšuje stav kože pri poranení.

Masť na kožné neduhy

Pri kožných problémoch využijete liečivú masť, na ktorej prípravu budete potrebovať práve ďatelina lúčna. Na jej výrobu budete potrebovať hŕstku zvädnutých kvetov ďateliny, 250 g kokosového oleja, 20 g včelieho vosku a čistú uzatvárateľnú nádobu. Natrhané kvety umyte a nechajte povädnúť na utierke. Kokosový olej rozohrejte vo vodnom kúpeli a potom pridajte kvety. Na miernom ohni nechajte 4 hodiny prebublávať. Potom vypnite platňu a nechajte ďatelina v oleji macerovať cez noc. Nasledujúci deň zmes znovu zahrejte, preceďte, pridajte včelý vosk všetko ešte raz spoločne prehrejte do úplného rozpustenia všetkých ingrediencií. Horúcu masť nalejte do uzatvárateľnej nádoby a skladujte v chladničke.

Ženské problémy

Ďatelina lúčna ocenia predovšetkým ženy, pretože je široko využívaný pri nepríjemných stavoch pri nadchádzajúcej menopauze, ale tiež znižuje bolesť pŕs, ktorá u niektorých žien nastupuje s príchodom menštruácie. Silu ďateliny ale využijú aj muži, ktorým môže pomôcť s začínajúcim zväčšením prostaty.

Odvar pre ženskosť

Extrakt z červeného ďateliny je zase vhodný na predĺženie ženskej sviežosti a mladistvého vzhľadu. Obsahuje fytoestrogény, čo sú estrogény rastlinného pôvodu, ktoré sa verne podobajú tým ľudským. Využívať ich sily môže žena každého veku, pretože pomáhajú predchádzať vráskam, dbajú o lesklé vlasy, podporujú pravidelný menštruačný cyklus a skrátka robia ženu ženou. Po menopauze potom nahrádzajú produkciu estrogénu, ktorý s rastúcim vekom mizne.

Kašeľ a prechladnutie

Ďatelina v podobe čaju, extraktu či tinktúry pomáha aj pri dýchacích problémoch. Je totiž schopný uvoľniť kŕčovité stiahnutie a podobne ako napríklad skorocel pomáha s vykašliavaním hlienov. Rovnako má však antivirotické a antibiotické účinky, ktorými disponuje predovšetkým ďatelinový med, ktorý vyrábajú včely, ktoré majú úle v blízkosti ďatelinových polí. Pomáha potom pri angínach, chrípkach a iných infekciách.

Preháňavé účinky

Z ďateliny lúčneho si môžete pripraviť aj univerzálny bylinný čaj. Nazbierané kvety zalejete vriacou vodou, prikryjete pokrievkou a necháte asi päť minút lúhovať. Následne scedíte a horúce popíjate. Na hrnček ďatelina vám bude stačiť zhruba desať čerstvých kvetov. Ďatelinový čaj môžete popíjať pravidelne, pretože je nielen liečivý, ale aj veľmi chutný. Ak si pripravíte silný čaj, môže vám pomôcť pri akútnych hnačkách. V tomto prípade si silný ďatelinový čaj doprajte trikrát denne a pomaly ho usrkávajte. Môže vám ale pomôcť aj ako prevencia nespavosti, nepravidelnej menštruácie, ale aj pri krvnej nedostatočnosti či prechladnutí. Navyše detoxikuje telo a je vhodný pri ochorení kĺbov.

Jedlé kvety

A pokiaľ nemôžete voľne rastúce ďatelina len tak prejsť, pretože vám pripadá neuveriteľne dekoratívne, natrhajte si ho aspoň na ozdobenie dezertov či nápojov. Patrí totiž medzi takzvané jedlé kvety, s ktorými môžete dozdobiť torty, cupcaky, zmrzliny, smoothies alebo vyrobiť kvetinové ľady na ochladenie letných limonád.

Zdroj: prima-receptar.cz, living.iprima.cz, home-made.cz, jaktak.cz, , pikant.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.