Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na tieto 3 partie pri cvičení často zabúdame. Ktoré sú to?

reklama:
Na tieto 3 partie pri cvičení často zabúdame. Ktoré sú to?
Na tieto 3 partie pri cvičení často zabúdame. Ktoré sú to? Foto: www.freepik.com

Keď ženy začnú chodiť do fitness centra, väčšinou si dajú za cieľ schudnúť, spevniť bruško a vytvarovať zadok a stehná. Lenže naše telo je tvorené aj z iných svalov, ktoré treba pravidelne posilňovať. Fitness trénerka Hana Číčelová nám prezradila, na ktoré partie sa pri posilňovaní najčastejšie zabúda, čo nám môže spôsobiť nepekné zdravotné problémy.

1. Chrbát – nezabúdajte naňho, inak si privodíte zdravotné problémy

„Ľudia zabúdajú posilňovať predovšetkým paže, chrbát, ale aj správnu časť bruška,“ vysvetľuje trénerka hneď v úvode. Pokiaľ budeme zabúdať posilňovať chrbát, môže to pre nás mať nepríjemné zdravotné následky. „Dnes je veľkým problémom tzv. horný a dolný skrížený syndróm. Tento problém vzniká častým sedením pri počítači a faktom, že sa ľudia nehýbu. Horný skrížený syndróm znamená nerovnováhu vo svalovej sile hornej časti trupu. To potom spôsobuje predsunutú hlavu a okrúhly chrbát. Jedna časť krku je oslabená a šijové svaly sú naopak skrátené. Pri hrudníku potom dochádza k tomu, že sú prsné svaly skrátené a tie medzilopatkové zase ochabnuté. To, čo je skrátené, treba preťahovať a čo je ochabnuté, je zase potrebné posilňovať. Okrem zdravotného aspektu ide potom aj o estetično, pretože mať okrúhly chrbát a predsunutú hlavu nie je príliš atraktívna,“ vysvetľuje trénerka.

„Pri dolnom skríženom syndróme naopak dochádza k povoleniu brucha, ktoré, aj keď sa snažíte posilňovať, nemá dostatočnú silu, aby udržalo panvicu. Tým sa dostane do anteverzie, čo znamená, že ju vysadíte. V tento moment sa vám skracujú vzpriamovače na chrbte a následne dochádza k povoleniu brucha a zadočku. Okrem nepekného postavenia tela nás môže zabúdanie na posilňovanie chrbta potrápiť ešte aj iným estetickým aspektom: faldy na chrbte, ktoré sa väčšinou objavia pri nosení podprsenky,“ vysvetľuje trénerka.

2. Paže – zabúdate na ruky? Budete mať ovisnutú kožu

Posilňovanie rúk je žiaduce predovšetkým z estetického dôvodu. Svaly postupom času povoľujú a paže začínajú byť ochabnuté. Opäť to ale nie je len otázka estetiky, ale aj zdravia. „Nie vždy si žena praje mať silné a svalnaté ruky, ale ak ich bude pravidelne a správne posilňovať, ťažké nákupy sa jej potom ponesú ľahšie a navyše ich bude nosiť správne a nebude si ničiť chrbát,“ upozorňuje trénerka a dodáva, že treba predovšetkým posilňovať triceps – keď sa spevní a ľahko zväčší, natiahne ovisnutú kožu.

3. Brucho – nezabúdajte na posilnenie dôležitých svalov

Prekvapivo môžeme naraziť v tomto prípade aj na nedostatočné posilňovanie brucha. „Všetci ho cvičia, ale zameriavajú sa len na priamy brušný sval, ktorý je najviac vidieť, a na ktorom sa tvorí takzvaný pekáč. Oveľa dôležitejšie je ale cvičiť hlboký stabilizačný systém. Do neho patria bránice a priečne brušné svaly. Práve táto časť svalov je veľmi dôležitá pre celkové postavenie tela, inak sa bude postava rúcať,“ hovorí trénerka.

Ako upraviť tréning, aby sme posilňovali všetko, čo treba?

Pokiaľ sa pustíme do formovania postavy, najskôr budeme chcieť väčšiu časť tréningu venovať pre nás najdôležitejším partiám. Nesmieme ale zabúdať na celý svalový aparát. Ako si jednotlivé tréningy efektívne rozvrhnúť?

„Ak nemáte čas chodiť štyrikrát alebo päťkrát týždenne do posilňovne a dostanete sa tam napríklad len trikrát alebo aj menejkrát, odporúča sa praktizovať full body tréning. To znamená, že pri jednej návšteve sa nezameriavate len na jednu partiu, ale posilníte celé telo. Na každú partiu vám postačia dva cviky po štyroch sériách. Ja osobne radím, aby ste aspoň 40 percent tréningu venovali práve partiám, na ktoré sa zabúda a ktoré nie sú vašou prioritou,“ vysvetľuje trénerka a dodáva, že v prípade, keď ste naozaj poctivý športovec a chodíte cvičiť minimálne štyrikrát týždenne, môžete si tréningy rozložiť tak , aby ste sa každý deň zamerali len na jednu partiu.

„V tomto prípade je potrebné mať medzi jednotlivými partiami dostatočný čas na regeneráciu. Nie je dobré cvičiť napríklad dva dni za sebou zadok a nohy, je dobré to prestriedať zase s hornou časťou tela,“ radí trénerka a na záver dodáva, že okrem cvičenia samozrejme nesmiete zabúdať ani na pestrú stravu a zdravý životný štýl.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.