Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte citlivé zuby? Za citlivosť zubov môžu vaše zlozvyky!

reklama:
Máte citlivé zuby? Za citlivosť zubov môžu vaše zlozvyky!
Máte citlivé zuby? Za citlivosť zubov môžu vaše zlozvyky! Foto: freepik.com

Asi každý máme nejaký zlozvyk. Môžeme si napríklad ohrýzať nechty, cvakať perom alebo podupávať nohou, niekto iný napríklad škrípe zubami. Všetky zlozvyky bývajú pre okolie otravné až neznesiteľné a niektoré dokonca môžu človeku ublížiť. Prečítajte si, ktoré zlozvyky môžu poškodiť vaše zuby.

Pocítili ste niekedy bolesť zubov, keď ste si uhryzli do zmrzliny alebo jedli horúcu polievku? Potom máte s najväčšou pravdepodobnosťou citlivé zuby. Hlavnou príčinou citlivých zubov býva veľmi tenká zubná sklovina, ktorá chráni zubné kanáliky. Keď je kanálik obnažený, jeho nervové vlákno dráždi všetky podnety zvonku. Na každý horúci, kyslý alebo studený nápoj alebo pokrm následne zareaguje bolesťou.

Čo spôsobuje citlivé zuby

Najčastejšou príčinou straty alebo oslabenia zubnej skloviny býva silný tlak na povrch zuba pri čistení. Práve mechanické opakované poškodzovanie spôsobí stenčenie skloviny až jej stratu. Ďalšou príčinou môže byť aj zatínanie alebo škrípanie zubov, prílišná konzumácia tvrdej potravy a časté žuvanie žuvačiek. Zubom nesvedčí popíjanie kyslých nápojov ako sú malinovky, džúsy alebo energetické nápoje, ktoré spôsobujú rozpúšťanie skloviny. Ďalším zrejme najrozšírenejším zlozvykom, ktorý škodí zdraviu zubov, je fajčenie. Fajčenie zubami nielen výrazne zafarbuje, ale vedie aj k zvýšenej tvorbe zubného povlaku a množeniu baktérií v ústnej dutine. Tieto baktérie potom narúšajú zubnú sklovinu a spôsobujú kazivosť a citlivosť zubov.

Zubnú sklovinu poškodzuje škrípanie zubov

Škrípaním zubov, alebo bruxizmom, trpí stále viac detí i dospelých. Zuby väčšinou škrípeme nevedomky a to predovšetkým v spánku, keď k sebe silne tlačíme zuby a pohybujeme čeľusťou zo strany na stranu. Škrípanie zubov našim zubom veľmi škodí – obrusuje a poškodzuje zubnú sklovinu. Tlačenie čeľustí k sebe dochádza k poškodeniu čeľustných kĺbov, bolestiam hlavy alebo tváre a tiež k veľmi neestetickým, citlivým zubom, ktoré môžu v extrémnych prípadoch stratiť schopnosť rozdrviť potravu.“Chronické škrípanie zubov môže v takmer všetkých prípadoch silne poškodiť váš chrup. Drobné trhlinky na zuboch a zubných výplniach sa postupne zväčšujú, zo zubov sa stávajú obrúsené pahýle a môže dôjsť až k zlomeninám zubov, k poškodeniu parodontu a nenávratnej strate zubov. Silné zatínanie žuvacích svalov a ich preťažovanie môže byť príčinou ich bolesti a citlivosti. Bruxizmus môže byť príčinou citlivosti zubov, keď pri poruche skloviny dôjde k obnaženiu zuboviny (dentínu), čo spôsobí citlivosť na teplé, studené, slané, sladké, na dotyk a iné podnety.”, vysvetľuje zubná lekárka Veronika Andělová. Ako sa škrípanie zubov zbaviť, môže poradiť skôr psychológ ako samotný stomatológ alebo dentálna hygienička. Existujú ale umelohmotné medzizubné dlahy, ktoré si pacient nasadí na ústa na noc a tým ochráni zuby pred ich poškodením.

Nesprávna technika čistenia

Ďalšou príčinou citlivých zubov môže byť zlá technika čistenia zubov. Ak si čistíte zuby v silných horizontálnych ťahoch tvrdou zubnou kefkou, robíte všetko presne opačne, než by ste mali. Osvojte si správnu techniku čistenia a na zuby príliš netlačte, aby nedochádzalo k ďalšiemu odhaľovaniu zubných krčkov. Používajte najmäkšie zubné kefky a zubné pasty na citlivé zuby. „Ideálne je mať zubnú kefku čo najmäkšiu, aby sme si tvrdými štetinami nepoškodili zubnú sklovinu. A jeho veľkosť by mala byť taká, aby sme s ním pohodlne dokázali vyčistiť každý jednotlivý zub a dostali sa s ním do všetkých zákutí ústnej dutiny,“ radí stomatológ Robert Vondruška. V predaji sú aj špeciálne gély s vysokým obsahom vápnika alebo fluoridov. Gély sa používajú až po čistení zubov a ústa sa nevyplachujú, aby mohli pôsobiť počas noci.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. januára 2024
K téme ,

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.