Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Migréna u mužov

reklama:
Migréna u mužov
Migréna u mužov Foto: www.gettyimages.com

Ostrá bolesť v spánku prehlbujúca sa s každým pohybom. Závrat pri každej zmene polohy tela. Rozostrený zrak, nevoľnosť, strata pozornosti. Náhle a bez zjavnej príčiny. Týka sa to aj vás?

Miláčik, dnes nemôžem, mám migrénu… Tak znie údajne klasická výhovorka manželiek. Lenže veľmi často to u migrenikov nie je výhovorka, ale tvrdá realita. Pacientmi však v tomto prípade nie sú len ženy. U mužov je migréna síce vzácnejšia, treba však dodať, že je to tak práve kvôli malému záchytu tejto choroby.
Bolesťami hlavy trpí aspoň raz v roku úplne každý človek v produktívnom veku. Iný je však prístup žien a mužov k diagnóze a liečbe choroby. Muži majú tendenciu bolesti hlavy buď ignorovať, potláčať, alebo si ich naopak dlhodobo zamieňajú za iné choroby.

Diagnóza migrény býva u mužov často stanovená až po dlhšom období, niekedy až v štádiu, keď sa bolesti hlavy opakujú tak často, že narúšajú pracovnú výkonnosť a sústredenie alebo veľmi komplikujú bežný život. Pokiaľ totiž muž trpí len miernymi problémami, veľmi často nevenuje tejto bolesti pozornosť. Na vine je aj nízka miera povedomia o migréne u mužov. Často na túto diagnózu nepamätajú ani praktickí lekári pri bežných prehliadkach.

ZÁMENA ZA INÉ CHOROBY

Aj keď majú muži často nižší prah bolesti, teda sú na ňu citlivejší, pristupujú k bolestiam hlavy inak ako ženy. Muži si migrenózne bolesti mylne zamieňajú za iné choroby. Príčinu hľadajú v zablokovanej chrbtici po športe, stresovej povahe práce a horiacim uzávierkam projektov, následkom oslavy s alkoholom, preťažení očí či zle zmeraným dioptriám v okuliaroch. Obozretnejší z mužov napadne aj cievna príčina a riziko mozgovej cievnej príhody, alebo dokonca možnosť nádorového ochorenia.

Iní zase chorobu mnoho rokov ignorujú a bolesti hlavy jednoducho „zajedajú“ analgetikami. Mnohí tiež ako univerzálne riešenie použijú silnú kávu. Tá niekedy najmä v kombinácii s analgetikami zaberie, inokedy nie, čo značne sťažuje uvedomenie si trvalosti tohto často sa opakujúceho javu.

STRES AKO SPÚŠŤAČ

Migréna je multifaktoriálne ochorenie, ktoré nie je genetického pôvodu, ale má istú genetickú dispozíciu. Kľúčovú úlohu pri jej rozvoji zohráva hneď niekoľko faktorov, medzi ktorými sú únava a vyčerpanie, dlhodobý psychický stres, nedostatok spánku alebo nekvalitný spánok, nadmerné užívanie analgetických liekov a kofeínu, kombinácia ďalších stimulantov s kofeínom a deficit vybraných minerálov.

Stres patrí k najčastejším a zároveň najviac podceňovaným spúšťačom migrenóznych záchvatov. Ako primárna príčina stres typicky zafunguje u veľmi ambicióznych a cieľavedomých manažérov, ktorí si nepripustia bolesť hlavy, pretože ju považujú za „slabosť“, svoje zlyhanie, alebo ju mylne pripisujú poklesu krvného tlaku. Často jednoducho prehltnú analgetikum a zabudnú na bolesť. Bolesti potom nezriedka prerastú do chronického štádia alebo sa tak často opakujú, nezriedka aj dvadsaťkrát za mesiac, že sa stanú veľkou prekážkou v bežnom živote. Nemožno tiež podceniť fakt, že nadužívaním analgetík dochádza k bolestiam hlavy ako nežiaducemu účinku liečiv.

DIAGNOSTIKA MIGRÉNY

Kľúčom k úspešnej diagnostike a liečbe choroby je uvedomiť si príznaky choroby, súvislosti so stresom, početnosť opakovaní, priebeh a iné súvisiace príznaky sprevádzajúce záchvaty bolesti. Jednostrannosť bolesti pritom nie je univerzálnym pravidlom, existujú aj kombinované bolesti hlavy.

TIP:

Pred návštevou praktického lekára alebo pred konzultáciou s neurológom si nejaký čas zapisujte priebeh bolestí hlavy. Zapíšte si čas nástupu bolesti, súvislosť s jedlom, užité lieky, mieru stresu alebo prípadne iné okolnosti záchvatu. Často vás prekvapí nielen početnosť, ale aj opakujúce sa okolnosti záchvatov. Okrem iného ide o cenné informácie, ktoré lekára rýchlo navedú k ďalšiemu došetreniu diagnózy.

LIEČBA MIGRÉNY

Migréna je dnes veľmi dobre popísané, síce nie celkom vyliečiteľné, ale skvele liečiteľné ochorenie. Okrem úľavových liečiv, paracetamolových a ibuprofénových analgetík, sa na potlačenie príznakov veľmi dobre uplatňujú aj lieky bežne používané na bolesti chrbta, tzv. NSAID lieky. Lieky preventívnymi a zároveň aj bolesť upravujúcimi sú amytryptiliny, veľmi účinná terapeutika prvej voľby. V posledných rokoch sa presadzujú skvelé nové liečivá – monoklonálne protilátky – uvádzané pod rôznymi názvami končiacimi príponou „mab“, napríklad eptinezumab. Biologická liečba, do ktorej tieto lieky patria, dokáže frekvenciu migrenóznych záchvatov znížiť na jeden až dva mesačne alebo migrénu na dlho úplne odstrániť. Nasadzované sú v špecializovaných centrách na liečbu bolesti a všeobecne až vtedy, keď nezaberú predtým nasadené lieky.

REŽIMOVÉ OPATRENIA

S migrénou sa treba naučiť žiť. Treba zvoľniť, aktívne sa naučiť predýchať, rozcvičiť stres, zapracovať na spánkovom režime. Výborným preventívnym opatrením sa ukazuje aj pravidelné užívanie magnézia ako v potravinách s bohatým výskytom, tak aj v rôznych formách suplementácie. Skvelým tipom pre zamestnávateľov i zamestnancov je zriadenie tzv. migrénových miestností. Spravidla ide o odpočívacie miestnosti, ktoré, pokiaľ sú zatemnené a hlukovo izolované, možno zároveň využiť aj na zvládnutie migrenózneho záchvatu.

O migréne sa nebojte hovoriť so svojimi kolegami v zamestnaní. Pomôžu vám vyvarovať sa situácií spúšťajúcich záchvaty a možno zistíte, že vás je v práci oveľa viac, než by ste čakali.

Gianna Conti

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.