Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte často migrény? Môžu za to aj zmeny atmosférického tlaku

reklama:
Máte často migrény? Môžu za to aj zmeny atmosférického tlaku
Máte často migrény? Môžu za to aj zmeny atmosférického tlaku Foto: www.freepik.com

Migrenózne stavy a z nich vychádzajúce mierne až silné bolesti hlavy môžu byť spôsobené rôznymi faktormi. Medzi najčastejšie patrí stres, nedostatočný pitný režim, ale podľa niektorých doktorov aj zmeny počasia a atmosférický tlak. Ako sa s bolesťou vysporiadať a ako jej predísť?

Poznáme názor doktora, ktorý lieči bolesti hlavy a tváre

Bolesti hlavy môžu byť akejkoľvek úrovne a môžete ich cítiť na akomkoľvek mieste vašej hlavy. Často bývajú hlavnými príznakmi migrény, ktorá je neurologickým ochorením spôsobeným mozgovou nerovnováhou. Okrem bolestí hlavy má však aj ďalšie príznaky, medzi ktoré patrí predovšetkým citlivosť na svetlo, hluky a pachy, znížená chuť do jedla, nevoľnosti, závraty a zvracanie, rozostrené videnie či brnenie a slabosť. O tom, aký vplyv môže mať na bolesti hlavy počasie a zmeny barometrického tlaku, hovorí doktor Emad Estemalik, ktorý prichádza aj s radami a tipmi, ako sa bolesti zbaviť.

Vplyv počasia na bolesti hlavy

Podľa niektorých výskumov je možné bolesti hlavy spájať so zmenami počasia, ktoré so sebou nesú aj zmeny barometrického tlaku a teploty ovzdušia. Niektorým ľuďom môžu spôsobovať bolesti hlavy mierne až veľmi silné intenzity. „Niektorí ľudia sú citliví na pokles barometrického tlaku, iným spôsobuje bolesti hlavy rýchly nárast okolitej teploty,“ je presvedčený Dr. Estemalik. „Tak či onak, akonáhle dôjde k týmto zmenám, ktoré často pozorujeme napríklad počas búrky, môže to u niektorých ľudí viesť k migrenóznym stavom,“ dodáva špecialista na bolesti hlavy.

A prečo to tak je? Počas búrky sa mieša studený a teplý vzduch, čo vytvára zmeny v barometrickom tlaku. Tento tlak môžeme tiež nazvať atmosférickým tlakom, ktorý pôsobí na určitú oblasť, ktorú ste v tomto prípade vy. „Nosové dutiny si môžeme predstaviť ako vzduchové kanály, na ktoré pôsobí akákoľvek zmena tlaku. Následne dochádza k tlačeniu tekutín do tkanív, čo môže spôsobiť značnú nerovnováhu a bolesti,“ myslí si doktor. Nie je však sám. Iní vedci prichádzajú s tým, že barometrické zmeny môžu ovplyvniť aj tlak na ľudský mozog a ovplyvniť spôsob, akým vníma bolesť.

Ako sa s bolesťami vysporiadať

Hoci počasie rozhodne nie je jediným dôvodom, prečo nás niekedy bolí hlava, môžete podniknúť určité kroky, aby ste nepríjemné stavy udržali na uzde. Počasie síce ovládnuť zatiaľ nedokážeme, ale rozhodne sa môžeme zamerať na veci, ktorých sme schopní.

Zbavte sa všetkých spúšťačov

Ak ste si všimli, že má počasie do istej miery vplyv na to, kedy a ako veľmi vás bolí hlava, skúste sa predovšetkým v tomto čase vyhnúť iným spúšťačom. Obmedzte potraviny, ktoré môžu spôsobovať migrény, ako napríklad káve, glutamanu sodnému, syru, čokoláde či dusičnanom. Vyvetrajte a dostatočne sa hydratujte.

Lekárničku majte po ruke

Ak viete o sebe, že sú u vás bolesti hlavy viac ako časté, majte vždy po ruke lekárničku s liekmi, ktoré vám na bolesť hlavy zaberajú. Ideálne je opýtať sa na vhodné tlmiace lieky vášho lekára. Rovnako pravidelne kontrolujte ich dátum trvanlivosti. Žiadne lieky by sa po uplynutí doby trvanlivosti nemali používať, ale niektoré sú po uplynutí tejto lehoty nebezpečnejšie ako iné.

Podniknite preventívne kroky

Ak máte bolesti hlavy pravidelne, či už sa jedná o súvislosť so zmenami počasia, alebo nie, prediskutujte vaše stavy s ošetrujúcim lekárom a opýtajte sa ho na možné preventívne opatrenia. Medzi tie najzákladnejšie patrí dostatok spánku, kvalitný spánok, zdravá strava, dostatočný pitný režim či adekvátna fyzická záťaž. Bolesti hlavy ale môže spôsobovať aj príliš veľa spánku.

Nepodliehajte stresu

Naučiť sa ovládať svoj stres je zručnosťou, ktorú by sme si mali osvojiť hneď z viacerých dôvodov. Nielenže je dlhodobo stresované telo náchylnejšie na choroby, ale stresové hormóny môžu tiež spôsobovať migrenózne stavy a bolesti hlavy. Zvládať stres sa dá naučiť napríklad zmenou životného štýlu, hlbokým dychovým cvičením či rôznymi relaxačnými technikami.

zdroje: lekarna.cz, health.clevelandclinic.org, pikant.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.